Ünlü türkü, MDT'ye ilham kaynağı oldu
30.12.2012 13:42

 

Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu'nun ünlü trakya türküsünden esinlenerek sahneye koyduğu Arda Boyları'nın dünya prömiyeri gerçekleştirildi.

 

Bu yıl 20. kuruluş yıldönümü kutlanan MDT, çalışmalarını Haziran ayından bu yana sürdürdüğü ve Trakya yöresinin bir türküsü olan Arda Boyları’ndan yola çıkılarak hazırladığı yeni bir modern dans projesini izleyiciyle buluşturdu.

 

Birbirine delicesine aşık olan Halime ve Recep’in acıklı aşk hikâyesini konu alan eser, bir perde halinde sahnelendi. İzleyiciden büyük ilgi gören MDT, uzun süre alkışlandı.

 

Müziklerini İsmail Sezen’in ve Arda Erdem’in bestelediği eserin librettosunu ise Ayşegül Çelik yazmış. Özgür Adam İnanç’ın koreografisini ve rejisini hazırladığı eserin kostümleri Gazal Erten’e, dekor tasarımları Talat Ayhan’a ve ışık tasarımları ise Fuat Gök’e ait.
 
Eserdeki başlıca rol dağılımı şöyle olacak: Halime - Aslı Güneş Sümer, İlke Sayıner; Recep - Ünal İnanç; Anne - Müge Güleşen; İsmail - Emrah Keskin; Ağa - Hakan Odabaşı, Yener Turan; Fatma Kadın - Deniz Alp; Zehra - İlke Sayıner, Beste Üstün; Cemil - Burhan Yücel
 
 
     Ve Arda Boyları
 
 Arda Boyları'nın konusu ise kısaca şöyle:
 
Köyün uzağında, bir çınarın altında buluşan iki genç, Halime ve Recep birbirlerine yıllardır aşıktır. 
Köy Ağası’nın oğlu İsmail de Halime’ye tutkundur ve sürekli iki sevgilinin buluştuğu çınar altını gözlemektedir. Yine onları izlediği bir gün, evlilikten konuştuklarını duyunca kıskançlıktan deliye döner. İki sevgili gülüşüp koklaşırken Halime´nin belindeki kuşak çalılara takılı kalır, ikisinin de ruhu duymaz. Onlar gittikten sonra İsmail kuşağı alır.
Babasına Halime ile evlenmek istediğini söyler. Ancak Halime bu evliliği istemediğini Fatma Kadın'a söyler. Ağa çıkıp gidince İsmail, Fatma Kadın’a yaklaşır, Recep'le Halime´nin seviştiklerini ima ederek, Halime’nin kuşağını Fatma Kadın’a verir. Kadın, Halime'nin annesinin kapısını çalar. Merakla çıkıp gelen birkaç köylü kadının arasında, bir rüya gördüğünü, rüyada Halime’nin İsmail yerine köylülerden Recep'e vardığını ve ondan sonra başlarına bin türlü felaket geldiğini söyler. Dediği olur, rüyası çıkar bir kadındır Fatma Kadın. Halime'nin annesi korkar fakat yine de şaşkınlıkla “Recep mi, onu da nereden çıkardın?” diye sorar. Bu anı bekleyen Fatma Kadın da, kadınların gözünün önünde “bunu Halime'ye sormalı!” diyerek, koynundan Halime´nin kuşağını çıkarıp annesinin önüne atar. 
Halime, ağa oğlu ile evlenmek zorunda kalmıştır. Her zamanki gibi Recep'i çağırmaya koyulur. Recep bunu duyunca, hemen çınarın yolunu tutar. Ama üç kişi keser yolunu, saldırırlar. Recep ne olup bittiğini anlayamadan, kıskıvrak yakalanır. Derken İsmail çıkar ortaya, iki kolu tutulmuş adamı evire çevire, kalleşçe döver. Adamlar öldüğünü düşündükleri Recep'i sürükleyerek götürürler.
Recep öldü zannedilerek bırakılır, bu arada düğün evinden kaçan Halime kendini nehre atar. Sabah Recep ayılır, ama o sırada Halime'nin nehirden cesedi çıkarılır. Recep ölmemiştir, ama asıl şimdi ölmüştür. Aşkları da efsane olur... 
Arda Boyları'nın Ocak ayı temsil tarihleri ise şöyle:
  
07.01.2013 Pazartesi 20:00 OPERA SAHNESİ
16.01.2013 Çarşamba 20:00 OPERA SAHNESİ