2013 yılında en çok izlenen 10 film
12.09.2014 21:47

 

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2013 yılında en çok izlenen film koltuğunda yine bir yerli yapım otururken, bu yıl ilginç bir olağanüstü durum da ortaya çıktı.

 

2013 yılında Cem Yılmaz'ın tek kişilik gösterisinin beyazperde uyarlaması CM101MMXI Fundamentals en çok izlenen film oldu. İkinciliği Şahan Gökbakar'ın filmi Celal ile Ceren elde ederken, üçüncü sırada Türkiye'nin Oscar aday adayı Kelebeğin Rüyası yer aldı.

 

Ancak bu yılki listenin iki farklı ilginç durumu ortaya çıktı. Listede sadece 1 yabancı film bulunurken, bu film 10. sıradaki Hızlı ve Öfkeli 6 oldu. Yine en çok izlenen 10 film arasında 2 film, birbirinin devam yapımları olan Hükümet Kadın ile Hükümet Kadın 2. Her ikisi de Sermiyan Midyat tarafından yönetilen ve senaryosu yazılan Hükümet Kadın filmleri, aynı yıl içinde gösterime girdi ve ikisi de en çok izlenen yapımlar arasında yer buldu.

 

Box Office verilerine göre işte 2013 yılının en çok izlenen 10 yapımı:

 

1- CM101MMXI FUNDAMENTALS: Yılmaz'ın 2010 tarihli gösterisinden beyazperdeye uyarlanan CM101MMXI Fundamentals yılın ilk ayında gösterime girdi. Vizyona girer girmez tüm rakiplerini geride bırakan yapım, en büyük gişe rekabetini ise aynı ay içerisinde gösterime giren Celal ile Ceren filmiyle yaşadı. Neticede 27 hafta gösterimde kalan CM101MMXI Fundamentals, en yakın rakibi olan Celal ile Ceren'i 891 bin 208 farkla geçti ve yıla damgasını vurdu. Filmi 3 milyon 744 bin 836 kişi izlerken, toplam 36 milyon 457 bin 392 lira gişe hasılatı elde edildi. İşin en ilginç kısmı ise böylece listenin zirvesinde bir sinema filminin değil bir sahne gösterisinin çekimlerinin beyazperdeye getirilmiş versiyonunun yer alması oldu.

 

 

                            

 

 

2- Celal ile Ceren:  Şahan Gökbakar'ın, Recep İvedik serisine biraz ara vererek ''kendi tarzıyla'' bu kez bir aşk öyküsünü yorumladığı filmde rol arkadaşı Ezgi Mola idi. Celal ile Ceren adlı bir çiftin ayrıldıktan sonra geçen süreçte yaşadıklarını konu alan komedi filmi, yılın ilk aylarında Cem Yılmaz'ın sahne gösterisinin filmiyle yoğun bir rekabet yaşadı. Celal ile Ceren, Yılmaz'ın gösterisinden 5 hafta az süre gösterimde kaldı ve toplamda 2 milyon 853 bin 628 kişi tarafından izlenerek 26 milyon 600 bin 914 lira hasılat elde edildi.

 

 

                             

 

 

3- Kelebeğin Rüyası: Yılın hiç kuşkusuz en iddialı ve kaliteli yapımlarından olan Kelebeğin Rüyası, Yılmaz Erdoğan'ın yönettiği ve rol aldığı bir filmdi. Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat, Belçim Bilgin, Yılmaz Erdoğan, Ahmet Mümtaz Taylan, Taner Birsel, İpek Bilgin, Farah Zeynep Abdullah, Servet Pandur, Devrim Yakut ve Aksel Bonfil'in rol aldığı film, Londra Film Festivali'nin de açılış filmi oldu.

 
Ön hazırlıkları 2 yıl süren, çekimleri 4 ay Zonguldak ve İstanbul'da gerçekleşen Kelebeğin Rüyası filminde, genç yaşta veremden ölen şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu'nun yaşam hikayeleri anlatılıyor. Çekimleri sırasında Kıvanç Tatlıtuğ ve Mert Fırat'ın tüberkülozlu şairleri canlandırmak için kilo verdiği film, 22 Şubat'ta vizyona girdi. Film, yılın ikinci yarısında Türkiye'nin Oscar aday adayı oldu ve Oscar için düzenlenen yeni versiyonuyla bir kez daha vizyona girdi. Gösterimde toplamda 38 hafta kalan Kelebeğin Rüyası, 2 milyon 158 bin 749 kişi tarafından izlenerek 20 milyon 846 bin 440 lira hasılat yaptı.
 
 
 
                               
 
 
 
 
4- Selam: Yönetmenliğini Levent Demirkale, yapımcılığını Eyüp Sabri Koç, Konsept Danışmanlığını ise Haluk Örgün’ün yaptığı, bundan 25 yıl önce Harun, Zehra ve Adem adlı üç öğretmenin öğretmenlik yapmak üzere 3 farklı kıtaya gidişlerini konu alan film, listede 4. sırada yer aldı. Toplam 2 milyon 145 bin 545 kişi tarafından seyredilen Selam, 14 milyon 910 bin 817 lira hasılat elde etti.
 
 
 
                               
 
 
 
5- Düğün Dernek: Listenin 5 numarası henüz 10 gün önce gösterime girdi. Bu kadar kısa süre içerisinde 1 milyon barajını aşarak yılın en çok izlenen filmleri arasına katılan Düğün Dernek adlı film BKM yapımı. Film, 10 gün içerisinde 1 milyon 713 bin 926 seyirciye ulaşarak 17 milyon 62 bin 747 lira hasılat elde etti. Filmin gösterimi devam ediyor. 

 

Yönetmenliğini Selçuk Aydemir'in üstlendiği Düğün Dernek filminin oyuncuları Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Jelena Boliç ve Barış Yıldız. Selçuk Aydemir'in senaryosunu da kaleme aldığı filmin konusu Sivas'ta geçiyor. İşler Güçler dizisiyle sevilen Ahmet Kural ile Murat Cemcir'in alışılmışın dışında bir görüntüyle filmde yer aldığı filmin fragmanında yer alan Entarisi Dım Dım Yar adlı türkü de internette fenomen haline geldi. Düğün Dernek'te olaylar şöyle gelişiyor:

 

Sivas'ın Esenyurt köyünde yaşayan İsmail'in oğlu Tarık bir gün yurt dışından çıkagelir. Önce her zamanki gibi bir memleket hasreti gibi görünse de bu ziyaretin altındaki esas neden çabuk ortaya çıkar: Tarık görevli olarak çalıştığı Letonya'da Monica adlı bir kızla beraberdir ve aynı ülkede çalışmak için tek yol evlenmeleridir! Kendisinin olurunu almaya gelen oğlunu düğünsüz evlendirmemeye kararlı olan İsmail, Tüpçü Fikreti, Çetin'i ve köyün öğretmeni Saffet’i seferber ederek elde avuçta para yokken 10 gün içerisinde sazlı-sözlü bir düğün hazırlığı içerisine girer! 

 

                               

 

 

6- Romantik Komedi 2: Bekarlığa Veda: Ketche'nin yönettiği ve aynı kadronun rol aldığı ilk filmi gişe rekoru kıran Romantik Komedi, ikinci filmiyle de yılın en çok izlenen yapımları arasına girdi. Fragmanı film gösterime girmeden rekor kıran yapımın ikinci filminin konu olarak ikincisinin gerisinde kaldığı yorumları da yapıldı. Film, 1 milyon 507 bin 603 izleyiciye ulaşarak 14 milyon 623 bin 156 lira gişe hasılatına ulaştı.  

 

Erol Özlevi'nin yönettiği, Engin Altan Düzyatan, Sinem Kobal, Sedef Avcı, Cemal Hünal, Burcu Kara, Gürgen Öz, Öykü Çelik ve Gökçe Özyol'un rol aldığı filmin konusu şöyle:

Esra (Sedef Avcı) evlilik hazırlıklarına hız verirken, Didem (Sinem Kobal) grupta henüz evlenmemiş tek kız olarak kaldığını fark eder. Panikleyen Didem, sevgilisi Cem'i (Engin Altan Düzyatan) bir punduna getirip evlenmeye ikna etmeye çalışır. Fakat Didem'in bu hallerinden habersiz Cem yeni bir filmin hazırlıklarına başlar ve başrolü paylaştığı Gözde adında bir kadınla tanışır; tamamen işine konsantre olur.

 

 

                               

 

 

7- Hükümet Kadın 2: Sermiyan Midyat'ın Güneydoğu'nun ilk kadın belediye başkanı olan babaannesi Zekiye Midyat'ın yaşam öyküsünden esinlenerek beyazperdeye getirdiği Hükümet Kadın serisinin her iki filmi de bu yıl içinde gösterime girdi. İlk filmin başarısı üzerine ikincisini de yaz aylarında çekerek sonbaharda seyirciyle buluşturan Midyat, filmin senaristi, yönetmeni ve oyuncusu. Demet Akbağ'ın ''Hükümet Kadın'' karakterini canlandırdığı filmin diğer oyuncuları Ercan Kesal, Mahir İpek, Bülent Çolak, Gülhan Tekin ve Burcu Gönder. Film, 1 milyon 424 bin 411 izleyiciye ulaştı ve 13 milyon 710 bin 45 lira gişe hasılatına imza attı.

 

 

                             

 

 

8- Hükümet Kadın: Serinin ilk filmi olan Hükümet Kadın, belediye başkanı olan Xate'nin (Demet Akbağ) eşinin (Ercan Kesal) ölümünün ardından başkan olma serüvenini konu alıyordu. İkinci filmde ise ilk hikayenin öncesine dönülüp yaşananlar konu alınmıştı. İlk Hükümet Kadın filminin başarısı üzerine ikincisi çekildi, ancak ilk film ikincisinin gişe olarak gerisinde kaldı. Hikaye olarak ise pekçok sinema eleştirmeni ilk yapımda karar kıldı. Hükümet Kadın serisinin ilk filmi, 1 milyon 401 bin 665 seyirciyi sinema salonlarına çekerek 12 milyon 999 bin 529 lira gişe yaptı.

 

 

                                

 

 

9- Benim Dünyam: Sinema ustası Uğur Yücel'in bir Hint filminden uyarladığı Benim Dünyam filminin başrolünde Uğur Yücel ile Beren Saat yer aldı. Benim Dünyam, 2 yaşında görme ve işitme duyularını kaybeden ve bu nedenle çevresiyle uyumsuz bir çocuk olan Ela ile ablasını aynı sebep ile kaybetmiş Mahir Hoca’nın yollarının kesişmesi ve birbirlerine adanan umut hikayesini konu alıyor. Ayça Bingöl’ün Ela karakterinin annesi Handan olarak kamera karşısına geçtiği filmde, Turgay Kantürk Ela’nın babası Refik, genç oyuncu Hazar Ergüçlü ise kız kardeşini Ayla’yı canlandırıyor. Film, 22 Ekim'de gösterime girdi ve 8 haftadır vizyonda. Gösterimi süren film, bu süre içerisinde 1 milyon 367 bin 26 izleyiciye ulaştı. Filmin hasılatı ise 13 milyon 771 bin 477 lira.

 

 

 

                              


 

10- Hızlı ve Öfkeli 6-Fast and Furious 6: Bu yıl trafik kazasında genç yaşta hayata veda eden Paul Walker'ın da rol aldığı film, bu yılın en çok izlenen yapımları arasında ilk 10'a giren tek yabancı film. Film, 1 milyon 180 bin 105 izleyiciye ulaşarak 11 milyon 225 bin 845 lira hasılat yaptı. Temel alınan karakterlerin yaratıcılığını Gary Scott Thompson'ın üstlendiği filmin senaryosu Chris Morgan'a ait. 

Yönetmenliğini Justin Lin'in üstlendiği filmin yapımcıları arasında başrol oyuncusu Vin Diesel de bulunuyor. Filmde Vin Diesel'a, Paul Walker, Dwayne Johnson, Jordana Brewster, Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Sung Kang, Gal Gadot, Chris “Ludacris” Bridges, Luke Evans, Elsa Pataky ve Gina Carano eşlik ediyor. Filmin konusu ise şöyle:

Dom (Diesel) ve Brian’ın (Walker) nüfuzlu bir kişinin imparatorluğunu yıkıp, ekiplerini 100 milyon dolarla bıraktığından beri kahramanlarımız tüm dünyaya yayılmıştır. Ama evlerine dönememeleri ve sonsuza kadar kaçak olarak yaşayacak olmaları hayatlarını yarıda bırakmıştır.