Lara göz dolduruyor
05.12.2013 12:23

 

Londra'da yetişen Türk piyanist Lara, Zorlu PSM'de konser verecek.

 

Mid SussexMid Sussex Times gazetesinden "İdil Biret'in varisi..." yorumunu alan, genç yaşta tanıştığı piyano ile harikalar yaratan Lara Melda (19), 5 Aralık'ta Drama Sahnesi/Klasik'te konser veriyor.
Uluslararası otoriteler tarafından geleceğin piyanistleri arasında gösterilen genç piyanist, .
Londra'da yaşayan Türk bir ailenin kızı olan genç piyanist, 2010 yılında henüz onaltı yaşında Saint-Saëns Piyano Konçertosu No.2 adlı eseri icra ederek BBC Genç Müzisyenler yarışmasında birincilik kazandı.
Londra'da yaşayan tanınmış bir Türk ailesinin kızı olan Lara Melda, başarılarıyla Londra'da sınır tanımadı ve Kadir Has Üniversitesi tarafından "Umut Veren Genç Sanatçı" ödülüne de layık görüldü.
Uluslararası alanda da üne kavuşan Lara Melda, Kirill Karabits ile birlikte Kuzey Senfoni, Leeds Senfoni, Watford Filarmoni, Maidstone, Aylesbury, Royal Tunbridge Wells ve Worthing Senfoni Orkestrası gibi İngiltere'nin en önemli orkestralarıyla konçerto performansları sergiledi.
2011 yılında İstanbul Uluslararası Müzik Festivali'nde Borusan Filarmoni Orkestrası ile birlikte Grieg Konçertosu'nu çalan sanatçı, bu persembe günü Zorlu PSM'de bir kez daha İstanbul'da sanatseverlerle buluşacak.
Genc piyanistin 5 Aralık, 2013 - Drama Sahnesi / Klasik'deki programı şöyle:

Poulenc
Trois Novelettes
Chopin
Etude in E minor Op.25 No.5
Etude in F Op.10 No.8
Etude in C minor Op.10 No.12 'Revolutionary'
Nocturne in B major Op. 32 No. 1
Nocturne in G major Op. 37 No. 2
Scherzo No.1 in B minor Op 20
Debussy
Les sons et les parfums tournent dans l'air du soir
Minstrels
La Cathedrale engloutie
Des pas sur le neige
Les collines d'Anacapri
from Préludes, Livre 1
Liszt
Transcendental Etude No. 9 "Ricordanza" (10'20")
Concert Paraphrase on Rigoletto (after Verdi) (6'45")

Lara Melda, 16 yaşında, Vasily Petrenko yönetiminde BBC Ulusal Orkestrası eşliğinde seslendirdiği Saint-Saëns'ın 2 numaralı piyano konçertosundaki performansı ile 300 genç müzisyenin katıldığı Uluslararası BBC Genç Müzisyenleri 2010 Yarışması'nda birinci oldu. BBC televizyon ve radyolarından canlı yayınlanan bu üstün performansının hemen ardından aynı eseri BBC Konser Orkestrası ile Purcell School ve Royal College of Music Junior Department'da seslendirdi.

Lara, katıldığı pek çok yarışmadan ödül ve derecelerle döndü. (2004) West London Pianoforte Festival "Entsrüman Dalında Birincilik". (2005)'Francis Hollands Fanny Davies Junior Prize. (2006)Ealing Music Festivals Woodward Trophy. (2007)'Jaques Samuels Junior Intercollegiate Piyano Yarışması Birinciliği. (2008)Purcell School Konçerto Yarışması Birinciliği (Purcell Sinfonia ile Mozart'ın Re Minör Piyano Konçertosu K.466'yı seslendirdi). (2009) Uluslararası Franz Liszt Piyano Yarışması Finalisti.2009-2010 döneminde The Friends of Purcell School bursu kazandı. Chopin Society tarafından düzenlenen Champagne and Chopin konserlerinde sergilediği başarısı üzerine Purcell School, onun eğitimine Wall Trust Scholar statüsünde devam etmesine karar verdi.

Lara, çok küçük yaşlardan başlayarak hem piyano hem de kemanı ile sık sık konserler verdi. Francis Holland School ve Royal College'daki eğitim yıllarında pek çok performanslar sergiledi, ve 'Lisztomania', 'Mozart Sonatathon', 'Junior Department Piano Shorts' ve 'Les Six' Festivalleri'nde yer aldı. Halen devam ettiği Purcell School tarafından seçilerek gönderildiği Royal Northern Koleji'nin Scarlatti Festivali'nde ve BBC Radio 3 programında yer almaya layık görülen üç piyanisten biriydi.

Andras Schiff, Lang Lang, Ian Jones, Christina Ortiz, Dorian Leljak, Raquel Boldorini, Dmitri Alexeev, Peter Nagy, Ronan O'Hora and Aaron Shorr gibi unlu pianistler ile atolye calismalari yaptıgı gibi, Birmingham Konservatuarında BIPA kursunda ve Antalya Kolejinde kendiside atolye dersleri veren Lara Melda Londra'da Cadogan Hall, Wigmore Hall, Purcell Room, the Arts Club Dover Street, Westminster Cathedral, Steinway Hall, St. John's Smith Square ve King's Place gibi önemli salonlarda başarılı performanslar sergiledi.

2011/12 sezonunda Mozart'ın K466 Koncertosunu, Nicholas Collon yonetimindeki Aurora Orkestrasiyla Kings Place Londra'da, Grant Llewellyn yonetimindekide BBC National Orchestra of Wales ile Cardiff'de yorumlayan Lara'nin konseri BBC Radio 3'den canlı yayınlandı.

Lara Leeds Senfoni, Watford Filarmoni, Maidstone, Aylesbury, Royal Tunbridge Wells ve Worthing Senfoni orkestralarıyla birlikte calışmış, Londra'da Cadogan Hall, Wigmore Hall, Purcell Room, the Arts Club Dover Street, Westminster Cathedral, Steinway Hall, St. John's Smith Square ve King's Place gibi prestijli salonlarda, Londra dısında ise Birmingham, Suffolk, Sydenham, Ware, Newbury, Bungay, Maidstone, Watford, Worthing, Tunbridge Wells, Cardiff, Cumbria, Cambridge, Ealing, Shaldon, Moor Park, Bedford, Grange Over Sands, Exeter ve Leeds gibi sehirlerde basarılı konserler vermistir. Sadece iyi bir solo pianist ve oda müziği sanatçısı olmanin dışından, violasi ile kuartet ve orkestra calısmaları da yapan Lara, Francis Holland okulu yıllarında, okul orkestrasinin viola lideri ve NCO ve RCM Junior Department Senfoni Orkestralarinda violoist olarak yer aldı.

Grieg Piano Koncertosunu yorumlamak üzere, Istanbul Müzik Festivali'nin Aya Irini'de açılışını yapmak üzere ilk Turkiye davetini alan Lara Melda, Istanbul Resitalleri, Antalya Piyano Festivali ve Boğaziçi Universitesinde, yurt dışında ise İsviçre, Gstaad'da 'Les Sommets Musicaux' festivalinde, basarili konserler verdi.. Genc müzisyen en son İskocya'da Biggar, Falkirk, Ingiltere'de Blackpool, Nottingham'da daha sonra Bishopsgate City Londra'da, Yeni Zelanda'da vermis oldugu cok basarili resitallerinde ayakta alkıslanarak defalarca sahneye cağrıldı. Yakın takviminde ise Watford'da, ve Italya'da verecegi konserler yer alıyor.

 

 

DHA