"Romeo ve Juliet" grev kurbanı
19.12.2012 19:58

 

Dünyaca ünlü La Scala Operası, sanatçıların grevi nedeniyle bale sezonunu açamıyor.

BBC'nin haberine göre, sanatçıların kendilerine ek işler yüklendiği gerekçesiyle yaptığı grev, Romeo ve Juliet balesinin prömiyerinin de iptal edilmesine yol açtı.

Eserde Romeo ve Juliet'in koreografları ile anlaşılamazken, esere katkıda bulunan koro sanatçıları da sahnede görünmeleri halinde ekstra ücrete hakları olduğunu belirttiler.

Fakat La Scala, sanatçılara kesinlikle ekstra bir ücret ödenemeyeceğini aktardı. Bunun üzerine, koro sanatçıları greve başladı.

-Balerinler de dertli

Bale sanatçıları ise eserlerde sahnedeki eğimli platformun kendilerinde sırt ve kas ağrılarına neden olduğunu ifade ederek greve destek verdi.

La Scala sözcüsü ise dansçıların şu anda grevden caymaya karar verdiklerini ve performans için istekli olduklarını ifade etti. Sözcü, ''Balerinler sadece sahnedeki bazı zorluklara odaklanmış durumdalar'' dedi.

-Romeo ve Juliet için bilet alanların parası ödenecek

Koro sanatçıları ise BBC'ye yaptıkları açıklamada niyetlerinin prömiyerin iptal edilmesi olmasını ifade etti.

Koro sanatçısı ve sendika temsilcisi Mauro Peconi, ''Ancak La Scala yönetimi görüşmeler için kapıları kapadı ve sonuçta prömiyer iptal oldu. Hala da görüşmeye açığız'' dedi.

Peconi, Romeo ve Juliet'in yeni prodüksiyonunun farklı olduğunu, kendilerine ek görevler verildiğini, sahnede olmalarının istendiğini, ancak bunun için de para ödenmediğini kaydetti.

Bu arada, Romeo ve Juliet balesinin bu akşamki temsili için bilet alanların paralarının geri ödeneceği ifade edilerek, duyulan derin üzüntü, La Scala'nın web sayfasında duyuruldu.

Greve giden sanatçılar, 28 Aralık'taki temsil öncesi anlaşmaya varılması durumunda sahneye çıkabileceklerini bildirdi.