Fazıl Say'a Avrupa'dan büyük ödül
09.09.2013 20:46


 

Piyanist ve besteci Fazıl Say, ''İstanbul Senfonisi'' adlı eseri ile Avrupa'nın en büyük ve en prestijli müzik ödüllerinden ECHO Klassik Jüri Özel Ödülü'nü kazandı.

 

Seçici kurulun açıklamasında ödülün "doğu ve batı arasında oluşturduğu sanatsal köprüdeki başarısı" gerekçesiyle Say'a verildiği belirtildi. Büyük ödüle layık görülen ve prodüksiyonu tamamen Türkiye'de yapılan CD'de 'İstanbul Senfonisi'ni, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve şef Gürer Aykal icra etmişti. Eserde solist olarak ise Hakan Güngör (Kanun), Burcu Karadağ (Ney), Aykut Köselerli (Vurmalı Çalgılar) yer alıyor.

 

Fazıl Say daha önce, 2001 yılında Stravinski 'Bahar Ayini' kaydı icrası ile en iyi yorumcu ve 2008 yılında keman sanatçısı Patricia Kopatchinskaja ile yaptığı albüm ile en iyi oda müziği ödülüne layık görülmüştü.

 

İstanbul Senfonisi eseri 2009 yılında bestelendi. Yedi bölümden oluşan eserin, Dortmund'daki ilk seslendirilişinden sonra, hakkında çıkan ilk eleştirilerde "21. Yüzyılın ilk başyapıtı" denilmişti. 'İstanbul Senfonisi' kısa bir süre içinde 12 ülkede, 50'den fazla konserde seslendirildi.

 

Ödülün yanı sıra, Fazıl Say’ın 2011’de bestelediği Mezopotamya Senfonisi ve 2012’de bestelediği Universe Senfonisi’nin yer aldığı yeni albümü tüm dünyada ve Türkiye'oe dinleyicilerle buluştu.