Angelina Jolie yeniden kamera arkasında
08.11.2013 22:54

 

 

Oscar ödüllü Angelina Jolie, Laura Hillenbrand’ın popüler kitabından uyarlanan ve Louis “Louie” Zamperini’nin hayatını anlatan dramın yapımını ve yönetmenliğini üstleniyor. 

 

 

1957’de Zamperini’nin hayat hikayesini anlatma hakkının alınmasıyla başlayan ve Tony Curtis’in Spartaküs'ten sonra rol alacağı ilk proje olması planlanan yapım, Universal Pictures’da uzun bir geçmişe sahip.  

 

 

Hollywood tepelerinde komşu olan Jolie ve Zamperini, filmin gelişim aşamasında yakın arkadaş oldu. Yönetmen ve  yapımcı Jolie, aylar süren hazırlıklar sırasında savaş kahramanından yaşadığı inanılmaz olayları dinledi. Zamperini’nin ilk yarışlarından birinde kazandığı bir altın koşu ayakkabısı kolyesini hediye ettiği Jolie ilerleyen aylarda Avustralya’da filmi yönetirken bu kolyeyi her gün takacağını belirtti.

 

 

Louis Zamperini’yi başroldeki Jack O’Connell canlandıracak. O’Connell, canlandıracağı adamın inanılmaz yeteneğini ilk ağızdan dinlemek üzere son zamanlarda Zamperini’nin evinde birkaç öğleden sonra geçirdi. Ziyaretlerinden birinde O’Connell, Zamperini’nin 2. Dünya Savaşı’nda giydiği bombacı ceketini görünce giymek için izin istemiş, Zamperini de memnuniyetle izin verdi. Ceket, O’Connell’ın üstünde çok iyi durmuş ve o an O’Connell’ için bu efsanevi kahramanın hayatını yaşadığı ilk anlardan birine dönüştü.

 

 

 

 

 

                                        

 

 

 

 

Film, Laura Hillenbrand’in “Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilience, and Redemption” kitabından uyarlandı. Hillenbrand ayrıca “Seabiscuit: An American Legend” adlı kitabın da yazarı... Universal, kitabın haklarını Aralık 2010’da aldı.   

 

 

“Unbroken” 2010’da basıldığından bu yana 14 haftası birinci sırada olmak üzere 145 haftadan uzun bir süre The New York Times’ın çok satanlar listesinde kaldı ve tüm dünyada yaklaşık 3.5 milyon adet kopya sattı. Kitabın genç-yetişkin versiyonu bu ilkbaharda Random House tarafından yayımlanacak. 

 

 “Unbroken” Time dergisi tarafından En İyi Kurgu Dışı Kitap seçilmiş ve Los Angeles Times’ın kurgu dışı dalında yılın kitabı ünvanını da almıştır. 

 

Film, Ocak 2015’te vizyona girecek.