Hollywood'u sarsan afiş skandalı!
28.12.2013 11:12


Oscar'ın en büyük favorileri arasında görülen ve 7 dalda Oscar'a aday gösterilen 12 Yıllık Esaret-12 Years a Slave filminin posterinin İtalya'daki promosyon çalışmaları sırasında kullanılan afiş büyük skandal yarattı. 

 

Hollywoodreporter'ın haberine göre, kaçırılarak köle yapılan bir adamın öyküsünü konu alan ve başrolünü Chiwetel Ejiofor'un üstlendiği filmde, Ejiofor'un rol arkadaşı ünlü aktör Brad Pitt. Filmin bazı ülkeler için hazırlanan afişlerinde başrol oyuncusu siyah aktör Ejiofor çok daha küçük olarak ve koşarken, Brad Pitt ile tüm yüzeyi kaplayacak biçimde kocaman bir portresiyle yer alınca büyük tepki çekti.  


Bunun üzerine afişin dağıtımını yapan BIM firmasının yetkilisi, bu afişin kullanılmasından dolayı özür diledi. Yetkili, ''Filmle gurur duyuyoruz ve bu olay nedeniyle filmin başarısının gölgede kalmasını istemiyoruz'' dedi. 


Afişin Brad Pitt'in İhtiras Rüzgarları-Legends of the Fall adlı eski klasiklerinden birini hatırlattığı da gözden kaçmazken, çok iyi bilinen bu afişin benzerinin yapılmış olması da eleştirildi.

 

Summit Entertainment'ın afişlerin dağıtımını durdurduğu ve olayın sorumlularıyla ilgili soruşturma açıldığı belirtildi. Afişlerin dağıtımının ise süresiz olarak durdurulduğu ifade edildi.

 

Filmin başrol oyuncusu Ejiofor, Altın Küre'nin de aralarında bulunduğu 7 uluslararası yarışmada En İyi Erkek Oyuncu dalında ödüle aday gösterildi. Ejiofor'un Oscar'a da aday gösterilebileceği, hatta bu ödülün en büyük favorisi olduğu konuşuluyor.