Apar Topar açıldı
25.04.2014 14:05

 

Büyük yüzeylerin ressamı olarak tanınan ve geçen yıl Ankara’da açtığı “Kriminal” isimli sergisinde suçu sorgulayan ressam Harun Antakyalı’nın yeni sergisi “Apartopar”, İstanbul'daki Galeri Ark’da açıldı. Serginin ilk gününden ünlü isimler de vardı.


Metropoller, kentler, kasabalar derken köylerin de apar topar bir döngünün içine girdiğine dikkat çeken Antakyalı, sergisine neden bu adı verdiğini şöyle açıklıyor: “Yaşadığımız coğrafya ve bu coğrafyadaki yaşam alanlarımız oluşturulan kaygan zeminlerde yarına iz bırakmadan bir hengame içinde geçiyor. Apar topar verilen kararlar nefes alma alanımızı hızla daraltıyor. Düşünsel altyapı eksikliği konusunda uzman yetiştirilemiyor. Çoğunluk aldığı eğitimin dışında işler yapıyor ve sosyal süreci sapmış bir coğrafyada bunlar normal. 

 

AÇILIŞTAN FOTOĞRAFLAR İÇİN LİNKE TIKLAYIN

 

karşılanıyor. Kısacası bu coğrafyada her şeyimiz apar topar; bakıp geçtiklerimiz, aşklarımız, sosyal ilişkilerimiz, yaşama alanlarımız, yalanlarımız, uğraşılarımız, yasaklarımız, yaşamaya çalıştıklarımız ve hatta yaşayamadıklarımız. Sınırlanmış zamanlarımız, tutunmaya çalıştıklarımız, öğretilerimiz de apar topar. Yanından geçerken fark etmediklerimiz, betonlaştırdığımız kentlerimiz, kasaba ve köylerimiz… Oysa apar oyuncunun rol gereği seyircilerin duyacağı biçimde, ama öbür oyuncular sanki duymuyormuş gibi düşünmesi ya da konuşması, oyuncunun doğrudan seyirciye dönerek konuşması değil midir? Peki ya topar? Telaş içerendir. Biri söylem, bir diğeri eylemdir. Zaten yaşam da söylem ve eylemi temel almaz mı? …Ve deyimler, dilimizde o kadar çok deyim var ki, apartopar konuşmalarımız, dinlemelerimiz. Bu coğrafyada her şey apar topar.”

 

Özgür figür çalışmaları ile adından söz ettiren sanatçının sergisi 24 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek.

 

GALERİ ARK: Cemil Topuzlu Cad. Kaya Apt. No: 49 Göztepe/İstanbul (Büyük Kulüp karşısı)