Bu hafta her ülkeden film var!
06.09.2013 01:02

 

Sinemalarda bu hafta 8 yapım gösterime girecek. Hollywood filmlerinin yoğunlukta olduğu haftaların ardından bu hafta Fransız, Rus, İspanya yapımı filmler de seyirciyle buluşacak. Bu hafta ayrıca Samsara isimli 25 ülkede 5 yılda çekilen belgesel de izleyici karşısına çıkacak.

 

Haftanın filmleri şöyle:

 

 

-Ölümsüz Polisler (R.I.P.D): 

 

-Yönetmen: Robert Schwentke

 

-Oyuncular:  Ryan Reynolds Robert Knepper Kevin Bacon Jeff BridgesMary-Louise Parker.

 

Konusu: Öldükten sonra ''öteki dünyanın'' 'Rest in Peace-Huzur İçinde Uyu' isimli polis teşkilatına katılan polis memuru Nick Walker,  Roy Pulsipher isimli yıllar önce ölen bir ajana rastlar. İkili kendilerini öldüren kişileri bulup cezalandırabilmek ve dünyadaki kötülükleri yok etmek için işbirliği yapar.

 

 

 

                                           

 

 

-Bir Hayalimiz Vardı (Ginger and Rosa): 

 

-Yönetmen: Sally Potter

 

-Oyuncular: Elle Fanning,  Christina Hendricks,  Timothy Spall,  Alessandro Nivola,  Annette Bening

 

SenaryoSally Potter

 

Konusu: 1960'lı yıllarda Avrupa'da soğuk savaş rüzgarları eserken, Ginger ve Rosa, kendilerine öğretilen her kalıba karşı çıkan, anneleri gibi olmayı reddeden iki genç kızdır. Ama büyümenin getirdiği tercihler dostluklarını sert bir sınavla karşı karşıya bırakır.

 

 

 

                                           

 

 

-Şimdiki Zaman

 

-Yönetmen: Belmin Söylemez


-Oyuncular: Sanem Öge, Şenay Aydın, Ozan Bilen, Suat Oktan, Erdi Kement


Konusu: Mina yaşadığı ülke ile bağlarını kopartmaya karar veren fakat işsiz ve parasız bir kadındır. Amerika’ya gidip yeni bir hayata başlamanın planlarını yaparken para biriktirmek için bir kafede meraklılarına kahve falı bakmaya başlar. Bir yandan insanlara kaderleriyle ilgili umut dağıtırken, diğer yandan kendi şimdisini ve geleceğini sorgular. 

Belmin Söylemez'in ilk uzun metrajlı sinema filmi olan yapım başrol oyuncusu, tiyatrocu Sanem Öge'ye İstanbul ve Ankara film festivallerinde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü kazandırdı. 

 

 

                                        

 

 


-El Ele (Main Dans La Main)


-Yönetmen: Valérie Donzelli
 

-Oyuncular: Valérie Lemercier, Jérémie Elkaïm, Béatrice de Staël


-Konusu: Şehre yeni gelen genç bir adam, Paris Operası'nın yönetmenine aşık olur ve ardından dans çerçevesinde gelişen bir aşk hikayesi başlar.

 

 

                                          

 

 

-Ölümsüz Aşk (Bypass)
 

-Yönetmen: Patxo Telleria, Aitor Mazo
 

-Oyuncular: Gorka Otxoa, Bárbara Goenaga, Sara Cózar, Itziar Atienza,
 

-Konusu: Uzun süredir arkadaş olan bir grup, içlerinden birinin ciddi bir hastalığa yakalanmasıyla ne yapacağını şaşırır ve hasta arkadaşlarına moral kazandırmak için eski defter açılır, saklanan aşk ortaya çıkar... İspanyol yapımı film, San Sebastian Film Festivali'nde yer almıştı.

 

 

                                          

 

 

-Şeytan Geçidi (Devil's Pass) 


-Yönetmen: Renny Harlin
 

-Oyuncular: Richard Reid, Matt Stokoe, Valeriy Fedorovich


-Konusu: 1959 yılında Ural dağlarında kaybolan Rus dağcıların izinden gitmek için 50 yıl sonra Amerikalı bir ekip daha yola koyulur. Tüm hazırlıklar tamamdır, ama Amerikalı ekibin başlarına planlamadıkları olaylar gelecektir...

 

Gerçek bir hikayeden esinlenerek beyazperdeye getirilen Rus yapımı film, olayda hayatlarını kaybeden dağcıların nasıl kaybolduğunun halen bilinmemesi nedeniyle çok sayıda belgesele konu oldu.

 

 

                                         

 

 

-Samsara


-Yönetmen: Ron Fricke


-Oyuncular:  Marcos Luna, Putu Dinda Pratika


-Konusu: Sankritçe'de "hayatın döngüsü" anlamına gelen Samsara, 5 yılda 25 farklı ülkede ve 100 farklı yerleşim bölgesinde çekildi. Yönetmen Ron Fricke'nin doğum, ölüm, yaşam ve reenkarnasyonu işlediği film, konu ediniyor. İnsan deneyiminin ve maneviyatının kavranılamayan derinliklerini araştıran saf bir sinema deneyimi sunan film, dünyanın çeşitli yerlerindeki insan topluluklarının umut etme biçimleri kadar korkularının ve arzularının da benzer olduğunun altını çiziyor. Artık çok az filmde kullanılan analog 70mm film formatıyla çekilen film, insanlığı doğaya bağlayan yaşam döngüsünün görsel bir yansıması. 

 

 

 

 

                                         

 

 

-Son Moda Aşk (20 ans d'ecart)


-Yönetmen: David Moreau
 

-Oyuncular: Virginie Efira, Gilles Cohen, Charles Berling, Michaël Abiteboul, Camille Chalons


-Konusu:  Moda dergisi editörü güzel ve hırslı Alice yakında genel yayın yönetmeni olmanın hayalini kurmaktadır ancak çok fazla rakibi vardır. Kariyeri yüzünden yıllarca aşk hayatını ihmal etmiştir. Bir gün uçakta bir öğrenci olan Bathazar ile tanışır. Bathazar Alice’den çok etkilenir, Alice de onunla bir kez buluşmak zorunda kalır. Alice’in patronu ilişki yaşadıklarını sanarak, eski kafalı bulduğu Alice’in kendinden genç biriyle beraber olmasından olumlu yönde etkilenir. Terfi için patronuna gerçeği bir türlü anlatamayan Alice, oyunu devam ettirmeye karar verir. Ancak oyun olarak başlayan aşk artık Alice’e çok yakındır. Fransız yapımı film, çalışan kadının aşk hayatı ile iş hayatı arasında kalmasına değinen bir çalışma....