63. kez evlendiler
01.12.2013 12:24

 

Resmi olmasa da 63. evliliklerini Türkiye'de yaptılar.

 

BİRLEŞMİŞ Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNİCEF için para toplamak üzere yola çıkan İngiliz Lisa Gant (30) ve Alex Pelling (32) resmi olmasa da çeşitli ülkelerde 63 kez evlendi. Çift, 63’ncü evliliklerini Muğla’nın Köyceğiz İlçesi Kaunos Antik Kenti’nde yaptı.

 

İngiliz Lisa Gant ve Alex Pelling, birbirine aşık ve evlenmek için hazırlık ve araştırma yapan bir çift. Ancak aradıklarını İngiltere’deki online hizmetlerden ve düğün dergilerinde bulamayan iki genç, “en güzel yer ve temaö için 2011 yılında “Peggyö adını verdikleri minibüsleriyle yola çıkıp, bugüne kadar 63 ülkeye gidip, geleneksel ya da farklı temalarda seromonilerini gerçekleştirip, resmi olmasa da evlendi. Yolculuklarında UNICEF için para da toplayan ikili, gittikleri ülkede yaşadıkları seramonileri “2people1lifeöisimli blog sayfalarında paylaşıp, diğer bir çok çiftin aradığı benzersiz düğün mekanları ve temaları için yardımcı oluyor. Bugüne kadar 1 milyonun üzerinde ziyaret alan blog ve 35 binden fazla takipçisi olan çift, aynı isimli facebook sayfalarında da dünya üzerindeki deneyimlerini gelenekleri, paylaşıyor.

 

Özel düğün profesyonelleri ve yerel uzmanlar tarafından desteklenerek gerçekleştirilen bu düğünlerde çiftin, 63’ncü durağı Türkiye oldu. İlk nikahlarını Peru’da kıyan çiftin, Türkiye’deki nikahını ise www.marriageinturkey.com organizasyonu adına Şebnem Akdemir yaptı.
İngiliz Lisa Gant ve Alex Pelling çifti için, önce Ortaca’daki otontaki dekoruyla dikkati çeken Toprak Ana Restoran’da kına gecesi düzenlendi. Gant’ın bindallı giydiği geceye, Pellin ise takım elbiseyle katıldı. Çift, yöresel müzikler eşliğinde restorana girdi. Burada kendileri için hazırlanan masaya oturan çift, konuklar tarafından uzun süre alkış aldı. Ardından çiften oturduğu masanın etrafından maniler söylenerek kına tepsisi gezdirildi. Ardından da gelin ve damadın eline kına yakıldı. Kınanın ardından gelin ve damak karşılıklı kına müziği eşliğinde oynadı. Davetliler de çifti yalnız bırakmadı. Restorandaki bazı müşteriler de “Geleneğimizde varö deyip, gelin Gant’a para taktı. Çift için ertesi gün Köyceğiz İlçesi’ndeki Kaunos Antik Kenti’nde sembolik nikah kıyıldı. Çift nikaha Dalyan Kanalı’ndan tekneyle geçti. Giydiği sade gelinlik ve elindeki papatyalardan oluşan buketle göz kamaştıran gelin Gant ile damat Pelling, kıyılan temsili nikah sonrası Kaunos Antik Kenti’ndeki kaya evleri önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Törenin ardından bir ay Türkiye’de kalacak olan çiftin yolculuklarına kaldığı yerden devam edeceği öğrenildi.

 

 

DHA