Oscar adayı filmler görücüye çıkıyor!
16.01.2014 18:53

 

Oscar'da En İyi Film dalında aday olan, senenin en çok konuşulan filmlerinden Düzenbaz (American Hustle) ile En İyi Animasyon dalında aday gösterilen Karlar Ülkesi-Frozen bu hafta gösterime girecek. 

 

Haftanın filmleri şöyle:

 

-Kadın İşi Banka Soygunu: Başlarına ne geleceğini düşünmeksizin, hiçbir koşulda birbirini satmayan 4 kadının traji komik macerasını anlatan filmin yönetmeni A. Taner Elhan. Meltem Cumbul, Filiz Ahmet Özge Ulusoy ve Esra Dermancıoğlu, Meral Çetinkaya, Ayten Uncuoğlu, Ferit Aktuğ, Erdal Cindoruk, Ayşen İnci, ve Gökçe Eyüboğlu’nun rol aldığı filmde Sadi Celil Cengiz ve Murat Güven Akpınar konuk oyuncu, Ali Erkin Saltukoğlu ise çocuk oyuncu olarak izleyici karşısına çıkıyor.

 
Filmin konusu şöyle:

 

Kocasının onu terk etmesiyle, maddi - manevi çok zor bir dönem geçiren ve iki buçuk yaşındaki oğluyla beraber tekrar annesinin evine dönen Gülay (Meltem Cumbul), bir yandan sağlık sorunlarıyla boğuşurken diğer yandan da kredi borçlarını ödemeye çabalar. Ne yazık ki işler Gülay’ın umduğu gibi gitmez ve ödeyemediği borçlar yüzünden banka, sahibi olduğu küçük tekstil atölyesinin tüm makinelerine el koyar.

 

Hayatının en zor dönemine giren Gülay o kadar çaresizdir ki, en yakın arkadaşları Bilge (Filiz Ahmet), Nihal (Özge Ulusoy) ve Dürdane (Esra Dermancıoğlu) ile dertleştiği bir gece, kalan tek yolun bir banka soymak olduğunu söyler. Şaka gibi başlayan bu konuşma, 4 arkadaşı sürprizli bir maceranın içine sürükler. Dışarıdan tamamen komediye dönen soygun planı, kendi içlerinde ise bir nevi dostluk ve ilişkiler sınavına dönüşür.

 

 

                             

 

 

-Düzenbaz (American Hustle): Geçen yılın en çok konuşulan yapımlarından Umut Işığım-Silver Linings Playbook'un ekibince çekilen filmin yönetmeni yine David O. Russell. Başrolünü Umut Işığım filminin ünlü çifti Bradley Cooper ile Jennifer Lawrence'ın üstlendiği filmin diğer oyuncuları Christian Bale, Amy Adams ve Jeremy Renner. Film, En İyi Film dalındaki adaylığının yanı sıra, En İyi Kadın Oyuncu dalında Amy Adams'a, En İyi Erkek Oyuncu dalında Christian Bale'e, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Bradley Cooper'a, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Jennifer Lawrence'a, En İyi Yönetmen dalında David O. Russell'a adaylık getirdi. Filmde olaylar şöyle gelişiyor:

 

1970'lerde geçen gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde usta dolandırıcı Irving Rosenfeld ve ortağı Sydney Prosser genç ve yetenekli bir FBI ajanı olan Richie DiMaso tarafından yakalanır. Hüküm giymemelerinin ise tek bir yolu vardır: FBI için çalışmak... FBI'ın üst kademeli yöneticilerinden gelen bu teklifi kabul ederler; görevleri ise kendileri gibi usta bir şekilde dolandırıcılık yapan kimi insanları teşhis etmektir. Ajan DiMaso ve çalışma arkadaşları tarafından hazırlanan plana göre, bir kumar cenneti olan Arap Şeyhi’nin yönettiği Atlantic City'de ünlü kumarcıların katıldığı geniş çaplı bir oyun organize edeceklerdir. Başlarda son derece masumane ve zekice görünen bu plan, zamanla değişime uğramaya başlar.

 

 

                             

 

 

9-Karlar Ülkesi-Frozen: Disney'in yeni animasyon projesinde yönetmen koltuğunda Chris Buck ve Jennifer Lee oturuyor. Baş karakterleri Kristen Bell ve Jonathan Groff üstlenirken, konusu Karlar Kraliçesi isimli Andersen masalına dayanıyor.

 
Animasyonun konusu şöyle gelişiyor:
 
Krallık, Karlar Kraliçesi'nin laneti sonrasında ebediyen sürecek bir kış mevsimine mahkum edilmiştir. Bu krallıkta yaşamakta olan maceracı ve iyi kalpli Anna, Karlar Kraliçesi'ni bulup laneti sona erdirmesini sağlayarak, şehrinde yaşayan insanları eski güzel günlerine döndürmeye karar verir. Masalsı bir yolculuğu çıkan Anna'nın yol arkadaşı ise usta bir dağcı olan Kristoff'tur. Başarıya ulaşmaları için Karlar Kraliçesi'ni görüp tanıyabilmeleri gerekmektedir.
 
Görünürde basit olan bu plan, izbe dağdaki yolculuk ilerledikçe zorlaşmaya başlar. Mitolojik yaratıklar ve ürkütücü büyüler eşliğinde süren yolculuğun her dönemecinde ayrı bir tehlike ortaya çıkar. Yolculuğun asıl zor yanı ise zamanla yarışıyor oldukları gerçeğidir. 
 
 
 
 
 
                               
 
 
 
 

-Sen Şarkılarını Söyle (Inside Llewyn Davis): Ethan ve Joel Coen'in yönettiği filmin oyuncuları Oscar Isaac, Carey Mulligan, Justin Timberlake, Ethan Phillips, John Goodman ve Garrett Hedlund. Film, ünlü folk sanatçısı Dave Van Ronk'un hayatından ilhamla yola çıkarak, dönemin müzik piyasasında yaşananları ünlü sanatçılar Bob Dylan, Joan Baez ve Joni Mitchell eşliğinde anlatıyor.

 

 

                             

 

 

-Çılgın Dersane 3: Kamil Çetin'in yönettiği filmde, Duygu Çetinkaya, Paşhan Yılmazel, Okan Karacan, Zeynep Aktuğ ve Boğaç Aksoy rol alıyor. Film, ezeli rakip olan iki dershanenin bir ses yarışması için bir otele gelmesi ve ardından gelen komik olayları konu alıyor.