Müzikleri kulağa hitap eden diziler!
07.10.2013 15:44

 

Burcu B. Bilgin

 

Ekranlardaki bazı diziler müzikleriyle de isimlerinden söz ettiriyor. Dizi boyunca aynı yeknesak müziği kullanmak yerine bölümlerini temaya uygun şarkılarla süsleyen televizyon dizileri, müzikleriyle anılan ünlü yabancı dizilerde olduğu gibi başarılı çalışmalara imza atıyor.

 

Dünyadaki türdeşleri gibi şarkılarıyla göz dolduran televizyon dizilerinden bazıları bölümlerdeki parçaların yanı sıra, ünlü şarkıcıların söylediği bazı parçalar da jeneriklere renk katıyor. 

 

İşte akıllardan çıkmayan bazı dizi müzikleri:

 

-Güneşi Beklerken: Ekrandaki diziler arasında her bölümünde temaya uygun parçalara yer veren Güneşi Beklerken, bu anlamda tüm diziler arasında en öne çıkıyor. Başarılı görüntü yönetmeni sayesinde parçalar eşliğinde olayların akışına yer veren dizi, video klip havasındaki bu çalışmaları her bölümünde izleyici karşısına çıkarıyor.

 

Pazar geceleri ekrana gelen Kanal D dizisindeki bu çalışmalardan Nev tarafından seslendirilen Zor ve diziden o anlar:

 

 

                            

 

 

-Aramızda Kalsın: Uğur Yücel ve Binnur Kaya'nın başrolünü üstlendiği dizinin ilk bölümünde bir şarkı, en az dizinin kendisi kadar konuşuldu. Bu bölümde Yadigar (Gökçe Bahadır) ve çocuklarının memleketleri Gaziantep'ten ayrıldıkları sırada söylenen ''Ne Ağlarsın'' adlı türkü, profesyonel olarak şarkıcılık yapmayan, ama zaman zaman çeşitli vesilelerle şarkı söyleyen oyuncu Olgun Şimşek'in sesinden ekrana geldi. İşte internette tıklanma rekorları kıran o parça:

 

 

                              

 

 

 

-A.Ş.K: Aynı müziği dizi boyunca çalarak izleyiciyi tekdüzeliğe itmeyeceği daha ilk bölümden belli olan bir başka dizi de A.Ş.K oldu. Dizide Sezen Aksu'nun sesinden Ağlamak Güzeldir, baş karakterlerden Şebnem'in (Aslı Tandoğan) hastalığını Azra'ya (Hazal Kaya) itiraf ettiği sahnede kullanıldı. Şebnem'in ''Biraz müzik dinleyelim'' dedikten sonra salona gidip çaldığı o parça ve o sahne:

 

 

 

                         

 

 

 

-Kuzey Güney: Geçen sezon ekranlara veda eden Kuzey Güney dizisinin çeşitli bölümlerinde duygusal parçalara yer verildi. Bu bölümlerden birinde Kuzey karakterini canlandıran Kıvanç Tatlıtuğ, bizzat kendisi bağlamayı eline alarak ''Saçlarını Yol Getir'' türküsünü kendisi yorumladı. Tıklama rekoru kıran türkü ve Tatlıtuğ'un başarılı yorumu:

 

 

                            

 

 

-Galip Derviş: Kanal D ekranlarının sevilen polisiye dizi, Amerikan yapımı Monk'un Türk uyarlaması. Dizinin jenerik müziği ise en az Galip Derviş kadar seviliyor. Oyuncu ve şarkıcı Timuçin Esen tarafından seslendirilen şarkı, Galip'in birbirinden tuhaf takıntılarını eğlenceli sözlerle anlatıyor. İşte Galip Derviş jenerik müziği:

 

 

                             

 

 

-Çalıkuşu: Her ne kadar sözlere sahip değilse de Esin Engin'in yıllar önce TRT ekranlarına gelen Çalıkuşu dizisi için bestelediği bu jenerik müziği defalarca dinlenecek kadar güzel. TRT yapımı dizinin müziğini aynen yeni uyarlamaya da taşıyan yapımcılar, böylece eskinin tadını günümüze getirmiş oldu. Türk Müziği sazları kullanılarak yapılan Esin Engin imzalı o efsane Çalıkuşu tema müziği:

 

 

                       

 

 

-Seksenler: İsmine uygun şekilde 1980'li yılların sevilen şarkılarına sık sık bölümlerinde yer veren dizinin oyuncuları, o yılların parçalarının yer aldığı bir albüm de çıkardı. Dizinin bazı oyuncuları, bölümlerde kendi seslerinden şarkı da söylüyor. Seksenler dizisinin en sevilen oyuncularından Serhat Kılıç, birkaç kez bu şekilde söylediği şarkılarla bölüme renk kattı. Caz dahil birçok türde şarkılar söyleyen, ancak profesyonel albüm çıkarmayan Serhat Kılıç'ın sesinden Gülünce Gözlerinin İçi Gülüyor:

 

 

                                

 

 

-Karadayı: Kenan İmirzalıoğlu ile Bergüzar Korel'in başrolünü üstlendiği dizi, genelde Türk Müziği parçalarıyla sahnelerini renklendiriyor. Dizi, böylece nostaljik havasını eskinin güzel müzikleriyle harmanlayarak seyirciye görsel şölen sunuyor. İşte, diziden ''Sanat Güneşi'' Zeki Müren'in sesinden Böyle Bir Kara Sevda:

 

 

 

                                

 

 

9-Yalan Dünya: Jenerik müziği Nil Karaibrahimgil imzasını taşıyan dizide apartmanın girişindeki meşhur kafede sahne alan şarkıcı ve gruplar sevilen parçaları yorumluyor. Birçok ünlünün konuk sanatçı olarak yer aldığı bölümlere bu şarkılarla renk geliyor. Dizinin bir bölümünde Halil Sezai'nin performansı:

 

 

                              

 

 

10-Canım Ailem: Ekrana veda eden Canım Ailem dizisindeki bu performans ve veda sahnesi halen zihinlerden silinmiyor. Dizide Halim'in kendisini sevmeyen nişanlısına, yüzükleri denize atarak veda ettiği sahnede yine Olgun Şimşek'in sesinden bir türkü dramatikliği artıran unsur olmuştu. İşte Yar Demedin türküsü ve İlker Aksum'un başarılı oyunculuğu: