Selena Gomez'in esrarengiz hastalığı
17.12.2015 04:13

 

Genç şarkıcı Selena Gomez'in dünya turnesinin Asya ve Avustralya konserlerini iptal etmesine ''Lupus'' adlı bağışıklık sistemi hastalığının neden olduğu ortaya çıktı.

 

Gomez, kendine vakit ayırmak istediğini belirterek, geçtiğimiz ay 2014 yılında gerçekleştireceği bir dizi konseri iptal ederek Şubat ayı sonuna kadar dinlenmeye çekilmişti. Bu iptal kararının ardından eski sevgilisi Justin Bieber'a geri dönen Selena Gomez'in bu aşk yüzünden iptal kararını aldığı düşünülürken, Gomez'in aslında rahatsız olduğu, Bieber'ın da ona moral verdiği belirtildi. 

 

Gomez'in ''Lupus'' hastalığına yakalandığını öğrenen Justin Bieber'ın hemen onun nasıl olduğunu öğrenmek için yanına gittiğini belirten iki şarkıcıya yakın kaynaklar, ''Justin, Selena'nın nasıl olduğunu ve sağlık durumunu merak etti. Onun için de hemen yanına gitti ve barıştılar'' dedi. 

 

Çiftin Santa Cruz'da bulunan bir tatil köyünde dinlendiği ifade edilirken, hayranlarının da zaman zaman onları görmek için otelin çevresinde toplandığı aktarıldı. Bieber ile Gomez'in tatili öncesinde Kanadalı şarkıcının babası Jeremy Bieber, kardeşleri Jaxon ve Jazzy'nin de genç çiftle birlikte birkaç gün kamp yaptığı kaydedildi. 

 

-Lupus nedir?

 

Lupus, vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla sağlıklı organlara ve dokulara saldırması ile ortaya çıkan otoimmün bir hastalık olarak biliniyor.

Hastalık, eklemler, deri, böbrekler, kalp, akciğerler, kan damarları veya beyine zarar verebiliyor veya vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebiliyor. Lupus olan kişilerin yüzde 90'dan fazlasında böbrek ve akciğer sorunları ortaya çıkarken, sık sık güneşe maruz kalırlarsa vücutlarında deri döküntüleri oluşabiliyor.

Lupusta genellikle aşağıdaki bulgu ve belirtiler ortaya çıkıyor:


Aşırı yorgunluk
Ağrılı veya şişmiş eklemler (artrit)
Kas ağrısı ve sertliği
Açıklanamayan ateş
Karakteristik bir "kelebek" burun üzerinde kızarıklık ve yanaklarda dahil Cilt döküntüleri,
Böbrek problemleri
Saç dökülmesi
Bulantı, kusma, karın ağrısı
Ağız ve burun ülserleri
Baş ağrısı, migren, nöbet, inme
Anemi
Depresyon
Işığa (güneş ışığına duyarlılık)