Filmini göremeden öldü!
06.12.2013 02:04

 

Özgürlük ve barış savaşçısı Nelson Mandela, otobiyografisinden sinemaya uyarlanan filmi göremeden hayata gözlerini yumdu.

 

Mandela'yı canlandıran Idris Elba, onun ölümünden 1 gün önce BBC sanat direktörü Wili Gompertz ile söyleşi yaptı. ABD'de Aralık başında gösterime giren ve dünyanın birçok ülkesinde ise Ocak ayında seyirciyle buluşacak filmin Güney Afrika'daki prömiyerine Mandela'nın ailesi katıldı. 95 yaşındaki Nelson Mandela ise akciğer enfeksiyonu nedeniyle hastanede bulunduğu için prömiyere iştirak edemedi ve kendi öyküsünü kaleme aldığı filmi göremeden yaşama veda etti.

 

Elba, bu filmde rol almanın büyük bir sorumluluk olduğunu belirterek, ''Bu kadar önemli bir insanın kaleme aldığı kendi yaşam öyküsünü okumak büyük bir tecrübeydi ve rol de bir o kadar zordu'' dedi. Son yılların gözde aktörlerinden olan 41 yaşındaki Elba, Mandela: Özgürlüğe Uzun Yol adlı filmde Mandela'nın 27 yılı cezaevinde geçen zorlu ve barışa adanmış yaşam öyküsünü işleyen film için zorlu bir çalışmadan geçti.

 

 

 

Filmin Mandela'nın yaşam öyküsünü kronolojik olarak işlemediğini anlatan Elba, ''Mandela'nın hem gençliğini, hem de yaşlılığını canlandırıyorum. Kronolojik sıra izlemediğimiz için de bir gün genç, bir gün yaşlı Mandela'yı oynadım. Gerçekten bir koltuğa iki karpuz sığdırmak gibiydi'' sözleriyle filme ilişkin bilgi verdi. 

 

Kendisinin de bir siyah olarak ''biz'' ve ''onlar'' şeklinde ayrımcılık yapan bir ülkede doğduğunu dile getiren İngiliz aktör, ''Evet, ırkçılık vardı ve ben de o ortamda büyüdüm'' diye konuştu. 

 

Mandela'nın yaşam öyküsünü anlatan film, Türkiye'de 28 Şubat 2014'te gösterime girecek. Filmdeki rolüyle Idris Elba'nın Oscar ödülüne aday gösterilmesi beklenirken, söz konusu yapım Güney Afrika sinemalarında 427 milyon dolar gişe hasılatı elde ederek ulaşılması zor bir rekor kırdı. 

 

 

Etiketler:
Nelson Mandela    film    Idris Elba