Priştine'de Osmanlı Eserleri Fotoğraf Sergisi
19.01.2013 12:57

Priştine'deki Ulusal Müzesi'nde 'Bir Balkan Hikayesi Projesi' kapsamında Osmanlı kültürel mirası eserlerinin yer aldığı fotoğraf sergisi açıldı.

 
Sergi açılışına Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, AB'nin Kosova Misyonu temsilcileri, Kosova üst düzey yetkilileri, Kosova Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Sadullah Yılmaz ve çok sayıda sanatsever katıldı. AB komisyonu tarafından desteklenen proje taşıyıcısı Goethe Enstitüsü olan ve Kosova partneri Ec Ma Ndryshe sivil toplum kuruluşunun girişimiyle hazırlanan 'Bir Balkan Hikayesi' projesi kapsamında Osmanlı kültürel mirası eserleri sergisinde Kosova, Sırbistan, Makedonya, Arnavutluk ve Yunanistan olmak üzere 5 Balkan ülkesinden 50 fotoğraf yer aldı. Sergi açılışında konuşma yapan 'Ec Ma Ndryshe' sivil toplum kuruluş yöneticisi Hayrullah Çeku, 2 yıl önce başlayan bu projenin amacının Balkan tarihini yansıtmak, etnik ve dini birliktelik esaslarına dayanarak ortak tarih duygularını tanıtmak ve kültürel mirasın korunması olduğunu söyledi. 
Çeku, Atina, Prizren, Belgrad, Üsküp ve Tiran'dan 5 fotoğrafçının yer aldığı çalışmalarla; Osmanlı kültürel mirasının tanıtıldığını, bu fotoğrafların tarihin bir belgesi olduğunu ve sergi sayesinde tarihi, kültürel mirasın yok olmaması için küçük de olsa fayda sağlandığını ifade etti. Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Balkan ülkelerinden pek çok Osmanlı mirası olan mekanın fotoğrafının yer aldığı bu anlamlı serginin açılışının, yüzyıllarca Balkanlarda değişik kültürlerin, dinlerin, milletlerin nasıl bir arada güzel yaşadıklarını ve güzel eserler meydana getirdiklerini gösteren bir sergi olduğunu belirtti.
 
Büyükelçi Ozan, bu sergiyi açan Kosova ve Avrupa Komisyonuna, Osmanlı mirasına gösterdikleri bu önem ve değerden dolayı teşekkür etti. Ozan, "Çok güzel ve anlamlı bir sergi. Aslında yüzyıllarca Balkanlar'da değişik kültür, din, milletlerin nasıl bir arada güzel yaşadıklarını gösteren çok anlamlı bir sergi. Sergiyi açan Kosova makamlarına ve aynı zamanda Avrupa Komisyonuna Osmanlı mirasına gösterdikleri önem için çok teşekkür ediyorum" dedi. Sergi, 1 hafta açık kalacak. 
 
 
DHA