Bilkent Senfoni Orkestrası Erzurum ve Erbil Konserleri
17.11.2012 14:52

 

Bilkent Senfoni Orkestrası, Sanat Direktörü Işın Metin yönetiminde Erzurum ve Erbil'de konserler verecek.
 
15 Kasım Perşembe günü Bilkent Erzurum Konser Salonu'nda 17 Kasım Cumartesi günü İhsan Doğramacı Bilkent Erbil Koleji Konser Salonu'nda gerçekleştirilecek konserlerin solisti Rus piyanist Alexander Ghindin. 
 
Kuşağının büyük hayranlık uyandıran piyanistlerinden biri olan Alexander Ghindin gitgide daha çok tanınmakta ve dünyanın her yerinde büyük konser salonlarının sahnelerinde yer almaktadır. 1977 yılında Moskova’da doğan Ghindin, 10. Uluslararası Çaykovski Yarışması'nda ödül alan en genç sanatçı olmuştur. 13 yaşında Moskova Genç Piyanistler Yarışması'nı kazanmış, Uluslararası Kraliçe Elizabeth Yarışması'nda ikincilik ve Cleveland Uluslararası Piyano Yarışması'nda birincilik ödülü almıştır. Sanatçı, Temmuz 2010'da Brezilya Santa Catarina'da yapılan Uluslararası Yarışmada birincilik ödülü kazanmıştır.
Sanatçı Erzurum ve Erbil konserlerinde Bilkent Senfoni Orkestrası ile birlikte Rachmaninov'un "Op.18, Do minör 2. Piyano Konçertosu"nu icra edecek.
Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası Dvorak'ın  "Yeni Dünya'dan" başlıklı "Op.95, Mi minör 9. Senfoni"sini yorumlayacak.
 
Işın Metin müzik eğitimine doğduğu şehir İstanbul’da küçük yaşlarda başladı. Kompozisyon alanında sergilediği yetenek neticesinde 1987 yılında Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne kabul edildi. Prof. Wojciech Szalinski ve Bujor Hoinic ile koro ve orkestra yöneticiliği, Prof. İstemihan Taviloğlu ve Sami Hatipoğlu ile kompozisyon alanlarında çalıştı, Prof. Arif Melikov’un derslerine katıldı, eğitimini 2001 yılında Sanatta Yeterlik diploması ile tamamladı. 
 
Metin 1996’dan bugüne seçkin sanat toplulukları ile ABD, Almanya, Arnavutluk, Avustralya, Azerbaycan, Çin, Çek Cumhuriyeti, İtalya, İspanya, Portekiz, Karadağ, Rusya, Şili, Tayvan, Ukrayna ve Yunanistan’da konuk şef olarak konserler verdi. Schleswig Holstein Uluslararası Müzik Festivali, İstanbul ve Ankara Uluslararası Müzik Festivalleri’ne katıldı, İstanbul ve Ankara metropolleri dışında kalan şehirlerde; Afyon Müzik Festivali, Bodrum D-Marin Uluslararası Müzik Festivali, Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Phaselis Müzik Festivali, İstanbul İş-Sanat Konser Salonu gibi konser mekanlarını da tercih eden Işın Metin, orkestra yöneticiliği ile ilgili yurt dışı basında da olumlu eleştiriler aldı. 
 
Senfonik repertuvarı Bach’tan Mahler’e geniş bir yelpazeyi kapsayan sanatçı, konserlerinde Mozart, Beethoven, Brahms, Schumann, Çaykovski, Sibelius ve Rahmaninof gibi bestecilerin eserlerine ağırlık verdi. Yirminci yüzyıl sanatçılarından Şostakoviç, Prokofyef, Ravel, Debussy, Bartok, Schoenberg, Dutilleux ve Bernstein’ın da eserlerini tercih ederek yönetti. Her nesilden Türk kompozitörün eserini özellikle de yurt dışındaki konserlerinde seslendirmeye önem veren Metin, bazı eserlerin de ilk seslendirilişlerini gerçekleştirdi; Hasan Ferit Alnar, Yiğit Aydın, Mahir Cetiz, Ulvi Cemal Erkin, Kamran İnce, Turgut Pöğün, Cemal Reşit Rey, Fazıl Say, Ahmed Adnan Saygun, Muammer Sun, Ferit Tüzün, Hasan Uçarsu ve İlhan Usmanbaş’ın çeşitli yapıtlarını konserlerde sundu. Metin korolu eserlerin yanı sıra en günceli 2011 yılında Yunanistan Devlet Operası ile Donizetti’nin “Aşk İksiri” Operası olmak üzere son dönemlerde vokal repertuvara da ağırlık vermekte.
 
Sıklıkla yönettiği orkestralar arasında Bilkent Senfoni Orkestrası (Sanat Yönetmeni ve Şefi), Eskişehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Atina Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Azerbaycan Devlet Oda Orkestrası, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası, Orquesta Sinfonica de la Region de Murcia, Odessa Filarmoni Orkestrası, Kotorart Oda Orkestrası, Novaya Rossiya - Yeni Rusya, Moskova Devlet Senfoni Orkestrası, Santiago Filarmoni Orkestrası, Munich Modern Ensemble, Lemberg Filarmoni Orkestrası, Ukrayna Ulusal Senfoni Orkestrası, Selanik Devlet Senfoni Orkestrası, Orquestra Metropolitana de Lisboa ve Bilkent Modern Ensemble gibi topluluklar bulunmaktadır. Birlikte çalıştığı korolar, Ankara Devlet Opera Korosu, Helenik Opera Korosu, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Çoksesli Korosu olmuştur. Profesyonel sanat topluluklarının yanı sıra Bilkent Gençlik Korosu ile 1992-97 yıllarında çalışmış ve Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile de 2005 yılından itibaren çalışmaktadır. Dünya Gençlik Orkestrası’nın 2007 turnesinde konserler yönetmiş ve 2008 yılında Türk-Yunan Gençlik Orkestrası’nı kurmuştur. 2002 yılında Büyükşehir Belediyesi için danışman ve müzik direktörü olarak görev almış ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın kuruluşuna katkı sağlamıştır.
 
Metin 2003 yılında Türkiye’nin tek daimi özel orkestrası olan Bilkent Senfoni Orkestrası’nın “Sanat Yönetmenliği”ne atandı. Metin bu görevinde BSO programlarına ve repertuvarına büyük çaplı orkestra eserleri ve çağdaş bestecilerin yapıtlarını ekledi. Bilkent Senfoni Orkestrası 2005 yılında Japonya’ya ilk turnesini gerçekleştirdi; 2011 yılında Schleswig Holstein Müzik Festivali’nde üç konser gerçekleştirdi. Orkestra bu dönemde Anadolu’nun çeşitli yörelerini ziyaret ederek kuruluş misyonunu da devam ettirdi. Kuruluşundan beri elde ettiği icra niteliği ile uluslararası sanat platformunda adından bahsedilen Bilkent Senfoni Orkestrası, bu yönelmelerle uluslararası plak şirketleriyle kayıtlar yapmaya başladı ve EMI, CPO, Naxos, ALPHA ve Imaj-Naive firmaları ile tüm dünyada CD’ler çıkardı. Bilkent Senfoni Orkestrası 2005 yılında EMI tarafından yayımlanan CD’si ile uluslararası platformda yer alan ilk Türk sanat topluluğu oldu. 
 
Orkestra şefliğinin dışında Metin’in önemli eserleri arasında Birinci ve İkinci Senfoni, Senfonik Bölüm “Sezgiler”, “Keman Konçertosu”, Senfonik Skeçler, üç Yaylı Dörtlü, “Koro ve Yaylı Sazlar için Müzik”, “Minyatürler” ve “Piyano Defterleri” bulunmaktadır. Sanatçı elde ettiği başarıların takdiri olarak, müziğin kitlelere yayılması ve müzik eğitimine katkılarından ötürü başlıcaları Sevda Cenap And Müzik Vakfı “Gümüş Madalya”sı ve Mersin Uluslararası Müzik Festivali “Hanri Atat” ödülü olmak üzere çeşitli ödüllerle takdir edildi. 
 
Işın Metin halen Bilkent Üniversitesi Müzik Bölümü’nde Yardımcı Doçent ve Bölüm Başkanı, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekan Yardımcısı, Bilkent Senfoni Orkestrası Sanat Yönetmeni ve şefidir.
 
Alexander Ghindin, Cleveland Orkestrası, Londra Filarmoni, Münih Filarmoni, Orchester der Stadt Freiburg, Liège Filarmoni, İsveç Kraliyet Festival Orkestrası, Belçika Ulusal Orkestrası, Flemish Radyo, Montpellier Ulusal, Lüksemburg Filarmoni, Yeni Japon Filarmoni, Litvanya, İsrail ve Lozan Oda Orkestraları gibi tanınmış orkestralarla solist olarak konserler vermiş; Vladimir Fedoseyev, Saulus Sandeczkis, Vasily Sinaysky, Fuat Mansurov, Yuri Simonov, Dimitry Kitaenko, Vladimir Ashkenazy, Vladimir Spivakov, Vladimir Verbitsky, Paavo Järvi, Alan Gilbert, Leonard Slatkin, Artur Fagen,  Thomas Zanderling, Jesus Lopes Cobos gibi dünyaca ünlü şeflerle çalışmıştır. Londra’da Barbican, New York’ta Avery Fisher Hall, Washington’da Kennedy Center, Tokyo’da Suntory and Sumida Triphony Hall, Brüksel’de Palais des Beaux-Arts, Amsterdam’da Concertgebouw, Paris’te  Salle Gaveau, Théatre des Champs Élysées, Théatre du Chatelet, Münih’te Gasteig, Prag’da Rudolfium, Stokholm’de Riksallen, Kopenhag’da New Opera Hall ve Roma’da Teatro Olympico gibi büyük salonlarda ve festivallerde konserler vermiştir. 
 
Ghindin’e ülkesinde, bu kadar genç bir sanatçı için çok önemli bir unvan olan “Onur Sanatçısı” unvanı verilmiştir.  
 
Grindin, Capriccio, Ondine ve Naxos etiketleri ile, Brahms’ın keman ve piyano sonatları, Schnittke ve Rahmaninof’un piyano konçertoları da dahil olmak üzere 15 CD kaydı yapmıştır.