Akıllı telefonların yarattığı 10 tuhaf davranış!
17.12.2015 04:28

 

 

Burcu B. Bilgin

 

Köroğlu, ''Tüfek icat oldu mertlik bozuldu'' demiş ya... 21. yüzyıl insanı için de galiba ''akıllı telefon icat oldu mertlik bozuldu'' demek lazım. Öyle ki neredeyse 10 kişiden 6'sının elindeki akıllı telefonlar günlük yaşamı ele geçirdiği gibi kişinin kendisi için zevkli, ama karşısındaki için sıkıntı verici davranışlara da neden oluyor. 

 

Bu davranışların sizde de olup olmadığını okurken anlamanız mümkün, ama 10 davranıştan 10'u da varsa biraz durup düşünmek lazım. Ben bunları kendim yazdım, ama yazarken de ''off be'' diyerek bazılarının kendimde de olduğunu farkettim. İşte akıllı telefonların yarattığı 10 tuhaf davranış:

 

1- SANAL ARKADAŞLARA FAZLA ZAMAN AYIRMAK: Facebook veya WhatsApp mesajlarının, bir dost sesine veya o dostun kendisine alternatif olduğunu sanıyorsanız aldanıyorsunuz. Çok iyi tanıdığınız, ama aslında hiç rastlaşmadığınız biriyle karşılaşınca bir bunu deneyin. Büyük bir kısmında ''karşınızda bir yabancı varmış'' gibi hissedeceksiniz. Evet arada 40 yıllık dost gibi kaynaştıklarınız da olabilir ama istisnalar kaideyi bozmaz. İşte bu sanal tanışıklığın, yani kişilerin kendini nasıl tanıtıyorsa öyle tanıdığınızın ifadesidir. Oysa akıllı telefonda gün boyu sevdiklerinizden çok bazılarını hiç tanımadığınız bu sanal arkadaşlarınıza vakit ayırıyor, başınız sıkışınca, hastalanınca, dertlenince ise ilk iş anne babanıza, gerçek dostlarınıza koşuyorsunuz. Akıllı telefon ise sanal arkadaşlara ayırdığınız vakti artırarak yakınlarınızla mesafeyi genelde açıyor.


2-YANINDA BİRİ OTURURKEN TELEFONLA UĞRAŞMAK: Sokaklarda giderken restoran veya kafeteryalara bir göz atın. Aynı masada oturan, elinde telefonlarla habire çıt çıt mesaj yazan insanlar göreceksiniz. Yanındakiyle konuşmayan, ama birilerine yazan.. O yazdıkları yanında otursa bu defa başka birilerine yazacaktır, çünkü bu bir hastalıktır.
 
 
 
                                 
 


 
 
3-SÜREKLİ SOSYAL MEDYAYI KONTROL ETMEK: Sürekli sosyal medyayı kontrol eden kişiler var bir de… Ne aradıkları, neyi aradıklarını kendileri bile bilmezler. Ama sürekli kontrol halindedirler. Twitter'ı açar, bakar, okur, belki birşeyler yazar. Aradan sadece 2 dakika geçer yine açar, bakar. Dolmuşa, otobüse biner, yeniden bir kontrol daha... Telefonun şarjı biterse kriz geçirir. Çünkü kontrol edemeyecektir.


4-BAŞKALARI İÇİN YAŞAMAK: Gittiği bir yeri, yediği bir yemeği, aldığı bir kıyafeti, kitabı, cihazı hemen fotoğraflayıp Instagram'a koyarlar. Yaz mevsiminde bu insan tipi, deniz kenarında yanında içeceği, şezlong ve ayakları eşliğinde uzaktan görünen deniz manzarasını koyar. O sırada denizin tadını çıkaramaz. Çünkü asıl misyonu orada bulunduğunu duyurmaktır. Yine gittiği restoranda hemen yemeğin fotoğrafını çekip paylaşır. Başkaları yemeklerini yerken o gelen mesajlara yanıt verir. Aç da kalsa önemli değildir. Gittiği tiyatro oyununun afişini, hatta çaktırmadan, alkışlar sırasında sahneyi, konseri, eğlenceyi, yaşgününü, evlenme yıldönümünü, kedisini, köpeğini, çocuğunu, herşeyini paylaşır. Başkaları için yaşayan insan örneğidir bu, başkaları ve sosyal medya için….
 
 
 
 
                                 
 
 
 


5-TELEFONUN KAPALI OLDUĞU SIRADA BUNALIMA GİRMEK: Adam uçak iner inmez hemen telefonu açar ve telefona sarılır. Geçtiğimiz günlerde Hürriyet köşe yazarı Ahmet Hakan yazmıştı, ''Biri uçak piste iner inmez telefonunu açtı, bir kulak kabarttım ki, 'nasılsın, ben de iyiyim işte uçaktan indim, ee daha daha naber diyordu' diyormuş akıllı telefon çılgını bu yolcu... Uçakta bulunduğu süre içinde telefonla ilgilenemediği, sosyal medyada iletişimde bulunamadığı süre onlar için bir kabustur.
 
 
6-HERŞEYİ BEĞENME (LIKE ETME): Onlar da pasif akıllı telefon çılgınlarıdır. Fazla mesaj yazmayı sevmez, zaten en yoğun teknoloji severlerden olduğu için en fazla WhatsApp aracılığıyla mesajlaşmayı sever, o mesajlar da nbr, mrb, ok gibi kelimelerin ağırlıkta olduğu teknolojik jargonla olur. Onun dışında bol bol sosyal medyada gördüklerini beğenir, yeni tabirle like eder. 
 
 
7-TELEVİZYON, RADYO, DVD PLAYER YERİNE DE TELEFON KULLANMAK: İşte genelde en ağır hastalar bu gruptan çıkmaktadır. Öyle ki o televizyonu açmaz, radyo dinlemez, sinema keyfini bilmez, DVD izlemez, varsa yoksa ''can dostu'' akıllı telefon vardır. Sabah ilk iş onunla sevgili gibi buluşan dostumuz, gün boyu da ondan hiç ayrılmaz. Maç mı var oradan izler, sevdiği diziyi oradan takip eder, film izler, mesaj yazar, konuşur, sosyal medyaya girer. Şarjı bitmişse ve şarj cihazı da yanında yoksa onun için ölüm gibidir. Çünkü eli, ayağı yerine koyduğu telefon kapanacaktır. Daha çok Z Kuşağı dediğimiz son nesil gençler arasında yaygın olan bu davranışa sahip ergenlere yurtdışındak ''nerd'' deniyor. Sadece ergenler de değil, asosyal yetişkin bireylerden de böyle olanlar çok elbette...
 
 
8-SOSYAL MEDYA GÜNDEMİNE GÖRE YAŞAMAK: Sadece ülke gündemini kastetmiyorum, sosyal medya gündemi mevzu bahis olan. Sosyal medyada o günlerde ne en çok konuşuluyorsa elinde gün boyu akıllı telefon olduğu için bu kişiler de onu konuşur. O konu sosyal medyada gündemden düştüyse o kişinin de konuştuğu, tartıştığı konular arasından çıkar gider. Ta ki başka bir konu gelip gündeme oturuncaya kadar...
 
 
 
                                 
 
 
 
 
9-ÖNEMLİ OLAN SOSYAL MEDYADA 1 NUMARA OLMAK: İşi, gücü akıllı telefonla ilgilenmek olduğu için sosyal medya da onun yaşamının temel direğidir. Facebook gruplarına admin olmak, Twitter'da sayıları 10 bin, hatta 100 binlerle ifade edilen takipçilere sahip bulunmak, yani o mecranın ''fenomeni'' olmak onun için önemlidir. Bu fenomenlerden birinin kendisini izlemesi bile yeter, bunu eşe, dosta duyurur, ondan mutlusu yoktur. Bu fenomenlerden bazılarının şu üst maddede anlattığımız ''nerd'' tabir edilen, evinden çıkmayan asosyaller olduğunu da bilmemektedir tabii...
 
10-YARARINDAN ÇOK ZARARINI GÖRMEK: Peki hiç mi yararı yok ''akıllı teknolojinin'' diyeceksiniz... Elbette ki çok var. Evimizden çıkıp bankaya gitmeden işlem yapabilmek, yol durumuna bakıp yola çıkmak, meteorolojik uyarıları zamanında görüp önlemini almak, Türkiye gündeminden bir tıkla haberdar olmak güzel... Ama yarardan çok artık gözünü telefondan alamayan bireylere dönüştüysek aman dikkat!