Game of Thrones'un Suriyeli mülteci videosuna tepki
18.03.2016 18:21

 

Game of Thrones dizisi, Suriyeli mültecilere destek amacıyla bir kampanya açtı. Oyuncuların, Suriyeli mültecilerin sorunlarına dikkat çeken videosu beklenmedik şekilde yoğun tepki alırken, dizi hayranları insanlık sınavında sınıfta kaldı.

 

HBO'nun öncülüğüyle hazırlanan ve Game of Thrones oyuncularının yer aldığı videoda, dizinin başladığı 2011 yılında Suriye'deki iç savaşın yeni başladığına işaret edildi. Uluslararası Kurtarma Komitesi verilerine göre Suriye'de her ay yaklaşık 1 milyon insanın evlerinden ayrılmak zorunda kaldığı belirtilerek, dünyanın değişik ülkelerine giden bu insanların da hastalıklarla mücadele etmek zorunda kaldığı da ifade edildi. Hayranlara da, ''Bütün bu şartlar altında Game of Thrones ekibi bir duruş sergiliyor. Sen de yapabilirsin'' çağrısında bulunuldu. 

 

''Kurtarmanın Sınırları Yoktur'' kampanyası kapsamında dizide Cersei Lannister'ı canlandıran Lena Headey, “Ben de bir ebeveyn olarak bugüne kadar uğruna çalıştığın her şeyden, güvenceden, çocukların için kurduklarından, evinden kopmanın yol açtığı korku ve üzüntüyü tasavvur edemiyorum. Toplumundan kopup elinde hiçbir şey olmadan bir başka ülkenin yolunu tutmak... Bütün bunlara yol açan da insanoğlunun bitmek bilmeyen hırsı'' dedi. 

Videoda, Lena Headey, Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Tom Wlaschiha (Jaqen H'ghar), John Bradley (Samwell Tarly), Iwan Rheon (Ramsay Bolton), Nicolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Michiel Huisman (Daario Naharis), Liam Cunnigham (Davos Seaworth), 

Headey, kampanyayı desteklemekten duyduğu mutluluğu da aktararak, bir gece düzenleneceğini ve kampanya kapsamında bağışta bulunan hayranlardan birinin dizinin 6. sezon bölümünü önceden izleme fırsatına kavuşacağını söyledi.

 

Game of Thrones dizisinin Los Angeles'ta düzenlenecek 6. sezon prömiyerine giriş bileti kazanacak bağışlarda bulunmak için, ''Rescue.org/GameofThrones'' adresi ziyaret edilebilecek. 

 

Bununla birlikte beklenenin aksine kampanya, Game of Thrones hayranlarından tepki gördü. Facebook üzerinde, ''Diziyi politikadan uzak tutun'' yorumları gelirken, çoğunluğunu Amerikalılar'ın oluşturduğu seyirciler kampanyaya tepki gösterdi. Mültecilerin kendi sorunları olmadığını vurgularlarken, Avrupa, Ortadoğu ve diğer ülkelerden gelen seyircilerle aralarında tartışma çıktı. Youtube'da paylaşılan kampanya videosunu ise beğenenlerin sayısı, beğenmeyenlerin dörtte biri oranında çıktı. Videoyu şu ana kadar 2 bin 439 kişi beğenirken, beğenmeyenlerin sayısı 8 bin 227 olarak çıktı.

Dizinin resmi Facebook sayfasında mültecilere ağır hakaretler ve küfürler de edildi. İşte Game of Thrones'un Suriyeli mültecilere yardım videosu: