"30 Yılın Konuşan Çizgileri" Caddebostan Kültür Merkezi'nde sergileniyor
26.10.2013 10:17

 

Aydın Doğan Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen "Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması" bu yıl 30. yılını kutluyor. Bu yılın dereceye giren karikatürleri ile 30 yıldır dereceye giren karikatürlerin de aralarında bulunduğu "30 Yılın Konuşan Çizgileri" isimli sergi Caddebostan Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle açıldı.

 

Caddebostan Kültür Merkezi'nde saat 19.00'da düzenlenen açılış törenine Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, Dünya Karikatürcüler Birlikleri Federasyonu Başkanı Peter Nieuwenijk ile çok sayıda karikatürist ve davetli katıldı.  Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı "Yarışmamızın 30. yılı dolayısıyla bu sene sergimiz 2 aşamalı. Hem 30 yıldır ödül alan karikatürleri getirdik Caddebostan Kültür Merkezine, hem de  bu sene ödül alan karikatürleri getirdik. Birazdan karikatürcülerimizde buraya gelecek. Aynı zamanda Yaratıcı Çocuklar Derneği ile  bir işbirliğimiz var. Onların karikatür yarışmasını kazanan öğrenciler de burdalar. Bu gece bizim yarışmaya katılan çizerlerle birlikte çizim yapacaklar. Birlikte çalışma imkanı olacak" diye konuştu.

 

Dünya çapında "Karikatürün Evrensel Sahnesi" olarak anılan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması, düzenlendiği günden bu yana toplam 41 ülkeden 130 karikatür ustasını uluslararası jüri üyesi olarak ağırladı. Yarışmanın uluslararası jürisi, düzenlendiği günden bu yana 137 ülkeden 7.800 sanatçının 80.000'e yakın başvurusu arasından toplam 99 eseri ilk üç arasında ödüllendirirken,  393 eseri de özel başarı ödülüne layık gördü.

 

Aydın Doğan Vakfı tarafından her yıl Yaratıcı Çocuklar Derneği ile birlikte geleceğin karikatüristlerinin yetişmesi amacıyla düzenlenen Yaratıcı Çocuklar Derneği Okullar Arası Karikatür Yarışması'nda dereceye giren yarının genç karikatüristleri, sergi açılışında usta karikatüristlerle "Çizgilerin Dünyası" nda bir araya gelerek karikatür çizimleri gerçekleştirdi.

 

İlk kez Haziran 2013'te Seçici Kurul tarafından Bodrum'da açıklanan bu yılın ödüllü karikatürlerinden oluşan 30. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi ile Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması kapsamında 30 yıl boyunca birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü alan karikatürlerin, 30 yıllık dünya tarihini içeren özel bir almanakla birlikte sunulduğu "30 Yılın Konuşan Çizgileri" sergisi 25 Ekim – 15 Kasım tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi'nde izlenebilecek.

 

  

DHA