'Anadolu Ateşi' Danimarka'da
25.11.2013 16:23

 

Anadolu Ateşi, 91’inci yurtdışı gösterisini Danimarka'nın başkenti Kopenhag yakınlarındaki Brondby kentindeki 8 bin kişilik arenada gerçekleştirdi.

 

Çok sayıda Danimarkalının da izlediği gösteri, defalarca ayakta alkışlandı.

Kopenhag’a uzak Jylland yarım adası, Fyn adası ve İsveç’ten gelen izleyiciler, Anadolu Ateşi'nin dans ve kostümlerine hayran kaldıklarını söyledi. Lars Lauridsen, gösteriyi izlemek için Odense gibi uzak bir bölgeden, bayan arkadaşı yerel politikacı Halime Oğuz ile geldiğini belirterek, "Araştırmacı, bilim adamıyım. Anadolu Ateşi'ni çok duydum, YouTube’ta görünce hayran kaldım ve Danimarka’ya gelince bu şansı kaçırmak istemedim. Onların dansı, dünyanın oluşumu, Anadolu üzerinde yaşayan medeniyetleri en iyi şekilde anlatıyor. Ben bir doğa bilimcisiyim işte doğa bilimi burada Anadolu Ateşi" dedi. Halime Oğuz da gösterinin çok muhteşem olduğunu belirterek, "Bütün kültürlerin buluşması, uyumu sanat yoluyla ancak bu kadar güzel anlatılabilir" dedi.

 

EVLENİRSEM TÜRK KIZI İLE EVLENECEĞİM

 

Gösteriyi ikinci günü izleyen Taastrup Şehri Belediye Başkanı Mikel Zigler, gösteriye ve dansçılara hayran kaldığını belirterek, bu kadar kalabalık bir grubun hiç hata yapmadan ahenk içinde dans etmesinin muhteşem olduğunu, ekipteki herkesi kutladığını anlatırken, "Şayet çok kültürlü bir faaliyet düzenlersem Anadolu Ateşini şehrimize getirmek istiyorum Evlenirsem de bir Türk kızı ile evleneceğim" dedi. Eski Milletvekili ve Kopenhag Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Yıldız Akdoğan da beklemediği güzellikte bir gösteri izlediğini hiçbir hata bulamadığını belirterek, Anadolu’da yaşanan kültürleri dansları ile sergileyen Anadolu ateşini kutladığını söyledi.

Çalışma Müşaviri Ali Rıza Önay, Anadolu’nun kültürel tarihsel süreci içindeki dansları bu kadar muhteşem bir gösteri içinde izlemenin çok güzel olduğunu ancak, Türkler'in bu tür Kültürel etkinliklere çok fazla ilgi göstermediğini anlatırken "Bu fırsat her zaman ele geçmez. Bu kadar insan Anadolu’nun folklorunu, simgelerini tarihsel sürecini buraya taşımışlar, ilgi daha fazla olmalıydı. Böyle bir gösteride emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

 

GÖZ TEMASI KURDUK

 

Ekibin Koreograflarından Oğuzhan Özel, gösteriye gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirterek, "Danimarkalı seyirciye sıcak ve samimi değerlendirmelerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Gösteriyi başından beri çok iyi izlediler ve hep ayakta alkışladılar. İzleyiciler arasında bilim adamlarının bulunması yaptıkları değerlendirmeler bizi sevindirdi. Talepler üzerine umarım daha çok geleceğiz. 2001 de ilk dış gösterimizi yapmıştık burası 91’inci durak. Başarımızın sırrı sanırım, Danimarkalıların yaptıkları değerlendirmelerde yatıyor” dedi.

Dansçılardan Fatma Gök de şöyle konuştu:

"İlk defa gösteri yapacağımız ülkelerde tepki nasıl olacak diye bir heyecan duyuyoruz. Bugün de aynı heyecanla sahneye çıktık. Sahneyle seyirci arası çok yakındı, göz teması kurabildik. İnsanların gözlerinin içi gülüyordu, alkışları, bize moral verdi. Bittikten sonra onlar bizim enerjimizi biz de onların enerjisini lakından gördük. Bizimle konuştular, fotoğraflar çektirdiler. Buradan çok güzel anılarla ayrılıyoruz ama umarım tekrar geliriz."

Anadolu Ateşini, iki gün üst gerçekleştirilen gösterilerde yaklaşık 5 bin kişi izledi. Anadolu Ateşi Danimarka’dan Rusya’nın Kazan bölgesine oradan da Romanya ve Bulgaristan’a geçecek.