Meryem Uzerli'yi göklere çıkardılar!
15.10.2013 21:58


ABD'nin saygın sinema sektörü basın organı Variety, Meryem Uzerli'ye ilişkin övgü dolu bir makaleye yer verdi.

 

''Tanımanız gereken uluslararası bir yıldız: Meryem Uzerli'' başlıklı yazıda, ''Türk asıllı Alman oyuncu Meryem Uzerli, Türkiye'de yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisi sayesinde özellikle Arap dünyasında büyük üne kavuştu'' denildi.

 

Muhteşem Yüzyıl dizisinin başarısına da değinilen yazıda, yüksek bütçeli prodüksiyonun tarihi olayları entrika ve duygusallıkla işleyerek Orta Doğu, Doğu Avrupa, hatta Fransa ve Japonya'da bir fenomen haline geldiği belirtildi.

 

 

                               

 

 

Dizinin ''eski başrol oyuncusu'' 30 yaşındaki Meryem Uzerli'nin Alman bir anne ile Türk bir babanın kızı olduğunun ve bazı tiyatro çalışmaları ile Alman televizyonlarında küçük rollerin ardından şansının açıldığının aktarıldığı yazıda, Uzerli'nin ''Bir gün bir telefon aldım ve Türkiye'de seçmelere çağrıldım. Sonra birdenbire İstanbul'da yaşamaya başladım'' sözlerine yer verildi.   

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Muhteşem Yüzyıl dizisinde Kanuni Sultan Süleyman'ın ele alınış şekline yaptığı sert eleştirilerin de anlatıldığı yazıda, ''Dizi, Mısır ve Pakistan'da da Müslümanlar'ı 'bu diziyi sevenler ve sevmeyenler' olarak ikiye böldü'' ifadesine yer verildi.

 

Meryem Uzerli'nin ''kişisel nedenlerle'' Muhteşem Yüzyıl dizisinden ayrılarak Berlin'e geri döndüğünün hatırlatıldığı yazıda, dizinin Uzerli'nin yerine başka bir oyuncu getirilerek devam ettiği kaydedildi. 

 

Yazıda, Uzerli'nin oyuncuların sanatçılar olarak saygı gösterildiği şartlarda çalışmak istediğine işaret edilerek, oyuncunun çalışmak istediği yönetmenler ise Ferzan Özpetek, Yılmaz Erdoğan, Fatih Akın, Quentin Tarantino, Roland Emmerich ve Roberto Benigni olarak sıralandı.