Tiyatrolar, ''Özgürlük Ey!" diyecek
05.01.2013 00:34

 

7. Ethos Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali'nin bu yılki teması ''Özgürlük Ey!'' olarak belirlendi.
 
Bu yıl 22-31 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivale katılmak isteyen topluluklar için son başvuru tarihi 30 Ocak.
 
Festival ile ilgili yapılan açıklama şöyle:
''Prometheus tanrıların dağından ateşi çaldığından beridir, yeryüzünde-gökyüzünde uçuşuyor, “Özgürlük!”
 
M.Ö. Roma’da efendilere başkaldıran köle Spartaküs bünyesinde cismanileşen ağrı, cismanileşen direnç: “Özgürlük!”
 
“Kadınlar özgür doğar” dedi, Madam Roland.
 
1793’te idam sehpasına giderken ise son sözüydü;
 
“Ey özgürlük, senin adına ne cinayetler işleniyor!”
 
7. ETHOS Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali”nin ana teması “Özgürlük EY!” olarak belirlenmiştir.
 
27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü”nü de kapsayacak olan 7. ETHOS Tiyatro Festivali, “Küresel dünya” ifadesiyle anılan günümüz dünyasında, toplumlar ve kişilerin karşı karşıya kaldıkları yeni esaret biçimlerini hissettirmeyi de hedefliyor.
 
İçinde bulunduğumuz coğrafyada, genelde sanat, özelde tiyatro sanatı, örtülü ve örtüsüz olarak beliren çeşitli baskı ve  kısıtlayıcılar  arasında varlık gösteriyor! Festivalimiz, özel ve öncü amatör tiyatroların temsillerine odaklanırken, sahne gerisindeki fiziki, psikolojik ve siyasi elverişsiz koşulları kamuya ve yetkili kurumlara aktarmakta tereddüt göstermeyecektir.''
 
 
-Meydanlarda tiyatro etkinlikleri
 
Festivalde ana tema olarak belirlenen  ''özgürlük'' olgusunun paralelinde, yüzyılın en büyük sosyolojik olgularından göç için de özel bir bölüm ayrıldığı belirtildi.
 
Festivalde film, panel, sempozyum, yaratıcı drama, fotoğraf, resim ve karikatür, yontu ve enstalasyon gibi tiyatro sanatı dışındaki etkinliklerle de özgürlüğün farklı boyutlarıyla ele alınacağı ifade edildi.
 
İngiltere, Yunanistan, Slovenya, Kosova, Gürcistan, Danimarka, Almanya, ve İran gibi birbirinden farklı kültürel tarihsel içeriklere sahip ülkelerden katılımların da olacağı festivalde, Sakarya Meydanı, Güvenpark, Yüksel Caddesi ve Menekşe Sokak gibi kamusal alanlarda, festival süresince gerçekleştirilecek konser, sergi, heykel, enstalasyon ve sokak tiyatrolarının gösterileri gerçekleştirileceği kaydedildi.
 
Festival ile ilgili ayrıntılı bilgi ve başvuru formuna www.ethostiyatrofestivali.org adresinden ulaşılabilecek.