Efsane aktör hayatını kaybetti
15.12.2013 22:48

 

Arabistanlı Lawrence-Lawrence of Arabia filmiyle ismini sinema tarihine yazdıran ünlü aktör Peter O'Toole 81 yaşında hayata veda etti.

 

People dergisinin haberine göre, 50 yıllık sinema kariyerinde çok önemli yapımlara imza atan O'Toole, uzun süredir tedavi gördüğü Londra'daki Wellington Hastanesi'nde öldü. 

 

1962 yapımı Arabistanlı Lawrence filminin ünlü oyuncusu 6 yaşında tiyatroya merak sararak aşık olduğu sinema kariyerinde 8 kez Oscar ödülüne aday gösterildi. İrlanda asıllı sanatçı,  2003 yılında "onursal" Oscar ödülüne layık görülmüş ancak ödülü başta almayı reddetmişti. O'Toole, Oscar ödüllerini veren Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'ne gönderdiği mektupta, "Hala oyunun bir parçası olduğunu" belirterek bu ödülü 80 yaşına kadar almak istemediğini dile getirmişti.

 

"Arabistanlı Lawrence" filminin yanı sıra "Becket", "The Lion in Winter", "Goodbye, Mr Chips" gibi filmlerdeki performansıyla 8 kez Oscar'a aday gösterilen ünlü oyuncunun ölümü üzerine başsağlığı dileyen İrlanda Cumhurbaşkanı Micheal Higgins, "İrlanda ve tüm dünya, tiyatro ve film endüstrisinin devlerinden birini kaybetti" dedi.

 

 

 

Etiketler:
Peter O\'Toole    sinema    öldü