6.5 kilometrelik zincir!
10.11.2013 12:14

Kadıköy Belediyesi gönüllülerinin öncülüğünde düzenlenen anma törenine katılan binlerce Kadıköylü sabah erken saatlerden itibaren Sahil Yolu'nda toplanmaya başladı.

 
Fenarbahçe Kayıkhane'den Bostancı Çatalçeşme arasındaki 6.5 kilometrelik sahil boyunca toplanan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla ele ele tutuşarak "Ata'ya Saygı Zinciri" oluşturdular. Saatler 09.05'i gösterdiğinde sirenlerin çalmasıyla birlikte saygı duruşuna geçildi. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Anma etkinliğine katılanlar daha sonra topluca Andımız'ı ve Onuncu Yıl Marşı'nı söylediler. CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter de Kadıköylülerle birlikte saygı zincirine katıldı. Tören sırasında Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle süslenen çok sayıda tekne ve kano da Caddebostan Sahili'ne yanaşarak, anma etkinliğine katıldı. Etkinlik sırasında bir kişi de havanın soğuk olmasına rağmen denize girerek suyun Atatürk posteri açtı.

CUMHURİYETE KASTETMEK İSTEYENLER OLABİLİR

Törenin ardından konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, "Biz hep tek sıra zincire alışmıştık ama bu sene bazı yerlerde 2, bazı yerlerde 3 sıra zincir oldu. 7 kilometrelik bir zincir. Yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Bu da Kadıköylülerin Atatürk'ün ilke ve devrimlerine ne kadar bağlı olduklarını gösterir" dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamza Çebi de, yaptığı açıklamada "Atatürk sadece 20. Yüzyılın değil öyle görünüyor ki, 21. Yüzyılında büyük bir lideri olacak. Cumhuriyete kastetmek isteyenler olabilir. Cumhuriyetin demokratik laik niteliklerini ortadan kaldırmak isteyenler olabilir. Türkiye'yi demokrasiden otoriter rejime götürmek isteyenler olabilir. Türkiye'yi tutucu otoriter bir rejime kavuşturmak isteyenler olabilir. Ancak halkımızın milletimizin gücü demokrasiye özgürlüğe bağlılığı bütün müsaade etmeyecektir" diye konuştu.