Kelebeğin Rüyası Oscar'a uçuyor!
04.09.2013 01:34

 

Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği Kelebeğin Rüyası isimli film, ''En İyi Yabancı Dilde Film'' dalında Oscar aday adayı olarak belirlendi.

 

Filmle ilgili haberi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Twitter hesabı aracılığıyla verdi.

 

Ön hazırlıkları 2 yıl süren, çekimleri 4 ay Zonguldak ve İstanbul'da gerçekleşen Kelebeğin Rüyası, genç yaşta veremden ölen şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu'nun yaşam hikayelerini işliyor.

                                              

 
1941 yılının Türkiyesini, İkinci Dünya Savaşı dönemi ve mükellefiyet günlerini yansıtan filmde ayrıca iki genç şairin hayatla ve aşkla olan mücadeleleri de ele alınıyor. Kıvanç Tatlıtuğ, Belçim Bilgin, Mert Fırat, Zeynep Farah Abdullah ve Yılmaz Erdoğan'ın başrollerini paylaştığı Kelebeğin Rüyası'nda, Ahmet Mümtaz Taylan, Taner Birsel, Devrim Yakut, İpek Bilgin, Aksel Bonfil ve Servet Pandur da rol alıyor.
 
Filmin Konusu
 
Rüştü Onur (Mert Fırat) ve Muzaffer Tayyip Uslu (Kıvanç Tatlıtuğ) Zonguldak'ta kendi hallerinde yaşayan ve çok da tanınmayan iki şairdir. Genç yaşlarına rağmen şiirleri oldukça etkileyici olan bu iki arkadaş, talihsizlik açısından da kader ortağı gibidirler. Çünkü ikisi de henüz hayatlarının baharında veremden yaşamlarını kaybederler.
 
Filmin Fragmanı