Düğün Dernek, Cem Yılmaz'a karşı!
03.01.2014 00:23

 

BKM yapımı Düğün Dernek, gişede hız kesmeden rekor üzerine rekor kırıyor. İzleyiciyle 4 hafta önce tanışan yapım, bu süre içerisinde 2013 yılının en çok izlenen ikinci filmi olmayı başararak gözünü Cem Yılmaz'ın rekoruna dikti.

 

2013 yılının ikinci yarısında durağanlaşan ve bir süredir yerli yapımların ön saflarda yer almadığı gişe yarışında Düğün Dernek, rakiplerini açık ara geride bırakarak damga vurdu. Film, 1 hafta gibi kısa bir sürede 1 milyon barajını aşarken, ilk haftasında yılın en çok izlenen 10 filmi arasına yerleşti. Şahan Gökbakar'ın Celal ile Ceren filmini geçerek ikinci sırayı alan film, 3 milyon 706 bin 282 izleyiciye ulaştı. 

 

Cem Yılmaz'ın sahne gösterisinin beyazperde versiyonu olan CM101MMXI Fundamentals ile arasında 38 bin 554 izleyici fark kalan Düğün Dernek halen gösterimde olduğu için bu filmi kısa sürede geçmesi bekleniyor. 

 

Pekçok yerli yapımın zarar ettiği ve yapımcıların zora girdiği 2013 yılında gişe pastasından belli filmler pay aldı. Sadece CM101MMXI Fundamentals, Celal ile Ceren ve Düğün Dernek adlı yapımların toplam seyirci sayısı, gişe yapmayan 100 filmin izleyici sayısına bedelken, ''sanat filmi'' tabir edilen Türk Sineması'nın son derecede rafine bazı yapımları ödüle kavuşsa da seyirci bulamadı. 

 

Tüm zamanların en çok izlenen yerli yapımı ise 6 milyon 468 bin 777 seyirciyle Fetih 1453... Düğün Dernek filminin bu yapımın izleyici sayısını yakalayıp yakalayamayacağı ise ilerleyen haftalarda belli olacak. İşte gişe yarışında son durum:

 

                                          

 

-Entarisi Dım Dım Yar

 

Yönetmenliğini Selçuk Aydemir'in üstlendiği Düğün Dernek filminin oyuncuları Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Jelena Boliç ve Barış Yıldız. Selçuk Aydemir'in senaryosunu da kaleme aldığı filmin konusu Sivas'ta geçiyor. İşler Güçler dizisiyle sevilen Ahmet Kural ile Murat Cemcir'in alışılmışın dışında bir görüntüyle filmde yer aldığı filmin fragmanında yer alan Entarisi Dım Dım Yar adlı türkü de internette fenomen haline geldi. Düğün Dernek'te olaylar şöyle gelişiyor:

 

Sivas'ın Esenyurt köyünde yaşayan İsmail'in oğlu Tarık bir gün yurt dışından çıkagelir. Önce her zamanki gibi bir memleket hasreti gibi görünse de bu ziyaretin altındaki esas neden çabuk ortaya çıkar: Tarık görevli olarak çalıştığı Letonya'da Monica adlı bir kızla beraberdir ve aynı ülkede çalışmak için tek yol evlenmeleridir! Kendisinin olurunu almaya gelen oğlunu düğünsüz evlendirmemeye kararlı olan İsmail, Tüpçü Fikreti, Çetin'i ve köyün öğretmeni Saffet’i seferber ederek elde avuçta para yokken 10 gün içerisinde sazlı-sözlü bir düğün hazırlığı içerisine girer!