Sosyal medyada en çok bunlar yapılıyor!
18.02.2014 23:56

 

Burcu B. Bilgin

 

Facebook, Twitter, Instagram, Vimeo, kısacası sosyal medya yoğun olarak hayatımıza girdi gireli adeta ''yazılı olmayan'' kuralları oluştu. Öyle ki neredeyse bunları yapmayanı vuruyorlar. Kişiler farklı farklı olmasına rağmen yapılan hareketlerin aynı olması, bunların artık hemen herkes tarafından benimsendiğini gösteriyor.

 

Elbette ki kafasından genelde aynı şeyler geçerek yapılmıyor bunlar, yapıla yapıla kural haline geldi sanki... İşte, sosyal medya dünyasında en çok yapılanlar:

 

1-Bebek fotoğraflarının altına ''yerim seni'' yazmak: Nedense iştahlı bir toplum olmamızdan mı ileri geliyor nedir dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan şekilde neyi seversek onun altına ''yerim seni'' yazıyoruz. Bundan da en çok sevimli bebekler nasibini alıyor. Arkadaşlarının, akrabalarının bebek fotoğraflarını görenler bu sevimli tabloyu hemen beğeniyor ve ekliyor: ''Yerim seni maaşallah''... Bazıları işi kararında bırakma yolunu seçiyor: ''Ay ısırırım seni''... Neyse bebeğin canı kurtuldu!

 

2-Çiftlerin fotoğraflarının altına ''süpersiniz'' yazmak: Denemesi bedava eğer Facebook'ta son zamanlarda fazla ilgi görmediğinizden yakınıyorsanız hemen yanınızda karşı cinsten biriyle fotoğrafınızı koyun (aman evli olanlar yapmasın). Hemen beğeniler tavan yapacak ve altına şu yorum gelecektir: Süpersiniz, harikasınız, muhteşemsiniz... Bir de tabii kem gözlü görünmemek için eklenir: Allah nazardan saklasın. İyice cesur olan varsa ilişki durumunu değiştirip ''ilişkisi var'' şeklinde ayarlayabilir, beğeniler ve yorumlar sel olacaktır.

 

3-Yenilen içilenin Instagram'a konulması: Nedense eğer güzel bir sofrada oturuyorsa insanlar bu yiyip içtiklerini tüm arkadaşlarına duyurma gereği hisseder. Altına da nedense başka kimse hiç yemek yemiyormuşcasına ''kıskanmayın haa'' yazılır. Bu arada yiyeceklerin soğuması da önemli diildir, bol bol yorum yazanlara yanıt verilir. Sofradaki diğer kişiler de muhtemelen aynı şeyi yapıyordur.

 

4-Yaz gelince ayak eşliğinde manzara fotoğrafı koymak: Bu adet 2 yaz önce yoğun biçimde yerleşti ve 2012 yazına damgasını vurdu. Instagram'a konulup Facebook ve Twitter'a da konulan fotoğraflar, görülen tepkiler nedeniyle ve bu yaz Gezi direnişi sebebiyle özel hayatın pek sosyal medyada paylaşılmaması sayesinde azaldı. 2014 yazına Allah kerim.

 

 

                                                        

 

 

5-Gidilen yerleri Foursquare ile duyurmak: Yeme içme tayfasının büyük bir çoğunluğu gittiği her yeri Foursquare ile duyurur. Hadi gerçekten herkesin gördüğünde ''aa orada mıydın'' diyebileceği bir konser, bir tiyatro etkinliği, özel bir yer, yurtdışında bir ülke filan olsa neyse... Hemen herkesin gittiği Starbucks, Sütiş, McDonalds gibi mekanlar da duyurulur. Bir de evine, ''filancanın malikanesi'' gibi isimler vermek revaçtadır.

 

6-Doğruluğuna bakılmadan ''arkadaşlar kesin bilgi paylaşalım'' iletilerini paylaşmak:  Büyük çoğunluğu balon haberlerden oluşan bu fotoğraf ve yorumlar, sosyal medyada adeta virüs konumunda. Daha çok ergenlik çağındaki neslin eğlence olsun diye yaydığı troll durumları da büyük bir hızla yayılarak ünlü sanatçılar öldürülür, siyasi paylaşımlar yapılır. Yanlış olduğu anlaşılsa bile ok hedefini bulmuştur.

 

                                 

                                           

 

7-Parçalanmış, yaralanmış kedi köpek fotoğrafları paylaşmak:  Sokak kedileri ve köpeklerinin başına gelenlere çok üzülmemize karşın onların parçalanmış, yaralanmış, iç organları dışarıda fotoğrafları ve videolarının paylaşılması da bir o kadar feci. Eskişehir'de son yaşanan, bir üniversitesi öğrencisinin parçaladığı kedi olayıyla tavan yapan bu paylaşımlar, sanki olay yazıyla betimlense anlaşılmayacakmış gibi yapıldı. 3. sayfa haberleri misali, ne kadar kan revan o kadar inandırıcılık...

 

8-Gizem yaratmak: Facebook duvarına ''Filanca mutlu hissediyor'', ''Nihayet....'', ''hep mi benim başıma gelir'' yazıp bırakmak, altına onlarca yorum yapılmasına neden oluyor. Kişinin neden böyle hissettiğine ilişkin her kafadan bir ses çıkarken, genelde durumu bile yakın arkadaşları da farklı bir gizem atmosferi yaratarak, ''canım oldu mu o iş, hadi bakalım'' gibi yorumlar yaparak esrarengizliğe bir tutam tuz daha atıyor. Genelde de olay böyle gizemli olarak kalıyor.

 

 

                                     

 

9-Ünlülerin her yazdığına yorum yapmak: Twitter'da çok daha kolay olan ünlüleri takip, Facebook'ta ise karşı tarafın kabul etmesi esasına bağlı olduğu için biraz daha zor. Ünlülerin her yazdığına, mesela ''a'' bile yazsa, ''a mı filan bey, yaşasın'' yazabilecek bir kitle var. Bu kadar yorum yapılır, hatta o ünlünün duvarına iletiler postalanırken, bir de o kişiye, ''siz gerçekten Tarkan mısınız'' gibi yorumlar da yapılıyor, ne de olsa sizi kabul etti değil mi? Ancak ünlüler bu kadar ilgi gördüğü için sahteleri ise sıkça sosyal medyada yer alıyor. Eh gülü seven dikenine katlanır.

 

10-Sosyal medyada olmasına rağmen çok işi olduğunu yazmak: Her ne kadar çok keyifli olsa da sosyal medyada bulunmak biraz ''boş adam işi'' olarak mı görülüyor nedir paylaşım yapanlar arada ''yaa çok işim var, hiç mi bir insanın vakti olmaz, çok yoğunum'' yazarak takipçilerine onlara mesaj verir. Aslında o çok mu çok yoğun bir insandır ama size vakit ayırmaktadır. Kıymetini bilin!