Game of Thrones karakterleri Türkiye'de ne iş yapardı?
13.05.2015 19:31

 

Burcu B. Bilgin

      

Game of Thrones evreninin birbirinden çılgın, işini bilen ve cevval karakterleri, kendi dünyalarında birer yıldız. Henüz diş fırçasının, şampuanın, cep telefonunun, televizyonun olmadığı, kimbilir kaçıncı yüzyıldaki yedi krallığa dağılan bu karakterler, acaba Ortadoğu ve Balkanlar’ın incisi ülkemizde yaşasalar ne yaparlardı? Hayatın çok çetin olduğu yedi krallıkta mı işleri daha zor olurdu yoksa Türkiye’de mi?

 

 Düşündüm, taşındım, yaptıkları işlere, huylarına, sularına göre onlara Türkiye’de iş buldum. Bakınız Game of Thrones karakterleri, Türkiye’de yaşasa ne iş yaparlardı?

 

 -Jon Snow (MHP’den milletvekili adayı) : Malum önümüz seçim, partiler de son gaz sandıklara hazırlanıyor. Her ne kadar çoktan ebediyete göçmüş olan Ygritte hazretleri, ‘’You know nothing Jon Snow-Hiçbir şey bilmiyorsun Jon Snow’’ dese de o işini bilen biri aslında. Gözüpekliği, ailesine ve ülküsüne bağlılığı, doğruluk ve dürüstlüğü şiar edinen karakter yapısıyla Jon Snow, kısa zamanda Kara Kale’nin (Castle Black) başına geçerek Lord Kumandan oldu. Neden MHP’den milletvekili adayı diyecek olursanız da Alp er Tunga’ya rakip fiziği, üzerinde kalın kürkü, yanında kurdu Ghost ile ondan daha iyi bir aday bulunamaz. 

       

 

                           

 

    

 

-Tywin Lannister (Teknik direktör):  Rahmetli Tywin’den çok iyi bir teknik direktör olurdu. Kurnazlığı, durumu önceden okuyup en iyi çözümü bulması, soğukkanlılığını hiç bozmaması, gerektiğinde oyuncu değişikliğine gitmesi (Bkz: Kral ve çevresindeki Small Council’i iki günde kendi istediği biçimde yapılandırması), isyan edenlere anladığı dilden cevap vermesi, iş bitiriciliğiyle kusursuz bir teknik adam adayı. Kuracağı takımda hem disiplini sağlayıcılığı, hem de maçı okuyup gereken taktiği vermesiyle milli takımın başına bile geçebilirdi Tywin baba. Ama ömrü vefa etmedi. 

 

 Tywin Lannister’ın başında olacağı milli takımda kalede The Hound güçlü fiziği ve refleksleriyle banko file bekçisi. Orta sahada Lekesizler (Unsullied) ordusunun komutanı Grey Worm, ileri ve geriyi çok iyi biçimde yöneten takımın beyni. Daario Naharis çevikliği ve gereken zamanda ileri çıkmasıyla bir başka orta saha oyuncusu. Geride Dorne’dan Oberyn Martell, ancak biraz daha temkinli oynaması lazım. Forvette ise yenilmeyen, çevik ve atak ‘’çiçeklerin şövalyesi’’ Loras Tyrell. 

 

 

                        

 

     

-Cersei Lannister/Margaery Tyrell (İzdivaç programında gelin-kaynana): Krallığın başkenti King’s Landing’i parmağında çeviren, herkese meydan okuyan, istediğini alan hile ve hurdalar kraliçesi Cersei, hayatta ne çektiyse gelininden çekti. Oğlu Joffrey ile nişanlandıktan sonra başına geleceği anlayan, ama bunu geç farkeden Cersei, rahmetli Joffrey’den sonra da huzura eremedi. Çünkü taze dul, bu defa da üçüncü kocası olarak yine Cersei’nin oğlu Tommen ile evlendi. Bu ikili,  ‘’Gelinim Olur musun?’’ ekranlara geri dönse banko yarışmacı olurdu. Oğluna, ‘’Ben sana aşık olunca haber veririm’’ diyebilecek potansiye sahip olan Kaynana Cersei ile fettan gelin Margaery, süper bir seyirlik…

 

 

                                    

 

 

 

-Tyrion Lannister (Anchorman): Haberleri sunmak için Lannister ailesinin bilge kişiliği Tyrion’dan iyisi bulunur mu? 1.35’lik boyunu da ekranda görünmeyeceği için  sorun etmeyecek olan küçük dev adam, sakin konuşması, diksiyonu ve ses tonuyla ekrana yakışır. Ayrıca, zamanı geldiğinde lafı gediğine koymasıyla meşhur sevimli Imp, haberleri de bu şekilde yorumlayarak milyonları ekran karşısına bağlar. Ancak kantarın topuzunu sert kaçırırsa RTÜK’ü karşısında bulacağı da kesin…

 

 

                            

 

 

 

-Jaime Lannister (Emniyet müdürü): İki sezondur ‘’altın eliyle’’ karşımıza çıkan King’s Guard/Kralın Muhafızları biriminin başı Jaime Lannister aynı işin muadili olan emniyet müdürlüğünü başarıyla yapar. Sakinliği, gerektiğinde gözünü budaktan sakınmaması, devrelerine sahip çıkması (Brienne’i ayıyla dövüştüğü Bolton askerlerinin elinden kurtarması gibi) ile bu işin tek adayı Jaime. Ekibinde ise Brienne of Tarth ile Bronn koruma olarak görev yapar. Ne de olsa Brienne, Jaime, Catelyn ve Renly, Bronn ise Tyrion ve Jaime için bu işi yaptı. The Mountain için çevik kuvvet biçilmiş kaftan. Özellikle toplumsal olayları yatıştırırken biber gazına bile ihtiyaç duymayarak eylemcileri tek hamlede alt edecek olan The Mountain’ın görev yaptığı bölgedekilere şimdiden geçmiş olsun. Ramsay Snow şimdiki adıyla Ramsay Bolton ise iç istihbaratçı. Theon Greyjoy’u çeşitli işkencelerle bülbül gibi konuşturup Stark çocuklarını öldürmediğini itiraf ettiren, onu kuzuya çeviren Ramsay, istediği her bilgiyi alabilir. 

 

 

 

                              

 

 

 

-Daenerys Targanyen (Hayvan hakları savunucusu): ‘’Bir anne çocukları olmadan şuradan şuraya gitmez’’ diyecek kadar ejderhalarına düşkün olan, başlarından ayrılmayan güzel Daenerys, Türkiye’de yaşasa ‘’Panter Emel’’ türü bir hayvan hakları savunucusu olur. Hatta Ömür Gedik gibi gazetelerde köşesi olursa da şaşmayız.

 

 

 

                             

 

 

 

 -Khal Drogo (Rock şarkıcısı): Hayko Cepkin’e kötü bir haberimiz var çünkü Khal Drogo geliyor. At kuyruğu yapılmış uzun saçları, karizması, egzantrik göz makyajı, kıyafetleri ve hele ki ses tonuyla Khal Drogo, listeleri şimdiden sallamaya aday. Sahnede ne kadar sağlam duracağını ise gözümüzün önüne getirmek zor değil.

 

 

                              

 

 

 

 -Lord Varys (Modacı): Yerlere kadar uzun kaftanıyla moda dergilerinden fırlamış havası, nazik mi nazik ses tonu, elinde yelpazesi, süslü ayakkabıları ve nazlı nazlı yürüyüşü ile zarif bir moda tasarımcısı olurdu. Tatlı diliyle müşteri edinmekte zorlanmayacak olan Varys, ekranların vazgeçilmezi olan moda yarışmalarında da jüri koltuğuna iyi yaraşır. Acımasızca eleştiren jüri üyelerinin aksine ağır ve tumturaklı duruşuyla o bir moda otoritesi. Ancak her fısıltıyı duyar, sakın hakkında dedikodu etmeyin.

 

 

 

                             

 

 

 

-Lord Petyr Baelish/Littlefinger (Avukat): Game of Thrones aleminin gelmiş geçmiş en zeki, ancak entrikacı ve tehlikeli karakteri olan Baelish, iyi bir savunma avukatı olabilir. Hukukçuların ‘’ipten adam alır’’ diye nitelendirdiği kurnaz avukat tipinin en iyi örneklerinden olabilecek Baelish sayesinde belki biraz da suçlular en az cezayla kendilerini kurtarabilir. Aslında Littlefinger’dan çok iyi bir savcı da çıkabilir. Karşısına çıkanlara Allah sabır versin.

 

 

 

                             

 

  

 

-Joffrey Baratheon (Twitter Trollü): İnsanın sinirini bozmaya, konuları manipüle etmeye, gündemi değiştirmeye ve can sıkmaya o kadar müsait bir bünye ki Joffrey'den sağlam bir Twitter trollü çıkar. Ortalığı karıştırmaya müsait konuları çaktırmadan ortaya atıp bir köşeden olanları izleyip kıs kıs gülerken herkes birbirine düşer.

 

 

                             

 

 

 

-Stannis Baratheon (Muhalefet lideri): Türkiye’de muhalefetin yüzü son 12 yıldır nasıl gülmediyse Stannis’inki de o hesap. Her şeyi ayarlamasına, en iyi adamları bulmasına, şartların sonunda onun tarafında olduğunun söylenmesine, kendisinin de buna inanmasına rağmen sonuç hiç değişmiyor. ‘’Tahtın asıl sahibi benim’’ dedikçe Lannisterlar her seferinde şu ya da bu şekilde Stannis’e fark atıyor. Bakalım şans ona gülecek mi bu sezon göreceğiz.

 

 

 

                             

 

 -Hot Pie (Yemek programında şef): Oktay ustanın şubesi elma yanaklı Hot Pie, gündüz kuşağındaki yemek programlarının değişmez şefi olur. Hatta kendi tarifi olan kurt şeklindeki ekmeklerle de alanında fark yaratır.

 

 

 

                              

 

 

 

 -Arya Stark (Sporcu): Bir sporcunun sahip olması gereken bütün niteliklere sahip olan gözüpek Arya, mukavemeti, disiplini, sağlam fiziği, cesareti ve azmiyle rekora doymayan bir sporcu olur. Hatta aklına koyarsa olimpiyatlarda altın madalya da getirir.

 

 

 

                             

 

 

 -Jaqen H’gar (Yaşam koçu): Günümüzün şu meşhur yaşam koçluğu tam Jaqen’e göre. ‘’Ben size hiç kimse olmanızı söyledim. Yaşamda böyle bir yere gelirsiniz’’ sloganıyla yola çıkacak olan Jaqen, sosyetede tutunursa bir numara olur.

 

 

 

                                

 

 -Hodor: Ne iş olsa yapabilir. Çünkü Türkiye’de az konuşanı severler. Hodor da sadece ‘’Hodor’’ diyebiliyor. Ne iş verilirse de sızlanmadan yapıyor. Dahasına gerek var mı?