Sessizliğin Anneleri' Belçika'da okurları ile buluştu
09.12.2013 15:06

 

'Birsen Taşpınar'ın Flamanca romanı, Belçika'da okurları ile buluştu.

 

Belçika'da yaşayan psikolog-yazar Birsen Taşpınar'ın ilk romanı 'Sessizliğin Anneleri' (Moeders van de Stilde ) Anvers şehrinde bulunan Göç Müzesi Red Star Line'nın konferans salonunda yapılan gala ile okurlarıyla buluştu.

 

Türk kökenli üç kadın karakterin yer aldığı romanda göç, göçmen ve yabancı olmak sorunsalı kadın gözüyle anlatılıyor. Belçika'da Flamanca yazan ilk Türk kökenli kadın yazar olması nedeniyle kitap daha anlamlı hale gelirken tanıtım galasına ilgi de bir hayli yoğun oldu. Türk ve Belçikalı çok sayıda kitapseverin buluştuğu tanıtım galasında konuşan Federal Milletvekili Meyrem Almacı, Belçika'da yaşayan insanları yerli ve yabancı diye ayırmanın bir anlamının olamayacağını ve bu ayrıma kesinlikle karşı olduğunu söyledi. Meyrem Almacı, 'Birsen Taşpınar'ın bu romanı bir ilk ama ilk olarak kalmayacak, Belçika toplumunda yaşayan Türk kökenli kadınlarımızdan Flamanca yazan daha onlarca yazar çıkmasını bekliyorum.' dedi.

 

Yazar Birsen Taşpınar ise romanın sadece kadınları anlatmadığını, sosyal hafızamızı anlattığını söyledi. Taşpınar, 'Ön planda üç kadın olmakla beraber, romanım göçün hem toplum hem de aile üzerinde ne gibi etkilerinin olduğunu irdeleyen bir kitap.' dedi.

 

Yazar ve siyasetçi Selahattin Koçak ise romanın Flamanca olmasının, bu ülkede yaşayan Türk kökenli kadın yazar adaylarını yüreklendireceği için çok önemli olduğunu vurgulayarak,' kitap bence amacına ulaşmıştır.' dedi.

 

Birsen Taşpınar'ın müzik eşliğinde romandan pasajlar okuduğu gala, yazarın kitaplarını imzalaması ile son buldu.

 

DHA