Çalıkuşu'nun ''sarı çıyanı'', nasıl yakışıklı Kamran oldu?
02.10.2013 01:24

 

Burcu B. Bilgin

 

Kanal D ekranlarında izleyiciyle buluşan Çalıkuşu dizisindeki Kamran karakteri orijinal romanı okuyanları şaşırtıyor. Peki ama bu karakteri anlatıldığı gibi ekrana getirmeyen sadece Kanal D'deki Çalıkuşu'nun senaristleri mi?

 

Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eserinde nazik, Avrupai, ama bir o kadar da çıtkırıldım olan Kamran, bir yandan da aslında sarışın bir karakter. Bu nedenle Çalıkuşu dizisinde Burak Özçivit tarafından canlandırılan Kamran için Çalıkuşu, romanda sık sık dile getirdiği nitelemeyi, yani ''sarı çıyan'' ismini kullanmıyor.

 

Dizi için yakışıklı bir karaktere dönüştürülen Kamran'ın geçirdiği tek değişiklik esmer ve yakışıklı olması da değil. Aynı zamanda aslında ''kadınsı'' bir görüntüsü olan Kamran, dizide tuttuğunu koparan, idealist, boş zamanlarında bir gazete çıkaran ve ''toplum için sanat'' idealini benimseyen, ailesinin fikirlerini dikkate aldığı, mesleğinde başarılı bir doktor.

 

 

 

 

                              

 

 

Asıl Kamran ise bakın kitapta nasıl anlatılıyor:

 

 Kâmran ise uslu ,okumuş , nazik birisi aynı zamanda Feridenin kuzeni . Kız ayağı gibi küçücük ayaklarında beyaz podüsüet iskarpinleri ,ipek çorapları,yürürken ince bir dal gibi sallanıyor zannedilen narin vücuduyla erkekten ziyade kıza benzeyen birisi . Fakat Kâmran Feridenin deyimiyle yere bakan yürek yakan cinsinden sinsi bir sarı çıyandır. Kadınlara  karşı zaafı olan birisidir.Ama Feride’ye karşı daha farklı bir ilgisi vardır, Kâmran evlenmesine  rağmen hala onu sevmektedir.

 

-Peki diğer Kamran'lar nasıldı?

 

Aslında Çalıkuşu'nun delice aşık olduğu Kamran karakterini Reşat Nuri'nin betimlediği Kamran'a benzetmeyen sadece Kanal D'deki uyarlamasının senaristleri değil. Daha önce ekrana gelen iki Kamran da pek de çıtkırıldım, ezik ve ''sarı çıyan'' isimler değil.

 

Sinemadaki Kamran karakteri, Türkan Şoray'ın canlandırdığı Çalıkuşu'nun aşık olduğu Türk Sineması'nın meşhur Tarkan'ı usta oyuncu Kartal Tibet. Her ne kadar çok esmer olmasa da ''sarı çıyan'' olacak kadar açık renkli olmayan Kartal Tibet, çıtkırıldım ve kadınsı da değil.

 

 

 

 

 

                          

 

TRT'nin tek kanallı olduğu yıllarda Çalıkuşu'nun güzel oyuncu Aydan Şener canlandırırken, Kamran bu kez de o dönemin en yakışıklı oyuncularından Kenan Kalav oldu. Bir yarışmada birinci olarak beyazperdeye atılan Kalav da yine romanda çizilen Kamran karakterinden uzak, yakışıklı, bıçkın ve havalı bir Kamran portresi çizmişti. 

 

 

 

 

 

                           

 

 

Kısacası Çalıkuşu gibi milletçe sevdiğimiz bir karaktere bir türlü çıtkırıldım bir sarı çıyanı uygun görmeyen sinema ve TV yapımcıları, gönüllerindeki Kamran'ı yaratarak bir bakıma güzel ve idealist öğretmen Çalıkuşu Feride'yi mutlu etmiş oldu. Bu arada, Çalıkuşu'nun Ankara Devlet Opera ve Balesi'ndeki sahne versiyonunda bile esmer ve yakışıklı bir bale sanatçısı olan Armağan Davran (fotoğrafta ortada) tarafından canlandırıldığını ekleyelim... Eh Türkler esmer sever, neye niyet, neye kısmet....