Bu hafta sinemalarda ''düğün'' var!
06.12.2013 01:17

 

İzleyicinin merakla beklediği BKM yapımı komedi filmi Düğün Dernek, bu hafta seyirciyle buluşacak. Çalgı Çengi adlı sevilen filmin ekibinin yer aldığı filmin yanı sıra, Ercan Kesal'ın başrolünü üstlendiği Yozgat Blues ile Yetkin Dikinciler'in filmi Kızım İçin de gösterime girecek. Bu hafta izleyici karşısına çıkacak olan 4'ü yerli 7 film şöyle:

 

-Düğün Dernek: Haftanın en iddialı yapımı olan Düğün Dernek, BKM imzasını taşıyor. Yönetmenliğini Selçuk Aydemir'in üstlendiği filmin oyuncuları Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Jelena Boliç ve Barış Yıldız. Selçuk Aydemir'in senaryosunu da kaleme aldığı filmin konusu Sivas'ta geçiyor. İşler Güçler dizisiyle sevilen Ahmet Kural ile Murat Cemcir'in alışılmışın dışında bir görüntüyle filmde yer aldığı filmin fragmanında yer alan Entarisi Dım Dım Yar adlı türkü de internette fenomen haline geldi. Düğün Dernek'te olaylar şöyle gelişiyor:

 

Sivas'ın Esenyurt köyünde yaşayan İsmail'in oğlu Tarık bir gün yurt dışından çıkagelir. Önce her zamanki gibi bir memleket hasreti gibi görünse de bu ziyaretin altındaki esas neden çabuk ortaya çıkar: Tarık görevli olarak çalıştığı Letonya'da Monica adlı bir kızla beraberdir ve aynı ülkede çalışmak için tek yol evlenmeleridir! Kendisinin olurunu almaya gelen oğlunu düğünsüz evlendirmemeye kararlı olan İsmail, Tüpçü Fikreti, Çetin'i ve köyün öğretmeni Saffet’i seferber ederek elde avuçta para yokken 10 gün içerisinde sazlı-sözlü bir düğün hazırlığı içerisine girer! 

 

 

                               

 

 

-Kızım İçin: Hakan Haksun'un yönettiği filmin oyuncuları Yetkin Dikinciler, Eda Ece, İnci Türkay, Berke Üzrek ve Hakan Altıner. Uzun yıllar boyunca uzakta kalmış bir baba ve kızın öyküsünü anlatan film, 18 yaşgününde babasını karşısında bulan Tuba'nın onun hiç bilmediği yaşam öyküsüyle tanışmasını konu alıyor. 

 

 

                              

 

 

-McDandik: Başrolünü ve yönetmenliğini Ragga Oktay'ın üstlendiği filmde, Cem Yaz da Ragga Oktay ile birlikte kamera arkasında. Zerrin Arıkan, Sümer Tilmaç, Fect Özay ve Gülüm Baltacıgil'in de rol aldığı filmin konusu şu şekilde:

 

Öksüz bir çocuk camide polisler tarafından bulunur ve adını Dandik koyarlar. Yıllar sonra Dandik’in beraber büyüdüğü kız karşısına çıkar. Kötü bir adam da kıza kafayı takmıştır ve ona senet imzalattırır. Dandik de senedi ödeyip kızı kurtarmak ister. O sırada ‘Yetenek Avcısı’ diye bir yarışma düzenlenir. Zamanında çok popüler olan fakat yediği kazıklardan piyasaya küsen bir ustanın peşine düşerler. Yarı deli yarı derviş Mc Sallama. Herkesin içinde ezilmiş, tokatlanmış zavallı bir dandik vardır. 

 

 

                              

 

 

-Yılın Savaşı (Battle of the Year: The Dream Team): Lost dizisiyle tanınan Josh Holloway'in başrolünü üstlendiği filmin diğer oyuncuları Laz Alonso, Josh Peck, Caity Lotz ve Anis Cheurfa. Benson Lee'nin kamera arkasına geçtiği film, 15 yıldır birinci olamayan Amerikalı break dansçıların hikayesini işliyor. 

 

 

                            

 

-Saroyan Ülkesi: Lusin Dink'in yönettiği filmin oyuncuları Ara Mgrdician, Artur Norikyan, Kevork Malikyan, Yalçın Çilingir ve Sevinç Erol. Ödüllü yönetmen Lusin Dink'in belgesel çalışması Saroyan Ülkesi, Bitlis'ten sürgün edilen Ermeni bir ailenin çocuğu olan yazar William Saroyan'ın, Amerika'daki yaşantısına ara verip memleketine gelişini konu alıyor. 

 

 

                            

 

 

-Yozgat Blues: Mahmut Fazıl Coşkun'un yönettiği filmin oyuncuları Ercan Kesal, Ayça Damgacı, Tansu Biçer, Nadir Sarıbacak ve Kevork Malikyan.  Daha önce festivallerde izleyici karşısına çıkan film, müzik öğretmeni Yavuz ve öğrencisi Neşe'nin Yozgat'a taşındıktan sonra yaptıkları müziği sevdirmek için yaşadıklarını konu alıyor.

 

 

                              

 

 

-Ölümsüz Aşk (Ain't Them Bodies Saints): David Lowery'nin yönettiği filmin oyuncuları Rooney Mara, Casey Affleck, Ben Foster, Keith Carradine ve Nate Parker. Duygusal bir Western dramı olarak adlandırılan film, suç dolu hayatlarına rağmen aşkları asla solmayan Ruth ve Bob'un dramatik hikayesini anlatıyor. Ruth'un suçunu üstlenerek hapse mahkum edilen Bob, dört yılın ardından hapishaneden kaçıyor ve beklenmedik bir sürpriz ile karşılaşıyor.