Meltem Cumbul'dan sanal temizlik
11.10.2013 12:08

 

'Gerçek Meltem Cumbul'la sanal Meltem Cumbul'u yeniden barıştıracak bir arınma süreci yaşıyorum' dedi. 

 

OYUNCU Meltem Cumbul, sahte facebook ve twitter hesaplarına kadar sanal alemde kişisel imajını hedef alanlar üzerinde önemli bir temizlik yaptıklarını belirterek, "Gerçek Meltem Cumbul'la sanal Meltem Cumbul'u yeniden barıştıracak bir arınma süreci yaşıyorum" dedi. 

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından düzenlenen 50'nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Oyuncular Sendikası ve Deriş Avukatlık Bürosu ortaklığında gerçekleşen bilgilendirme toplantısı, Harrington Park Otel'de gerçekleşti. Meltem Cumbul'un katıldığı toplantıda, Oyuncular Sendikası'nın Cumbul örneği üzerinden çalıştığı 'imaj hakları' tartışıldı. 

 

KAOS ORTAMI

 

Meltem Cumbul, 1991'de kısaltması www olan 'world wide web'in 'copyright' haklarının tüm topluma verilmesiyle dünyada müthiş bir patlama yaşandığını ve internet alemi oluşmaya başladığını söyledi. 2000 yılına kadar geçen ilk 10 yılda Amerika'daki vahşi batı yıları gibi kuralsız, mevcut yasal sistemleri felç eden süreç yaşandığını kaydeden Cumbul, "İnternet sadece bilgiye erişim ve iletişimi kolaylaştırmak gibi olumlu kolaylıklar getirmekle kalmadı. Aynı zamanda yasal ve ahlaki krizler yaratan kaosları da beraberinde getirdi" dedi. 

 

'SİBER ALEM PRENSESİYDİM'

 

Kendisinin 1997'de bu alandaki potansiyeli fark ederek 1998'den itibaren siber alemde kendi sanal mevcudiyetini oluşturmaya başladığını kaydeden Cumbul, konuşmasına şöyle devam etti: 

 

“O dönem için çok ciddi geri dönüşler aldım. Türkiye ve yurt dışında takipçi kitlesi oluştuğunu gördüm. Galiba biraz erken bir dönemdi. Profesyonel çevreyi ikna etmekte zorluk çektiğimi hatırlıyorum. Hobi olarak algılandığını fark ettim. İnternet mevcudiyetim fiilen önemini yitirdi. Yıllar geçtikçe terk ettiğim mevzilerde sanal sahte Meltem Cumbullar oluştuğunu gözlemledim. Yasal çerçevenin net olmaması nedeniyle hakkımda ve kişiliğim çerçevesinde üretilen negatif içerik benim gerçek kişiliğimi ve sanatsal hayatımın ürünlerine zarar vermeye başladı. Bana 1998'de 'Siber Alem Prensesi' denmesine yol açan meltemcumbul.com dahil olmak üzere ve birçok url'de sahte ve gayrimeşru içerik üretildi." 

 

HASTALIKLI ALAN

Kişisel imajını hedef alan, ürettiği sanatsal içerik ve görüntülerle kendisini vuran 'hastalıklı bir alan' olarak tarif ettiği bu ortamın kontrolsüz şekilde büyümeye başladığını kaydeden Cumbul şöyle konuştu:

 

"Bugün sadece ünlüler, sanatçılar, sporcular değil, toplumun her bireyinin bu sayısallaşan ortamda kendisinin varoluşu hakkında kesin bir hükümranlığa varması gerektiğini düşünüyorum. Kullandığınız wifi alanından yasal olarak siz sorumlusunuz. Kimse sanal dünyayı küçümsememeli, ihmal edilebilir, dışlanabilir olgu olarak görülmemeli. Bugün kurulan yenidünya düzeninde, her yeni doğan bir sayısal klonuyla hayata gelmektedir. Şu anda benim gördüğüm bir Meltem oturuyor. Bir tane daha Meltem var, sanal. Gerçek Meltem Cumbul'la sanal Meltem Cumbul'u yeniden barıştıracak bir arınma sürecini yaşıyorum. Meltemcumbul.com adresinde sahtekarı değil beni bulacaksınız. Facebook, twitter gibi sosyal medya alanlarında Meltem Cumbul gerçek Meltem Cumbul olacak." 

 

 

DHA