Hürrem ile Drakula sahnede buluşacak
25.09.2013 01:29

 

Devlet Opera ve Balesi, 2013-2014 sanat sezonuna 93 yeni eserle başlıyor. Sezonun çarpıcı eserleri arasında dünya prömiyeri gerçekleştirilecek Kont Drakula balesi, geçen sezondan ilgiyle izlenen Hürrem Sultan, Cemal Reşit Rey'in Lüküs Hayat opereti ve Kerbela balesi de var.

 

Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya ve Samsun’daki yerleşik sahnelerde faaliyet gösteren Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, yerli yapıtlara yeni repertuvarında çoklukla yer verdi. 

 

Cemal Reşit Rey’in meşhur opereti  “Lüküs Hayat” opereti,  sahnelerin sevilen yapıtlarından “Kanlı Nigar” müzikali, Ali Berktay’ın konusu üzerine Can Atilla’nın bestelediği “Kerbela” balesi, reji ve koreografisi Uğur Seyrek’e ait olan “Tangopera” müzikali bu sezon ''perde'' diyecek eserlerden. 

 

Verdi’nin “Attila” operası ve Strauss’un “Yarasa” opereti (Ankara DOB), W.A.Mozart’ın peri masalı üzerine müziklerini yazdığı “Sihirli Flüt” operası (Samsun DOB) izleyici karşısına çıkacak. Rossini'nin Külkedisi operasının da Türkiye prömiyeri gerçekleştirilecek.  

 

 

                                   

 

 

 

2013 - 2014 Sanat Sezonunun Yeni Eserleri

 

Türk eserlerinin yanı sıra dünya opera ve bale literatüründe yerini almış seçkin eserlerin sahnelere taşınacağı 2013-2014 sanat sezonundan ilgi çekici birkaç örnek vermek gerekirse;

 

Ankara DOB

“Tanrı’nın Kılıcı” sıfatıyla anılan Büyük Hun İmparatoru Attila’nın efsanevi hayatını konu alan operayı seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyor. Adının önemi tarih içindeki yerini korusa da, nesillerden nesillere korku, hayranlık ve merakla aktarılan Attila ismi bir efsaneye dönüşürken, korku ve merakla iç içe geçmiş bu hayranlık, Avrupalı sanatçıların eserlerinde de yerini aldı. Eser, Giuseppe Verdi’nin imzasını taşıyor.

Librettosu ve bestesi Alman besteci Richard Wagner’e ait olan “Ren Altını” operası, müziği ve fantastik bir diyarda geçen konusuyla dikkat çekici bir diğer eser.

Bu sezon opera repertuvarının yanı sıra sanatseverlerin merakla bekleyeceği birçok bale eseri de sahnelerde yerini alacak. Bu eserler içinde en ilgi çekicisi, aynı zamanda Dünya Prömiyeri de gerçekleştirilecek olan “Kont Drakula”  balesi olacak.  En ünlü korku ikonlarından biri olan Kont Drakula'nın işlendiği yapıt, Bujor Hoinic’in bestesiyle, Romen koreograf Razvan Mazilu koreografisiyle baleseverlerin karşısında olacak. Leo Delibes’in “Coppelia” bale eseride Mehmet Balkan koreografisiyle sahneye taşınacak.

 

 

                                  

 

 

 

İstanbul DOB

 

Dünya tarihinin en etkili komutanlarından biri olarak kabul edilen, aynı zamanda iyi bir hatip ve güçlü bir yazar olan Romalı asker Sezar’ın hikayesinin anlatıldığı, G.F. Handel’in 3 perdelik “Julius Caesar ” operası, Mehmet Ergüven’in rejisiyle sahnelenecek.

Konusu Fransız yazar Charles Perrault tarafından, ünlü Külkedisi masalından uyarlanarak yazılan, librettosu Jacopo Ferretti’ye, bestesi G.Rossini’ye ait “Külkedisi” operası bu sezonun ilgi çekici eserleri arasında yer alıyor. Türkiye Prömiyeri gerçekleştirilecek eser, konusu, müzikleri ve görselliği ile sanatseverlere çocukluğunu anımsatacak.

 

İzmir DOB

 

Antik Yunan ve Shakespeare tragedyalarından yola çıkarak “Kerbela” olayını bir  tragedyaya dönüştüren yazar Ali Berktay‘ın eseri üzerine, usta müzisyen Can Atilla’nın müziklerini bestelediği “Kerbela” balesi herkes tarafından bilinen öyküsüyle bale adımlarında hayat bulacak.

 

Mersin DOB

 

Bu sezon repertuvarında en çok dikkat çekecek eser olan  “Lüküs Hayat” müzikali, ünlü yönetmen Haldun Dormen’in rejisiyle sanatseverlerin karşısında olacak. Cemal Reşit Rey tarafından bestelenen operet, Türk toplumunun Batı ile yüzleşmesi ve bu çerçevede yaşanan gülünçlükleri sahneye taşırken aynı zamanda iki farklı kültürün yüzleşmesinden ortaya çıkan durumun değişmezlerini de anlatıyor.

 

Antalya DOB

 

Antalya Devlet Opera ve Balesi 2013-2014 Sanat Sezonu’na “Anadolu Sihri” müzikalinin dünya prömiyeri ile merhaba diyecek. 

Konusunu, gücüyle ünlü mitolojik kahraman Herkül'ün üstün başarılarını dile getiren renkli efsanelerden almış G.F.Haendel’in “Hercules” operası, Mehmet Ergüven’in rejisi ile Türkiye Prömiyerini gerçekleştirerek bu sezonun büyük ses getirecek çalışmalarından birine imza atacak.

 

Samsun DOB

 

Sahnelendiği ilk zamanlardan bu yana yetişkinlerin ve çocukların her zaman ilgisini çeken Mozart’ın en son şaheseri  “Sihirli Flüt”  operası seyirciyle buluşacak.