2015 yılında izlenmesi gereken 20 film
17.12.2015 01:14

 

Burcu B. Bilgin

 

Yedinci sanat sinema, dünyada son senelerde adet olduğu üzere 2014'ü de ''bilim kurgu ve aksiyon'' yapımlarının zirvedeki yılı olarak kapatıyor. 2015 yılında da yine Hollywood stüdyolarının milyon dolarlarla ifade edilen bütçeler ayırdığı yapımlar sinema salonlarında boy gösterecek.

 

Türkiye'de ise son senelerde olduğu üzere komedi filmlerinin en yüksek hasılatları elde edeceği bir yıl olacağını şimdiden söylemek çok da şaşırtmaz.. En çok izlenen 10 filmden 6'sını komedi türünden örneklerin oluşturduğu listedeki yapımların 5'i devam filmleri.. Bu durumda hem yeni bir fikir üretilmediği, hem de güldürme iddiasıyla ortaya çıkan filmlerin seyirci bulduğu sonucu çıkıyor. ''Recep İvedik 4'' filminin birinci olduğu en çok izlenenler listesinde, Cannes Film Festivali'nden Altın Ayı ödülü ile dönen Nuri Bilge Ceylan'ın ''Kış Uykusu'' filmi ise 49. sırada bulunuyor.

 

Hem ''ticari sinemanın kalbi'' Hollywood başta olmak üzere dünya sineması, hem de Türkiye Sineması açısından yeni yapımlar, daha 2014 yılında isimlerinden söz ettirmeye başladılar. İşte 2015 yılının en çok beklenen 20 filmi:

 

1- Mucize (1 Ocak 2015): Mahsun Kırmızıgül'ün yönettiği, rol aldığı ve senaryosunu yazdığı film, Kırmızıgül'ün beşinci uzun metrajlı filmi. Talat Bulut, Mahsun Kırmızıgül, Mert Turak, Seda Tosun, Büşra Pekin, Meral Çetinkaya ve Ali Sürmeli'nin rol aldığı film, çekim sürecinde de bolca konuşuldu. Konusu 1960'lı yıllarda geçen ''Mucize'', 1960'ların yoksulluk içerisindeki Türkiye’sine ayna tutan film, aynı zamanda darbe sürecinin etkisini de beyazperdeye taşıyor. Ege'nin cennet gibi bir köşesinden Anadolu'nun uzak bir köyüne sürgün yiyen bir öğretmenin (Talat Bulut) hikayesini anlatan film, yokluk içerisinde okulu, okumayı eğitimi dört gözle bekleyen çocukları da konu ediniyor. 

 

 

 

                                                  

 

 

2- Mısır Adası (2 Ocak 2015): Usta oyuncu İlyas Salman'ın da rol aldığı Gürcistan yapımı film, Oscar ödüllerinde ''En İyi Yabancı Film'' dalında ''aday'' olarak yarışacak. Mariam Buturishvili, Iraklı Samushia ve Tamer Levent'in de Salman'a eşlik ettiği filmin yönetmeni George Ovashvili.. Filmin konusu şöyle:

Bir çiftçi ve torunu sakin ve tekdüze bir hayat sürmektedir. Bir tarım sezonu boyunca anlatılan hikayede bu dede ve torunun yaptığı şey, her yıl olduğu gibi toprağı belleyip mısır ekmektir. Gürcistan ile Abhazya arasındaki adada çalışan ikili, gün boyunca kıyıdan geçen askerler dışında kimseyi görmezler. Fazlasıyla sessiz ve sakin bu hayatı yeni bir gelişme biraz karıştıracaktır: Yaralı askerlerden biri, yetiştirdikleri mısırların arasına gizlenir ve bu durum bir taraf tutmaları ihtimalini yaratır.

 

 

                                                 

 

 

3-  Aşk Sana Benzer (23 Ocak 2015) : Çalıkuşu dizisinde rol arkadaşı olan Burak Özçivit ve Fahriye Evcen’in ilk kez beyazperdede birlikte kamera karşısına geçtiği film, ünlü ikilinin sevenleri tarafından bekleniyor. Çekim süreci basında sık sık yer alan filmin yönetmeni A. Taner Elhan. Selim Bayraktar, Yavuz Bingöl, Kaya Akkaya, Birsen Dürülü ve Şamil Kafkas’ın rol aldığı filmin konusu küçük bir Ege kasabasında geçiyor. Filmde olaylar şöyle gelişiyor:

 

Kasabada ailesinden kalan restoranı elinde tutmak için mücadele veren Ali, bir gün kasabaya gelen ve esrarengiz bir kız olan Deniz ile karşılaşır. Birbirlerine karşı büyük bir çekim hisseden Deniz ve Ali'nin aşkına dondurmacıdan manava kadar kasabanın pek çok sakini şahittir. Bu sıcak Ege kasabası, kendisi gibi bir aşka tanıklık ederken, Deniz'in geçmişinden gelenler onun ve aşkının peşini bırakmayacaktır.. 

 

 

                                                  

 

 

 

4- Boynuzlar-Horns (23 Ocak 2015): Harry Potter rolüyle beyazperdeye adım atan Daniel Radcliffe’in başrolünü üstlendiği filmin yönetmeni Alexandre Aja. Farklı bir fantastik çalışma olan filmde, Radcliffe’in rol arkadaşları  Max Minghella, Joe Anderson, Juno Temple, James Remar, Kelli Garner, Kathleen Quinlan ve Heather Graham. Film, kız arkadaşının katilini ararken bir sabah kalktığında başında bir çift boynuzun çıktığını fark eden genç bir adamın öyküsünü konu alıyor.

 

5- Foxcatcher Takımı-Foxcatcher (30 Ocak 2015): Bennett Miller’ın yönetmen koltuğuna oturduğu filmde, Channing Tatum, Steve Carell, Mark Ruffalo ve Siena Miller rol alıyor. Cannes Film Festivali’nde Miller’ın ‘’En İyi Yönetmen’’ dalında ödül aldığı film, Amerikalı güreşçiler Mark ve Dave Schultz’un yaşam öyküsünü konu alıyor. 

 

 

                                                 

 

 

6- Turist (6 Şubat 2015): Ruben Östlund’un yönettiği filmde, Johannes Bah Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Kristofer Hivju ve Fanni Metelius rol alıyor. Tatil için Alpler'e giden İsveçli bir ailenin bölgede çığ düşmesi sonrası,su yüzüne çıkan ilişkilerinin çalkantılarını beyazperdeye taşıyan film, 2014 Cannes Film Festivali'nin 'Belirli Bir Bakış' bölümünde 'Jüri Ödülü'nü kazandı.

 

7- Birdman (27 Şubat 2015): Alejandro Gonzalez Inarritu’nun yönettiği filmde, Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton, Emma Stone ve Naomi Watts rol alıyor. Kara komedi, bir zamanlar ikonik bir süper kahramanı canlandırmış olan düşmüş aktör Raymon Carver'ın kısa hikayesinden uyarlanan bir tiyatro oyunu etrafında gelişiyor.  Filmin Oscar adayı olabileceği, kulislerden gelen fısıltılar arasında..

 

 

 

                                                 

 

 

8- Özgürlük Yürüyüşü-Selma (6 Şubat 2015): Ava DuVernay’ın yönettiği bu filmin de şimdiden Oscar için ismi geçiyor. 1965'te Alabama eyaletinin Selma kentinden eyalet başkentine giden yolda Martin Luther King’in öncülüğünde yapılan protesto yürüyüşleri neticesinde ABD’nin siyahlara oy hakkı vermesini konu alan film, geçen yıl altın heykelciği kazanan 12 Yıllık Esaret filminin yapımcılarının imzasını taşıyor. Senaryosunu Paul Webb’in kaleme aldığı filmde, Martin Luther King’i, David Oyelowo canlandırıyor. ABD’nin en çok kazanan talk show sunucusu Oprah Winfrey’nin de rol aldığı filmin oyuncuları Tim Roth, Tom Wilkinson, Martin Sheen, Carmen Ejogo, Cuba Gooding Jr. gibi ünlü isimler.

 

 

                                                 

 

 

9- Grinin Elli Ton-Fifty Shades of Grey (13 Şubat 2015): E.L James’in erotik best seller kitabından beyazperdeye uyarlanan film, yapım aşamasıyla sektör basınını uzun süre işgal etti. Sinema dünyasının en ünlü ve çok kazanan isimlerinin baş rolü üstlenebileceği konuşulurken, hiç beklenmeyen iki oyuncunun rol almasına karar verilen film, iki ertelemeden sonra 13 Şubat’ta izleyiciyle buluşacak. Sam Taylor-Johnson’ın yönettiği filmde, Jamie Dornan, Christian Grey’i, Dakota Johnson ise Anastasia Steele’i canlandırıyor. Film, bir edebiyat öğrencisi olan güzel Anastasia Steele’in, çekici bir iş adamı olan Christian Grey ile röportaj yapmasının ardından kendisini onunla çalkantılı bir aşk ve cinselliğin içinde bulmasını konu alıyor. Filmin diğer oyuncuları ise Jennifer Ehle, Luke Grimes, Eloise Mumford, Victor Rasuk, Max Martini ve Rita Ora. 

 

 

                                                        

 

 

10- Boyun Eğmez-Unbroken (20 Şubat 2015): Oscarlı yıldız Angelina Jolie’nin ikinci yönetmenlik denemesi olan film, Laura Hillenbrand’in kaleme aldığı, Olimpiyat Şampiyonu atlet Louis Zamperini’nin şaşırtıcı yaşam öyküsünden sinemaya uyarlandı. İkinci Dünya Savaşı sırasında B-24 savaş uçağı bombacısı olarak Pasifik'teki Funafuti Adası'na gönderilen ve kayıp bir uçağı ararken uçağıyla okyanusa çakılmasına karşın kazadan kurtulan Zamperi’nin öyküsünü konu alan filmde, Zamperini’yi genç aktör Jack O’Connell canlandırıyor. Filmin hikayesi şöyle:

 

‘’Kazadan kurtulan Zamperini, Russel Allen Phillips ve Francis McNamara, yağmur suyu ve çiğ balıkla denizde bir aydan uzun süre kalır. McNamara, 33. günde yaşamını yitirirken,, Zamperini ile Phillips ise denizdeki 47. günlerinde Marshall Adaları'na ulaşmayı başarıd. Japon donanması tarafından savaş esiri olarak tutuklanan Zamperini ile Phillips, savaşın sona erdiği Ağustos 1945'e kadar esir tutulur ve işkence görür. Savaşın bitmesinin ardından esir kampından kurtarılan ve ülkesine dönen Zamperini, bir kahraman olarak karşılanmış ve madalya ile ödüllendirilir.Şiddetli travma sonrası stres bozukluğu teşhisi konulan ve huzuru yaşamını Hıristiyanlık dinine adayarak bulan Zamperini, 1998'de 81. yaşgününde Japonya'nın Nagano kentinde düzenlenen Kış Olimpiyatları'nda Olimpiyat Meşalesi'ni taşır.’’               

Halen California’da yaşayan 96 yaşındaki Zamperini’nin yaşam öyküsünün konu alındığı filmde, Angelina Jolie de oyuncular arasında.

 

                

                                                       

 

 

 

11- The Imitation Game (20 Şubat 2015): Oscar için ismi geçen bir başka yapım olan The Imitation Game’in başrolünde Sherlock dizisiyle tanıdığımız İngiliz aktör Benedict Cumberbatch var. Karayip Korsanları ve Anna Karenina filmlerinin ünlü oyuncusu Keira Knightley’nin, Cumberbatch’e eşlik ettiği filmin diğer oyuncuları Matthew Goode ve Mark Strong. Film, 20. yüzyılın dehalarından matematikçi Alan Turing’in Naziler’e karşı verdiği mücadeleyi işliyor.

 

 

                                                  

 

 

12- Hızlı ve Öfkeli 7-Fast and Furious 7 (3 Nisan 2015): Serinin yeni filmi, aynı zamanda, genç yaşta hayata veda eden Paul Walker’ın rol aldığı son yapım. James Wan’ın yönettiği filmde, Walker’ın sahneleri aynen korunurken, yapımın Walker’ın ölümünden sonraki sahnelerinin çekilmesine uzun süre ara verildi. Bu nedenle de filmin vizyon tarihi ertelendi. Filmin oyuncuları Vin Diesel, Paul Walker, Tyrese Gibson, Michelle Rodriguez, Ludacris, Dwayne Johnson, Jason Statham ve Kurt Russell. 

     

 

 

                                                 

 

 

13- Yenilmezler: Ultron Çağı-Avengers: Age of Ultron (1 Mayıs 2015): Joss Whedon'ın yönettiği film, süper çizgi kahramanları bir kez daha buluşturuyor. Filmde, Chris Evans, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Samuel L. Jackson ve Scarlett Johansson'dan oluşan bir yıldızlar ordusu rol alıyor.
İlki gişe rekorları kırarak yılın en çok izlenenleri listesinde zirvede yer alan Yenilmezler'in ikinci filminde Thor, Iron Man, Kaptan Amerika ve Hulk'ın yanısıra Hawkeye, Nick Fury ve Black Widow da boy gösterecek.

 

 

 

                                                  

 

 

14- Jurassic World (12 Haziran 2015): Bir dönemin gişe rekortmeni Steven Spielberg imzalı Jurassic Park serisinden 22 yıl sonrasını konu alan yapım, farklı yönetmen ve oyuncularla beyazperdede. Colin Trevorrow’un yönettiği filmde, Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Ty Simpkins, Vincent D’Onoforio ve Jake Johnson rol alıyor. 

 

 

                                                  

 

 

15- Terminator:Genisys (1 Temmuz 2015): Arnold Schwarzenegger, sinemada kendisini meşhur eden seriyi yeniden hayata geçirdi. 67 yaşındaki aktörün yeniden Terminatör rolünde kamera karşısına geçtiği filmin diğer oyuncuları Emilia Clarke, Jai Courtney ve Jason Clarke. Yeni bir üçleme şeklinde tasarlanan serinin ilk halkasında, Sarah Connor’ın geliştirdiği yapay zeka, yakın gelecekte dünyayı ele geçiren robotlara dönüşüyor.

 

 

                                                  

 

 

 

16- Jane Got a Gun (14 Ağustos 2015): Yönetmen koltuğunda Gavin O'Connor’ın oturduğu filmin başrolünde Oscarlı yetenekli oyuncu Natalie Portman var. Ewan McGregor, Joel Edgerton ve Rodrigo Santoro’nun da rol aldığı film, Jane Hammond’ın vurulan ve ölümle pençeleşen kanun kaçağı kocası Bill'i kurtarmak amacıyla 10 yıldır görüşmediği eski sevgilisi Dan Frost'tan yardım istemesini konu alıyor.

 

17-Ormanın Kitabı-The Jungle Book (9 Ekim 2015):  Neel Sethi, Idris Elba, Scarlett Johansson, Lupita Nyong'o, Ben Kingsley gibi isimlerin seslendirmesini yaptığı animasyonda, Rudyard Kipling'in klasikleşmiş çocuk romanından uyarlanan filmle Mowgli'nin hikayeleri bir kez daha sinema seyircisiyle buluşuyor.

 

18- Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 2: Susan Collins imzalı best seller Açlık Oyunları serisinin üçüncü halkası olan filmin yönetmeni Francis Lawrence. Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemswort, Woody Harrelson, Elizabeth Banks, Jeffrey Wright, Donald Sutherland ve Julianne Moore’un rol aldığı filmin oyuncuları arasında, yaşama veda eden ünlü aktör Philip Seymour Hoffman da var. Filmin konusu kısaca şöyle:

Katniss Everdeen, evi 12. Bölge'nin tamamen yıkıma uğradığını öğrendiğinde neler olup bittiğini görebilmek için oraya geri döner. Karşılaştığı manzara ise tam anlamıyla dehşet vericidir. Kazananların kaldıkları evler dışında her şey harabeye dönmüş, insanlar artık yeraltında yaşamaya başlamış ve hükümetin ölümcül politikasının karşısında hayatta kalmak için mücadele etmeye başlamışlardır. Nükleer silahların dahi söz konusu olduğu bu atmosferde, Katniss gerçekten de protesto hareketinin yüzü olmaya başlar ve bu sorumluluğu bir türlü kabullenemez. Yükselen bu isyan dalgasının içerisinde yer alamamasının nedenlerinden en önemlisi de Peeta'nın hayatının tehlikede olmasıdır.

 

 

                                                 

 

 

19- Star Wars: Bölüm VII - Güç Uyanıyor (18 Aralık 2015): Dünyaca ünlü kült film Yıldız Savaşları geri dönüyor. J.J. Abrams’ın yönettiği filmde, Harrison Ford, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac ve Adam Driver rol alıyor. 

 

 

                                                  

 

 

20- Görevimiz Tehlike 5-Mission: Impossible 5 (25 Aralık 2015): Yönetmenliğini Christopher McQuarrie’nin üstlendiği filmde, 52 yaşındaki Tom Cruise yeniden ajan Ethan Hunt rolünde. Filmde, Tom Cruise’a, Simon Pegg, Jeremy Renner, Rebecca Ferguson ve Alec Baldwin eşlik ediyor. Serinin son filmi Ghost Protocol, 4 yıl önce seyirciyle buluşmuştu.