Tüm zamanların en çok izlenen filmi yeniden geliyor!
19.10.2013 21:17

 

Tüm zamanların en çok izlenen filmi olan Avatar yeniden geliyor. Seri haline getirilen film için çekimlere 2014 yılı Ekim ayında başlanacağı ilan edildi.

 

The Hollywoodreporter'ın haberine göre, yine yönetmen koltuğunda oturan James Cameron, bir radyo söyleşisinde serinin ilk yapımı izleyen bir üçleme olacağını belirtti. Üçlemenin ilk filminin Ekim 2014'te çekilmeye başlanacağını ifade eden Cameron, ikinci filmin Aralık 2016, üçüncü filmin ise Aralık 2018 tarihinde çekimlerine başlanmasının planlandığını duyurdu. 

 

İlk Avatar filminden 4 yıl sonra hayata geçirilmeye hazırlanan serinin senaryosunu Josh Friedman, Rick Jaffa, Amanda Silver ve Shane Salerno kaleme alıyor. Ayrıca öykünün yazarı olan Steven Gould da seriyi tamamlayacak 4 yeni kitap kaleme alacak.

 
 
 
 
                   
 
 
 
 
 
 
-Beyazperdede fırtına gibi esmişti
 
 
 

2009 yapımı destansı bilim kurgu filmi Avatar'ın senaryosunu Titanik, Yaratık, Terminatör filmlerinin yönetmeni James Cameron yazdı ve yapımın yönetmen koltuğunda oturdu.

 

Üç boyutlu (3D) sinema tekniği ile çekilen film, 18 Aralık 2009 tarihinde gösterime girdi. Bütçesi 237 milyon dolar olan film,  ABD ve Kanada'da açılış gününde 26 milyon dolar, hafta sonunda ise 77 milyon dolar hasılat elde etti. Uluslararası açılışı iki gün daha erken gerçekleşti ve gösterimin ilk beş günü sonunda dünya çapında 232 milyon dolar hasılat yaptı.

 

Avatar, gösteriminin üçüncü haftasında 1 milyar dolar hasılatı geçti ve altıncı haftada Cameron'un daha önceki filmi Titanik'in sahip olduğu 2 milyar 185 milyon dolarlık hasılatı geride bırakarak tüm zamanların gişe hasılatı rekorunu elde etti.

 

67.Altın Küre Ödüllerinde en iyi film ve en iyi yönetmen (James Cameron) ödüllerini alan film, 9 dalda aday gösterildiği 82. Akademi Ödülleri'nde ise sanat yönetimi, görüntü yönetmeni ve görsel efekt dallarında 3 Oscar ödülü kazandı. 

 

Filmde, Sam Worthington, Zoë Saldaña, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez, Stephen Lang, Joel David Moore, Giovanni Ribisi, CCH Pounder, Dileep Rao, Matt Gerald, Laz Alonso, Peter Mensah ve Wes Studi rol aldı.