2013 yılının gişe rekortmeni 10 film
31.12.2014 12:50

 

Geride bıraktığımız 2013 yılında gişe rekortmeni Demir Adam 3-Iron Man 3 adlı film oldu. Robert Downey JR'ın yeniden kamera karşısına geçtiği film, dünya çapında 1 milyar 215 milyon 440 bin dolar gişe hasılatına imza attı.

 

Box Office verilerine göre, 2013 yılında gişede ipi Demir Adam 3 filmi göğüsledi. Bilim kurgu, animasyon ve aksiyon filmlerinin çoğunlukta olduğu listede, Hollywood stüdyolarının milyonlarca dolar sarf ettiği filmler yapımcılarının yüzünü güldürdü. Filmler, maliyetlerini çıkardıkları gibi kara da geçerken, seri olan yapımların yenilerinin çekilmesine de karar verildi. İşte gişe rekortmeni 10 film:

 

1-Demir Adam 3-Iron Man 3: Ünlü çizgi film kahramanı Demir Adam için üçüncü kez kolları sıvayan Marvel Stüdyoları, 200 milyon dolar harcadı. Film, maliyetinin 6 katı gişe hasılatına imza atarken, Robert Downey JR ile yeni filmler için de imza atıldı.

 

‘Iron Man 3’ü küstah ama zeki sanayici Tony Stark’ı gücü sınırsız olan bir düşmanla karşı karşıya getiriyor. Stark, özel hayatının düşmanı tarafından yok edildiğini anlayınca bu işin sorumlularını bulmak için yürekleri burkan bir arayışa soyunuyor. Bu yolculuk her anıyla onun cesaretini sınıyor. Köşeye sıkışan Stark’ın en yakınlarını korumak için tek şansı zekasına ve içgüdülerine güvenerek kendi yetenekleriyle hayatta kalmaktır. Bu yolda savaşırken Stark, kafasını uzun zamandır kurcalayan şu sorunun cevabını bulur: Adam mıdır kıyafeti kıyafet yapan yoksa kıyafet midir adamı adam yapan?

 

 

                             

 

Başrollerini Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Guy Pearce, Rebecca Hall, Stephanie Szostak, James Badge Dale, Jon Favreau ve Ben Kingsley’nin paylaştığı “Iron Man 3”’ün yönetmenliğini Shane Black üstleniyor. Senaryo, Drew Pearce ve Shane Black’e ait. Hikayenin esinlenildiği Marvel’ın ikonlaşan süper kahramanı Iron Man ilk kez 1963 yılında “Tales of Suspense”te (39. sayı)  ve daha sonra “The Invincible Iron Man” (1. sayı) ile de 1968’in Mayıs ayında tek başına bir çizgi roman olarak yayımlandı.

 

2-Çılgın Hırsız (Despicable Me):  Aslında yılın en büyük sürprizini bu animasyon film yaptı. Maskeli Süvari filmiyle aynı hafta gösterime girmesi nedeniyle fazla şans tanınmayan film,  bir anda Disney yapımı filmin birkaç katı gişe yaparak dikkatleri üzerine çekti. Bu yükselişini ilerleyen haftalarda da sürdüren animasyon, toplamda 918 milyon 969 bin dolar gişe hasılatı elde etti. Yılı ikinci sırada bitiren filmin yönetmenliğini Chris Renaud ve Pierre Coffin üstlendi. Animasyonun yazarları Cinco Paul ile Ken Daurio. Yapımcılığını Chris Meledandri, Janet Healy'nin üstlendiği çizgi filmde ekip, eski süper kötü Gru’nun güzel kızlarının ve beklenmedik biçimde komik Minyonların geri döndüğü, ayrıca yeni ve çok sayıda olağanüstü komik karakterlerin yer aldığı yepyeni bir komedi macera filmi yarattı.

 

 

                             

 

 

3-Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak-The Hunger Games: Catching Fire: Gişe rekortmeni Açlık Oyunları-The Hunger Games serisinin yeni filmi, yılın son aylarında gösterime girdi, ancak yılın en çok izlenen üçüncü yapım oldu.

 

Film, dünya çapında 830 milyon 888 bin dolar gişe hasılatı elde ederken, 130 milyon dolarlık maliyetini kat kat çıkarmış oldu. Üçlemenin ikinci halkası olan film, böylece serinin başarısını tekrarladı.

 

 

                            

 

Suzanne Collins'in üçlemesinden bayezperdeye uyarlanan yapımın ikinci filminde Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Lenny Kravitz, Woody Harrelson, Donald Sutherland ve Philip Seymour Hoffman rol alıyor.

 

4-Hızlı ve Öfkeli 6-Fast and Furious 6: Bu filmin ekibi, gişe mutluluğunun tadını çıkaramayan tek ekip oldu. Oyunculardan Paul Walker'ın 20 Kasım'da trajik bir trafik kazasında hayatını kaybettiği film, bu yıl 788 milyon 679 bin 850 dolar gişe hasılatı elde etti. Filmde temel alınan karakterlerin yaratıcılığını Gary Scott Thompson'ın üstlendiği filmin senaryosu Chris Morgan'a ait. 

 

 

                             

 

 

Yönetmenliğini Justin Lin'in üstlendiği filmin yapımcıları arasında başrol oyuncusu Vin Diesel de bulunuyor. Filmde Vin Diesel'a, Paul Walker, Dwayne Johnson, Jordana Brewster, Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Sung Kang, Gal Gadot, Chris “Ludacris” Bridges, Luke Evans, Elsa Pataky ve Gina Carano eşlik ediyor. Filmin konusu ise şöyle:

Dom (Diesel) ve Brian’ın (Walker) nüfuzlu bir kişinin imparatorluğunu yıkıp, ekiplerini 100 milyon dolarla bıraktığından beri kahramanlarımız tüm dünyaya yayılmıştır. Ama evlerine dönememeleri ve sonsuza kadar kaçak olarak yaşayacak olmaları hayatlarını yarıda bırakmıştır.

 

5-Hobbit: Smaug'un Çorak Toprakları-The Hobbit: Desolation of Smaug: Arkadan koşup öne geçen bir başka yapım da Hobbit serisinin ikinci filmi oldu. Aralık ayının ortalarında gösterime giren film, 756 milyon 634 bin dolar gişe hasılatına imza attı. 

Filmde, Martin Freeman, Ian McKellen (Gandalf), Andy Serkis (Gollum), Richard Armitage (Thorin Meşekalkan), Lee Pace, Hugo Weaving, Elijah Wood ve Cate Blanchett rol alıyor. Serinin üçüncü filmi olan The Hobbit: Gittim ve Döndüm-The Hobbit: There and Back Again ise 17 Aralık 2014 tarihinde vizyona girecek. 

Peter Jackson'ın yönettiği filmin J.R.R Tolkien'in aynı adlı romanından uyarlanan senaryosu ise Jackson'ın yanı sıra yine Fran Walsh, Philippa Boyens ve Guillermo del Toro'dan oluşan ekibin imzasını taşıyor.

 

 

                          

 

 

6-Sevimli Canavarlar Üniversitesi-Monsters University: Toy Story'nin yaratıcılarından bomba gibi bir animasyon daha! CGI teknolojisi ile ve Disney ortaklığıyla gerçekleştirilen dördüncü Pixar filmi Monsters Inc., Canavarlar Dünyası adlı kendilerine has bir diyarda yaşayan ve enerji toplamak için arada bir insanların bulunduğu ortamlara gelmek zorunda kalan canavarların öyküsünü anlatıyor.

Bu sevimli animasyon da dünya çapında 743 milyon 559 bin 607 dolar gişe hasılatına imza attı.

 

 

 

                             

 

7-Man of Steel: Superman'in köklerine, geçmişine dönerek kahramana farklı bir bakış açısı getiren son filmin yönetmenliğini Zack Snyder üstleniyor; filmin senaryosu ise David S. Goyer'e ait.

 
Filmde Superman/Clark Kent'i Henry Cavill, kötü adamı General Zod'u Michael Shannon canlandırırken kadrodaki diğer isimler arasında Lois Lane rolünde Amy Adams, Martha Kent rolünde Diane Lane, Jonathan Kent rolünde Kevin Costner ve Jor-El rolünde de Russell Crowe yer alıyor.
 
Yeni Superman filminde Clark, nasıl kullanacağını hiç bilmediği, birtakım sıra dışı güçlere sahip bir çocuktur. Bir gün okul servisi bir kaza geçirip, içinde çocuklarla birlikte nehre uçar. Servisin içindekilerin ölmesine göz yumamayan Clark, güçlerini kullanarak herkesi kurtarır. Fakat bu olay onun diğerlerinden oldukça "farklı" bir çocuk olduğunu da bariz biçimde ortaya çıkartacaktır. Kendisini keşfestmek için çıktığı yolculuk, dünya insanlarına umut sembolü olması için de atacağı ilk adımdır...
 
Yeni serüveninde Batman'i canlandıran Ben Affleck ile çarpışacak olan Superman, 2013 senesinde 668 milyon 45 bin 518 dolar gişe hasılatına imza attı.
 
 
 
                              
 
 

8-Yerçekimi-Gravity: Venedik Film Festivali'nin açılış filmi olan yapım, George Clooney ile Sandra Bullock'ı buluşturuyor. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filminin yönetmeni Alfonso Cuaron'un kamera arkasına geçtiği film, emekliliğinden önce son görevine çıkan astronot Matt Kowalsky ile yeni göreve çıkan tıp mühendisi Ryan Stone'un (Sandra Bullock), mekiğin çarpan bir cisimle parçalanması sonucu uzay boşluğunda kaderleriyle başbaşa kalmalarının öyküsüydü. 

Sıradan bir bilim-kurgu filmi olmanın ötesinde iki usta oyuncunun rol aldığı bir uzay belgeseline dönüşen yapım, yılın en iyi filmlerindendi. Psikolojik bir yapım özelliğini de taşıyan Yerçekimi'nin 2014 Oscar törenlerinde de çok konuşulacağına kesin gözüyle bakılıyor. Film, 2013 yılında 663 milyon 444 bin dolar gişe yaparken, hasılat rekortmeni filmler içinde ''en niteliklisi''....

 

 

                             

 

 

9-Karlar Ülkesi-Frozen: Türkiye'de henüz gösterime girmeyen animasyon, dünya çapında639 milyon 938 bin dolar hasılat yaptı.  

 
Disney'in yeni animasyon projesinde yönetmen koltuğunda Chris Buck ve Jennifer Lee oturuyor. Baş karakterleri Kristen Bell ve Jonathan Groff üstlenirken, konusu Karlar Kraliçesi isimli Andersen masalına dayanıyor.
 
Animasyonun konusu şöyle gelişiyor:
 
Krallık, Karlar Kraliçesi'nin laneti sonrasında ebediyen sürecek bir kış mevsimine mahkum edilmiştir. Bu krallıkta yaşamakta olan maceracı ve iyi kalpli Anna, Karlar Kraliçesi'ni bulup laneti sona erdirmesini sağlayarak, şehrinde yaşayan insanları eski güzel günlerine döndürmeye karar verir. Masalsı bir yolculuğu çıkan Anna'nın yol arkadaşı ise usta bir dağcı olan Kristoff'tur. Başarıya ulaşmaları için Karlar Kraliçesi'ni görüp tanıyabilmeleri gerekmektedir.
 
Görünürde basit olan bu plan, izbe dağdaki yolculuk ilerledikçe zorlaşmaya başlar. Mitolojik yaratıklar ve ürkütücü büyüler eşliğinde süren yolculuğun her dönemecinde ayrı bir tehlike ortaya çıkar. Yolculuğun asıl zor yanı ise zamanla yarışıyor oldukları gerçeğidir. 
 
 
 
 
 
                               
 
 
 
 
10-Thor: Karanlık Dünya-Thor: The Dark World: Başrolünü son dönemin gözde aktörlerinden Chris Hemsworth'ün üstlendiği filmde ayrıca Natalie Portman, Tom Hiddleston, Idris Elba, Zachary Levi, Kat Dennings, Anthony Hopkins, Tadanobu Asano, Rene Russo, Christopher Eccleston, Stellan Skarsgard, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Ray Stevenson ve Jaimie Alexander'dan oluşan dev kadro rol alıyor.

 

Sezonun en iddialı yapımlarından olan Thor: Karanlık Dünya'yı Game of Thrones dizisinin de rejisörü olan Alan Taylor yönetiyor. Filmin konusu şöyle:

 

Ölümsüz Thor, buz devleriyle işbirliği yapan ve hükümdarlığı ele geçirmeye çalışan kardeşi Loki'den sonra antik Dark Elves güçleriyle çarpışmak zorunda kalır. Kudretli Malekith tarafından yönetilen bu güçler evreni tekrar karanlığa gömmeye çalışır. Dünya'yı ve 9 Diyarlar’ı, Odin ve Asgard’ın bile karşı koyamadığı bir düşmandan kurtarmaya çalışan Thor, bu yolculukta, dünyalı Jane Foster ile yeniden biraraya gelir. Ama dünyalı dostları kurtarması için hayatındaki bazı şeyleri de feda etmesi gerekmektedir.

 

Film, 2013 yılında 630 milyon 463 bin dolar gişe yaptı.