Düğün Dernek imkansızı başardı!
22.12.2013 00:54

 

Sinema tarihinde bugüne kadar eşi zor görülen gişe patlamasını Düğün Dernek filmi gerçekleştirdi. Film, 2 haftada kırılması zor bir rekora ulaştı.

 

2013 yılının ikinci yarısında durağanlaşan ve bir süredir yerli yapımların ön saflarda yer almadığı gişe yarışında Düğün Dernek, rakiplerini açık ara geride bırakarak damga vurdu. Film, 1 hafta gibi kısa bir sürede 1 milyon barajını aşarken, ikinci haftasında da 1 milyon 167 bin 791 seyirciyi sinema solanlarına çekti. Düğün Dernek'in toplam seyirci sayısı ise 2 hafta içerisinde 2 milyon 256 bin 246 oldu.

 

Bu başarısıyla 2013 yılının en çok izlenen 10 filmi arasında 3. sıraya yerleşen Düğün Dernek'in yıl bitene kadar ikinci sırada bulunan, Şahan Gökbakar'ın filmi Celal ile Ceren'i de yerinden etmesi bekleniyor. Celal ile Ceren, 2 milyon 853 bin 628 seyirciye 22 haftada ulaşırken, Düğün Dernek 2 hafta gibi kısa bir sürede bu rakama neredeyse yaklaştı.

 

Box Office Türkiye verilerine göre gişe yarışındaki son durum şöyle:

 

                                 

 

 

 

-Entarisi Dım Dım Yar

 

Yönetmenliğini Selçuk Aydemir'in üstlendiği Düğün Dernek filminin oyuncuları Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Jelena Boliç ve Barış Yıldız. Selçuk Aydemir'in senaryosunu da kaleme aldığı filmin konusu Sivas'ta geçiyor. İşler Güçler dizisiyle sevilen Ahmet Kural ile Murat Cemcir'in alışılmışın dışında bir görüntüyle filmde yer aldığı filmin fragmanında yer alan Entarisi Dım Dım Yar adlı türkü de internette fenomen haline geldi. Düğün Dernek'te olaylar şöyle gelişiyor:

 

Sivas'ın Esenyurt köyünde yaşayan İsmail'in oğlu Tarık bir gün yurt dışından çıkagelir. Önce her zamanki gibi bir memleket hasreti gibi görünse de bu ziyaretin altındaki esas neden çabuk ortaya çıkar: Tarık görevli olarak çalıştığı Letonya'da Monica adlı bir kızla beraberdir ve aynı ülkede çalışmak için tek yol evlenmeleridir! Kendisinin olurunu almaya gelen oğlunu düğünsüz evlendirmemeye kararlı olan İsmail, Tüpçü Fikreti, Çetin'i ve köyün öğretmeni Saffet’i seferber ederek elde avuçta para yokken 10 gün içerisinde sazlı-sözlü bir düğün hazırlığı içerisine girer!