Büyük ödül Yozgat Blues'un
22.11.2013 10:32

 

Malatya Film Festivali'nde büyük ödül Yozgaz Blues'un oldu.

 

MALATYA Valiliği'nin koordinasyonunda, gerçekleşen 4'üncü Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Büyük ödül Yozgat Blues'un oldu.

 

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu'nda gerçekleşen sunuculuğunu Korhan Abay ve Çiğdem Tunç'un yaptığı 4'üncü Malatya Uluslararası Film Festivali'nin kapanış törenine Malatya Valisi Vasip Şahin, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, ulusal ve uluslararası jüri üyeleri, Kemal Sunal'ın eşi Gül Sunal ve oğlu Ali Sunal, Hababam Sınıfı öğrencileri ve Malatyalı sinemaseverler katıldı.

4. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında Ulusal Uzun Film kategorisinde En İyi Film Ödülü, En İyi Yönetmen Ödülü ve Siyad Ödülü Yozgat Blues'un oldu. Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun bu ödülü almanın kendisi için değerli olduğunu belirtirken Yapımcısı Halil Kardaş bundan sonra Malatya Blues'u da yapacağız diyerek, esprili bir dille teşekkürlerini sundu.

Gecede en İyi Senaryo Ödülü ise Saroyan Ülkesi filmi ile Lusin Dink'in oldu. Ödülünü Jüri Üyesi ve Yazar Canan Tan'dan alan Dink, ilk ödülünü Ermenistan'da Altın Kayısı Film Festivali'nde aldığını ikincisini de burada Kristal Kayısı ile aldığını söyledi. Dink, "Umarım bir gün bütün okullarda Saroyan okutulur" dedi.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Kusursuzlar filmindeki performansıyla İpek Türktan Kaynak'ın olurken, En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü ise Eve Dönüş Sarıkamış 1915 filmindeki performansıyla Serdar Orçin'in oldu. Jüri Üyesi ve oyuncu Kenan Işık'ın elinden ödülünü alan İpek Türkan Kaynak, ailesine ve rolü kendisine emanet eden ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

Jüri Üyesi ve Eleştirmen Sevin Okyay'ın elinden ödülünü alan Serdar Orçin ise bağımsız filmlerin ne şartlar altında çekildiğini, çoğu zaman parasız kalarak çekimler yapıldığını söyleyerek tüm sinemacı dostlarını ve festivali düzenleyenlere teşekkür etti.

4'üncü Malatya Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Film Yarışma kategorisinde bir diğer ödülse Jüri Özel Ödülü ile Eve Dönüş Sarıkamış 1915 filminin Görüntü Yönetmeni Hayk Kirakosyan'ın oldu.

Malatyalı Usta Sanatçı Kemal Sunal'ın anıldığı festivalde bu yıl bir de Kemal Sunal Halk Jürisi Ödülü verildi. Aday filmleri izleyen halkın oylamasın sonucunda belirlenen ödüle Eve Dönüş Sarıkamış 1915 değer görüldü. Ödülü veren Ali Sunal, "Bu anlamlı ödülü, yeni kaybettiğimiz babamın da hayran olduğu Nejat Uygur ve diğer tüm ustalar adına vermek istiyorum" diyerek ödülü film ekibi adına törende bulunan Serdar Orçin'e takdim etti. Orçin, Kemal Sunal adını taşıyan bu ödülü Ali Sunal'ın elinden aldığı için çok mutlu olduğunu, ekibe bir an önce teslim edeceğini söyledi.

Bu yıl gösterim programı ve özel konuklarıyla tam anlamıyla bir uluslararası festival olan Malatya Uluslararası Film Festivali'nde Uluslararası Uzun Film Yarışması da oldukça heyecanlı geçti. Uluslararası Uzun Film Yarışma kategorisinde En İyi Film In Bloom-Hayatın Baharı filmine giderken, Omar filmi ve LunchBox-Sefer Tası filmi de mansiyona değer görülen filmler oldu.

 

Ulusal Kısa Film yarışma kategorisinde ise En İyi Film Ödülüne Yönetmenliğini Ömer Günüvar'ın yaptığı Yaşam Merkezi değer görülürken Jüri Özel Ödülü Umut Subaşı'nın yönettiği Ü.N.K filminin oldu. Birsen Tezer şarkılarıyla da renklenen Ödül Gecesi toplu fotoğraf çekimiyle de son buldu.

 

Ulusal Uzun Film Ödüllerin tam listesi ise şöyle:

 

Kristal Kayısı En İyi Film: Yozgat Blues

 

Kristal Kayısı En İyi Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun- Yozgat Blues

 

Kristal Kayısı En İyi Kadın Oyuncu: İpek Türktan Kaynak-Kusursuzlar

 

Kristal Kayısı En İyi Erkek Oyuncu: Serdar Orçin- Eve Dönüş Sarıkamış 1915

 

Kristal Kayısı En İyi Senaryo: Lusin Dink- Sarayon Ülkesi

 

Jüri Özel Ödülü: Görüntü Yönetmeni Hayk Kirakosyan- Eve Dönüş Sarıkamış 1915

 

Kemal Sunal Halk Jürisi Ödülü: Eve Dönüş Sarıkamış 1915

 

Siyad En İyi Film Ödülü: Yozgat Blues

 

Kristal Kayısı En İyi Ulusal Uzun Matraj Film: In Bloom-Hayatın Baharı

 

Mansiyon: Lunchbox-Sefer Tası

 

Mansiyon: Omar-Ömer

 

Kristal Kayısı En İyi Ulusal Kısa Film: Yaşam Merkezi

 

Jüri Özel Ödülü: Ü.N.K.

 

 

 

 

DHA