Solucan yemek normal midir?
26.12.2012 18:24

''Solucan yemek normal midir'', ''arı arıyı sokar mı'', ''neden bazı insanlar kötüdür''

 
Gemma Elvin Harris, ilginç bir işe girişti. Okullarla işbirliği yaparak çoğunluğu ilkokul öğrencisi yüzlerce çocuktan en iyi yaptıkları şeyi yapmalarını istedi: Soru sormak.
 
Ardından bu sorulardan 150'ye yakınını seçip (buna üstteki bahtsız inekle alakalı soru da dahil)  her birini, çoğu konusunda dünya çapında tanınan bilim insanı, sanatçı, düşünür ve hatta olimpiyat sporcusunun ellerine teslim etti.  Alain de Button, "Rüyalar Neden Yapılmıştır" gibi muazzam bir soruyu cevaplıyor, Noam Chomsky, Richard Dawkins, David Nicholls, Marcus Chown gibi isimlerin de katılımıyla ortaya İngiltere'de son iki ayın en çok konuşulan/ve bolca satan kitaplarından biri olan ''Küçük İnsanlardan Büyük Sorular'' çıktı. 
 
Domingo Yayınevi'nde çıkan kitap, Şiirsel Taş'ın çevirisi ve Ayşe Ataysoy'un kapak tasarımıyla kitap raflarındaki yerini aldı.
 
 
Birbirinden ilginç sorular
 
 
Önce çocuklar, en iyi oldukları şeyi yaptılar ve yetişkinleri şaşkına çeviren akıl ve hayal gücü dolu sorularını sıraladılar: 
 
Deniz neden tuzludur? Neden kendimi gıdıklayamıyorum? Solucan yemek normal mi? Nasıl aşık oluruz? Tanrı kimdir? Neden uçamıyoruz? Çişimiz neden sarı? Uzay ne kadar uzak? Rüyalar neden yapılmıştır? Hepimiz akraba mıyız? Neden bazı insanlar kötüdür? Dünya neden yuvarlak? Zamanda yolculuk mümkün mü? Arı arıyı sokar mı? 
 
Sonra dünyaca ünlü bilim insanları, yazarlar, filozoflar, sanatçılar her soruyu, sanki kendi çocuklarına anlatırmış gibi basit ve keyifli bir dille yanıtladılar:
 
Alain de Botton, Richard Dawkins, Noam Chomsky, David Nicholls, Jarvis Cocker, Marcus Chown, Jim Al-Khalili, Philippa Gregory, David Eagleman, Philip Pullman, Sir David Attenborough, A.C Grayling, Kelly Holmes ve daha onlarca önemli kişi ...
 
Ve ortaya kitabın gördüğün ilgi nedeniyle kapaktaki ineği (ve onun uzun zamandır içine attığı sıkıntısını!) şöhret yapacak bu kitap ortaya çıktı.