2014 yılında izlenmesi gereken 15 film
12.01.2014 00:27

 

Burcu B. Bilgin

 

Milyon dolarlık bütçeli bilim kurgu ve aksiyon filmlerinin damga vurduğu 2013 yılı geride kalırken, 2014 yılı filmleri de boy göstermeye başladı. Yıl boyunca seyirci karşısına çıkacak bu filmlerden bazıları Oscar, Altın Küre ve çeşitli ödül törenlerinde rekabet edecek.

 

Geçen yıl bilim-kurgu yılı olurken, bu yılın da aynı rüzgarla geçip geçmeyeceği şimdiden merak ediliyor. İzleyici tarafından merakla beklenen yapımların yanı sıra, bazı filmler de sinema eleştirmenlerinden aldığı tam puanlarla ilgi odağı oluyor. 2014 yılı içerisinde izlenmesi gereken 15 filmi seçtim:

 

1- 12 Yıllık Esaret-12 Years a Slave (24 Ocak 2014): Oscar yarışının en önde giden koşucularından biri olduğunu Altın Küre'de 7 dalda aday gösterilerek ortaya koyan filmin konusu, bir dönemin kült TV dizisi Kökler'i andırıyor. Steve McQueen II'nin yönettiği filmin başrolünde Chiwetel Ejiofor var. Son dönemde isminden sıkça söz ettiren siyah aktöre, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch, Brad Pitt, Paul Giamatti gibi ünlü oyuncular eşlik ediyor. Filmin konusu şöyle:

 

1841'de New York'ta yaşayan Solomon Northup, kendisini müziğe adamış siyahi bir adamdır. Ailesiyle birlikte yaşayan Solomon, özgür yaşayan ve istediği şeyleri yapabildiği için mutlu bir adamdır. Fakat bir gün bir müzik işi için 2 adam ile tanışır ve çalışmak için Washington'a gider. İnandığı medeni dünya alt üst olur çünkü kendisini kaçırıp Güney'de bir çiflikte köle olarak çalışması için satarlar. Özgürlüğünü korumak için verdiği tüm emekler ve mücadele yerle bir olmuş, hayatı kabusa dönmüştür. Bu cehennemde Solomon acıyı, şiddeti, küçük düşürülmeyi yeniden öğrenecek ve isyan etmeye cesareti olmayan br grup insanın umutsuzluğuna şahit olacaktır. Sevdiklerini ve hayatını geri almak için ne yapması gerektiğini kesinlikle bulmuştur...

 

 

                            

 

 

2- Düzenbaz-American Hustle (17 Ocak 2014): Şimdiden Jennifer Lawrence'a ikinci kez Oscar getirebileceği yorumları yapılan film de Altın Küre'de 7 dalda aday. Geçen yılın en çok konuşulan yapımlarından Umut Işığım-Silver Linings Playbook'un ekibince çekilen filmin yönetmeni yine David O. Russell. Başrolünü Umut Işığım filminin ünlü çifti Bradley Cooper ile Jennifer Lawrence'ın üstlendiği filmin diğer oyuncuları Christian Bale, Amy Adams ve Jeremy Renner. Filmde olaylar şöyle gelişiyor:

 

1970'lerde geçen gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde usta dolandırıcı Irving Rosenfeld ve ortağı Sydney Prosser genç ve yetenekli bir FBI ajanı olan Richie DiMaso tarafından yakalanır. Hüküm giymemelerinin ise tek bir yolu vardır: FBI için çalışmak... FBI'ın üst kademeli yöneticilerinden gelen bu teklifi kabul ederler; görevleri ise kendileri gibi usta bir şekilde dolandırıcılık yapan kimi insanları teşhis etmektir. Ajan DiMaso ve çalışma arkadaşları tarafından hazırlanan plana göre, bir kumar cenneti olan Arap Şeyhi’nin yönettiği Atlantic City'de ünlü kumarcıların katıldığı geniş çaplı bir oyun organize edeceklerdir. Başlarda son derece masumane ve zekice görünen bu plan, zamanla değişime uğramaya başlar.

 

 

                             

 

 

3- Mandela: Özgürlüğe Giden Yol:Mandela: Long Walk to Freedom (28 Şubat 2014): Geçen yıl hayatını kaybeden efsane Güney Afrikalı özgürlük savunucusu lider Nelson Mandela'nın özgeçmişinden beyazperdeye uyarlanan filmde Mandela'yı Idris Elba canlandırıyor.  Mandela'nın bir kasabada başlayan çocukluğundan Güney Afrika'nın demokratik seçimlerle iş başına gelen ilk başkanı olmasına kadar geçen yaşamını Mandela'nın kaleminden aktaran filmde yaşam öyküsü işlenen Mandela, rahatsızlığı nedeniyle filmi izleyemedi. Filmin kadrosunda Naomie Harris, Robert Hobbs ve Mark Elderkin gibi isimler de yer alıyor.

 

 

                            

 

 

4 -Para Avcısı-The Wolf of Wall Street: Bir türlü Oscar kazanamayan Leonardo DiCaprio'nun bu kez altın heykelciğe kavuşabileceği yorumları yapılan filmin yönetmeni Martin Scorsese. DiCaprio'nun hırslı bir broker'ı canlandırdığı filmin diğer oyuncuları Jonah Hill, Margot Robbie, Matthew McConaughey, Kylie Chandler, Rob Reiner, Jon Bernthal ve Jon Favreau. Jordan Belfort'un biyografisinden sinemaya uyarlanan filmin konusu şu şekilde:

Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90'ların en hızlı günleridir ve New York işlem salonunda her şey olabilmektedir. Önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı aldatarak, Belfort kısa zamanda bir para makinasına ve aynı zamanda bir harcama makinasına dönüşür. Bir günde hesapları milyon dolarlarla doldururken o gece hepsini aynı hızda harcayabilir. Profesyonel hayatının yanı sıra uyuşturucu, fahişeler, son derece pahalı lüks fantezilerle dolu kirli bir oyunun içindedir. Bu karakterin hayatındaki her şey abartılı bir şekilde devam ederken, çöküş ise çok uzakta değildir...

 

 

                             

 

 

5- Grace of Monaco (14 Mart 2014): Geçen yıl gösterime giren ve Prenses Diana'nın yaşam öyküsünü konu alan filmin başarısızlığının ardından bu kez gözler Monaco Prensesi Grace Kelly'nin hayatını anlatan filme çevrildi. Genç yaşta trajik bir trafik kazası nedeniyle hayata veda eden Kelly'yi Nicole Kidman'ın canlandırdığı film, onun Hollywood'dan saraya uzanan hayatını konu alıyor.
Yönetmenliğini Olivier Dahan'ın üstlendiği filmde Prens Rainer'yi Tim Roth canlandırıyor. Filmin öyküsü şöyle:

 

Hollywood'un Altın Çağı'nın en büyük yıldızlarından biri olan Grace Kelly, kariyeriyle ilgili her şeyin yolunda gittiği bir dönemde aşık olur ve Monako prensi, Prens 3. Rainier ile yaşadığı aşk, onu çok sevdiği mesleğine son vermek zorunda bırakır. İkili, Yüzyılın Düğünü olarak adlandırılan görkemli bir düğünle evlendikten sonra ünlü aktris resmi olarak Monako prensesi olur. Saray hayatına ve bu çevrenin kurallarına uyum sağlamaya çalışan 'Monako Prensesi'nin karşılaştığı tek güçlük bu olmaz. Bu dönemde meydana gelen ve Fransa ile Monako arasında patlak veren politik krizler genç krallığı günden güne daha fazla yıpratmaya başlar. 

 

 

                             

 

 

6- Nymphomaniac: Ünlü yönetmen Lars Von Trier'nin merakla beklenen filminin Türkiye'de ne zaman ve ''sansürsüz'' gösterime girip girmeyeceği merak ediliyor. Nemfoman bir kadın olan Joe'nun cinsel serüvenlerine yer veren filmin tanıtımı bile tüm dünyada olay oldu. Soğuk bir kış gecesi yakışıklı bir bekar olan Seligman, yolda dövülmüş halde Joe'yu bulur. Onu evine getirip, yaralarını sarar. Joe bu adamın evinde dinlenirken kendi hikayesini de anlatmaya başlar... Filmde Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgård, Stacy Martin, Shia LaBeouf, Jamie Bell, Christian Slater, Uma Thurman ve Willem Dafoe gibi ünlü isimler yer alıyor.

 

 

 

                             

 

 

7-Kaptan Amerika: Kış Askeri/Captain America: Winter Soldier: Geçen yıla Demir Adam ile damgasını vuran Marvel Comics'in bir başka karakteri Kaptan Amerika yeniden izleyici karşısında. SSCB döneminde özel kuvvetler içerisinde yetiştirilen ve ''Kış Askeri'' adı verilen ölüm makinesini durdurmaya çalışan Kaptan Amerika'nın, Falcon ve Kara Dul ile Rusya'ya gidişini konu alan filmde Kaptan Amerika'yı Chris Evans canlandırıyor. Filmde, Neal McDonough, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Frank Grillo, Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson ve İntikam-Revenge serisi ile tanınan Emily VanCamp var.

 

 

                             

 

 

8- X-Men: Geçmiş Günler Gelecek/ X-Men: Days of Future Past (23 Mayıs 2014): Bryan Singer'ın X-Men serisi, izleyicisi tarafından merakla bekleniyor. Bir grup klonun maceralarını anlatan gişe rekortmeni seride, Hugh Jackman, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Halle Berry, James McAvoy, Ian McKellen, Nicholas Hoult, Patrick Stewart ve Ellen Page rol alıyor. Film, zamanda yolculuk yapan X-Men'in bu kez dünyadaki tüm canlılar üzerinde evrensel bir etkisi olacak önemli bir tarihi olayı değiştirmeye çalışmasını konu alıyor.

 

 

                            

 

 

9- Yarının Sınırında-Edge of Tomorrow (30 Mayıs 2014):Doug Liman'ın yönettiği bilim kurgu filminde Tom Cruise, Emily Blunt, Charlotte Riley ve Bill Paxton rol alıyor. Filmin konusu şöyle:

 
Yakın bir gelecekte Mimics adı verilen bir uzaylı yarışında kovan görünümlü uzaylılar amansız bir saldırı sonucu dünyayı ele geçirirler. Bir çok büyük şehri yok eder ve milyonlarca insanı ölümün eşiğinde bekletirler. Dünyada hiçbir ordu onların ne hızına ne silahlarının gücüne ne de telepatik olarak emir verme ve uygulama güçlerine ulaşamaz. Ama şimdi , dünyadaki tüm ordular bu uzaylı sürüsüne karşı güçlerini birleştirmiştir ve ikinci bir şansları yoktur. Lt. Col. Bill Cage daha önce hiç savaşa girmemiş bir kumandandır. Bu görev onun için bir intihar görevinden başka birşey değildir, Cage dakikalar içerisinde öldürülür. Fakat imkansız da olsa cehennem gibi bir günde uyanır ve tekrar tekrar ölüp ölüp dirilip savaşmaya zorlanır. Uzaylılarla direk etkileşime girmesi onu bir zaman döngüsünün içine sokmuştur. Fakat her geri dönüşünde Cage daha güçlü , daha zeki ve Mimics'lerle başa çıkabilir hale gelmektedir.
 
 
 
                              
 
 
10- Grinin Elli Tonu/Fifty Shades of Grey: E.L. James'in çok satan romanından beyazperdeye uyarlanan film, günlerce hangi oyuncuların rol alacağına ilişkin iddialarla gündemden düşmedi. Sonunda Anastasia Steele rolü için Dakota Johnson belirlenirken, Christian Grey rolüne seçilen Charlie Hunnam'ın yerini Jamie Dornan aldı. Yönetmenliğini Sam Taylor Johnson'ın üstleneceği filmde, Kristen Stewart, Emma Watson, Mila Kunis, Keira Knightley, Robert Pattinson, Christian Bale gibi ünlü oyuncuların rol alabileceği söylentileri yer almasına karşın hiç ismi geçmeyen iki oyuncuda karar kılındı. Filmin konusu şöyle:
 
Bir edebiyat öğrencisi olan güzel Anastasia Steele, çekici bir iş adamı olan Christian Grey ile bir röportaj gerçekleştirir. Görüşmeye gittiğinde karşısında, tavırları ve çekiciliği ile baş döndüren bir adam bulur. Aşk ve ilişkiye biraz mesafeli duran Anastasia, bu zengin ve yakışıklı adamın cazibesine karşı koyamaz ve kendisini çekimine bırakır. Fakat hayatta her şeye karşı doyum noktasına ulaşmış olan Grey'in ilişki ve seks söz konusu olunca kimsenin bilmediği gizli sırları vardır. Genç kız karşısındaki adamla şehvetin bilmediği yollarına da sapacak mıdır?
 
 
 
 
                              
 
 
11- Maleficent (4 Temmuz 2014): Uyuyan Güzel masalına kötü karakterin penceresinden bakan filmin başrolünde Angelina Jolie var. Yönetmenliğini Robert Stromberg'in üstlendiği filmde Jolie'nin küçük kızı Vivienne Jolie-Pitt de annesine eşlik ediyor. Prensesi Elle Fanning'in canlandırdığı filmin diğer oyuncuları Sharlto Copley, Miranda Richardson, Sam Riley ve Kenneth Cranham. Filmin konusu şu şekilde:
 
Barışçıl bir orman krallığında büyüdüğü için huzurlu bir hayata sahip olan Maleficent , görkemli siyah kanatlara sahip güzel, saf ve genç bir kadındır, ta ki bir gün insanlardan oluşan istilacı bir ordu gelip, topraklarının düzeni tehdit edene kadar... Maleficent, topraklarının koruyucusu olur ama acımasız bir ihanete uğrayınca o saf kalbi taşa dönüşür. Maleficent'ın bu kadar kin ve öfke dolu olmasının nedeni budur, Aurora'yı 100 yıllık bir ölüme mahkum etmesinin nedeni de budur...
 
 
 
                             
 
 
 
12-The Hobbit: Gittim ve Döndüm: The Hobbit: There and Back Again (17 Aralık 2014): Hobbit üçlemesinin son halkasında Bilbo Baggins, heyecan dolu macerasını noktalayarak eve dönüş yoluna düşüyor. Ejderha Smaug ile karşı karşıya geldikten ve Gollum'dan güç yüzüğünü aldıktan sonra yola çıkan Bilbo, böylece Yüzüklerin Efendisi serisine giden öykünün başını tamamlıyor. Peter Jackson'ın yönettiği filmde, Martin Freeman, Ian McKellen (Gandalf), Andy Serkis (Gollum), Richard Armitage (Thorin Meşekalkan), Lee Pace, Hugo Weaving, Elijah Wood ve Cate Blanchett rol alıyor.
 
 
 
 
                            
 
 
 
13-August: Osage Country: John Wells'in yönettiği filmde, Meryl Streep, Julia Roberts, Chris Cooper, Benedict Cumberbatch, Ewan McGregor, Sam Shepard, Dermot Mulroney, Juliette Lewis, Abigail Breslin ve Misty Upham'dan oluşan dev bir kadro var. Yapımcılığını George Clooney'nin üstlendiği filmde olaylar şöyle gelişiyor:
 
Weston ailesi tam bir karmaşa ve kaos içerisindedir. Beverly ve Violet Weston'ın üç kızı ve bir torunu vardır ve günleri bir hayli şamatalı geçmektedir. Tüm aile biraraya gelir ve Ağustos ayında Oklahoma'da büyük bir evde geçirecekleri bir tatile çıkar. Ancak bu kalabalık bir araya geldiğinde cennet gibi bir tatili hayal etmek imkansızdır. İlaç bağımlısı Violet'ın çocuklarıyla, özellikle de Barbara ile pek de iyi bir ilişkisi yoktur ve sürekli tartışmaktadırlar. Ailenin en büyük kızları ise, kendisini aldatan kocasıyla ve ergenliğe giren kızının sorunlarıyla uğraşmaktadır. Her bir aile ferdinin kendini aşacak sorunları vardır ve gidişat tüm ailenin dengesini sarsar. Weston ailesi, geleceklerini tamamen değiştiricek bir yere doğru sürüklenmeye başlar...
 
 
 
                             
 
 
 
14-Grudge Match (14 Mart 2014): İki ünlü aktör Robert de Niro ile Sylvester Stallone'yi boks ringinde buluşturan filmde ikilinin rol arkadaşı Kim Basinger. Film, emekliye ayrılmak üzere olan iki boksörün karşılıklı son maçlarına çıkmasını ve bu maçta büyük bahisler dönmesini konu alıyor. Filmin yönetmeni Peter Segal. 
 
 
 
                             
 
 
 
15-Dallas Buyers Club (28 Şubat 2014): Çekim aşamasında ünlü aktör Matthew McConaughey ve Jared Leto'nun rekor derecede kilo vermesiyle çok konuşulan film, 2014 yılının en iddialı ve kaliteli yapımlarından. Uyuşturucu bağımlısı ve HIV taşıyıcısı Ron Woodroof'un hayatından esinlenerek beyazperdeye aktarılan filmin yönetmeni Jean-Marc Vallée. Filmde, Jennifer Garner da rol alıyor. Ron Woodroof'a 1986 yılında AIDS yüzünden 30 günlük ömür biçilmesinin ardından yaşananları işleyen filmin öyküsü şöyle:
 
AIDS teşhisi sonrası FDA kurumundan yasal onaylı olarak kullanabileceği tek ilaç olan AZT'yi almaya başlayan Ron hızla ölümün eşiğine doğru sürüklendiğini fark eder. Çareyi ABD'de yasal olmayan ama dünyanın dört bir yanında bulunan, doğal ilaçlara başvurmakta bulur. Kendisiyle ilgilenen doktorlardan biri olan arkadaşı Eve Saks'ın da yardımıyla Ron farkıdna olmadan çevresindeki hastlar içinde bir iletişim ve satış ağı kurmuş olur. "Dallas Buyers Club" olarak bilinen bu oluşum FDA'nın tedavisi yerine alternatif tıbbı tercih edenlerin çaresi olur ve dahası hastalar üzerinde onaylı AZT'den daha çok işe yarar. Fakat durum çok geçmeden fark edilir ve ilaç firmaları ve FDA Ron'a karşı büyük bir savaş açar. Sonunda Ron, 2191 daha yaşıyor.