Müzik Dünyasında Para Onlarda!
30.11.2012 12:50

Forbes'un ''Müzik dünyasının en zenginleri'' listesine göre ''eski toprak'' müzisyenler, gençleri yarı yolda bıraktı. Rap dünyasının kralı Dr. Dre, 110 milyon dolarlık kazancıyla zenginler kulübünün en çok kazananı olurken, Roger Waters, Elton John ve U2 listenin üst sıralarındaki diğer isimler

                

En çok kazanan genç şarkıcı 58 milyon dolarlık yıllık geliriyle Britney Spears, Justin Bieber 10, Rihanna 12, Lady Gaga 13. sırada

 

HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

Müzik dünyasının zenginler kulübünün zirvesine Amerikalı rapçi, plak şirketi yöneticisi, prodüktör ve aktör Dr Dre oturdu. Dr Dre, yıllık 110 milyon dolarlık kazancıyla rakiplerine fark attı.

 

Forbes dergisinin ''Müzik Dünyasının En Zenginleri'' listesinin en üst sırasında Dr Dre yer aldı. Listenin ikinci sırasında 88 milyon dolarlık kazancıyla rock devi Roger Waters, üçüncülükte ise 80 milyon dolarlık yıllık geliriyle Elton John var. John'u 78 milyon dolarlık kazancıyla U2 topluluğu izliyor.

                

Listenin üst sıralarına müziğe yıllarını veren isimler otururken, tecrübeli müzisyenler, böylece gençleri yarı yolda bırakmış oldu. Liste, vergi hariç gelirlerden oluştu. Müzik dünyasında yıllardır bulunan sanatçıların eski albümlerine ait gelirleri, genç müzisyenlere göre ön sıralara geçme avantajı sağlıyor. Forbes'un listesine göre işte müzik dünyasında en çok kazanan 25 isim:

 

               

1- Dr Dre (110 milyon dolar): Kazanç olarak müzik dünyasının zirvesinde bulunan 47 yaşındaki Dr Dre, müzik yapmanın dışında Aftermath Entertainment şirketinin kurucusu ve bugünkü CEO'su. Deathrow Records'un da hem sanatçısı, hem de kurucusu olan Dr Dre, Snoop Dogg, Eminem, 50 Cent gibi isimlerin de prodüktörlüğünü ve akıl hocalığını yapıyor. Uzun süre beklenen albümü ''Detox''un raflardaki yerini almasından sonra kazancı iyice artan Dr Dre, aynı zamanda eski albümlerinden de halen önemli kazanç elde ediyor. 

                

               

2- Roger Waters (88 milyon dolar): Pink Floyd'un kurucularından rock devi Roger Waters, halen ''The Wall Live'' turnesinin albümü sayesinde adeta para basıyor. 

 

               

3- Elton John (80 milyon dolar): Müzik dünyasının efsane ismi, halen yılda 100 şovla izleyici karşısına çıkıyor. Animasyon filmi ''Gnomeo ve Juliet'', 200 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. Elton John, şu günlerde 30. solo albümü üzerinde çalışıyor ve müziğin zirvesindekilerden.

 

               

4-U2 (78 milyon dolar): Bono Vox liderliğindeki efsanevi İrlandalı rockçılar, 360 turnesi ile 3 yılda 736 milyon dolar kazanç elde ederek kırılması güç bir rekorun sahibi oldu. U2, böylece müziğin zirvesindeki grup oldu. 

 

5- Take That (69 milyon dolar): Gary Barlow, Mark Owen, Howard Donald, Jason Orange ve en önemlisi ismi artık bir marka olan Robbie Williams'ın topluluğu ''Take That'', 90'lı yıllarda fırtına gibi esiyordu ve rüzgar hala dinmedi. İngiliz grup, Londra'daki Wembley Stadyumu'ndaki 8 konserinde 61 milyon dolar gelir elde etti. Bu gelirle sadece bir stadyumda elde edilen konser geliri rekoru da kırılmış oldu. 

 

                

6- Jon Bon Jovi (60 milyon dolar): New Jersey kökenli ünlü rock yıldızı, geçen yaz yaptığı turneyle büyük kazanç elde etti. Bon Jovi, yıllık 60 milyon dolarlık kazancıyla listenin altıncı sırasında.

 

Paranın kraliçesi Britney

      

                

7-Britney Spears (58 milyon dolar): Listenin yedinci sırasına gelindiğinde nihayet genç bir isim göze çarpıyor. Pop divası Britney Spears, bir yandan müzik dünyasında fırtına gibi eserken, diğer taraftan da Elizabeth Arden'in yüzü oldu. Son albümü ''Femme Fatale'', çok satan albümlere verilen ''platin sertifika'' kazandı.

 

                

8-Paul McCartney (57 milyon dolar): Eski Beatles elemanı, tam 50 yıldır müziğin zirvesinde. Bugüne kadar sayısız konsere imza atan müzik dünyasının kralı, Dave Grohl ve Bruce Springsteen ile gerçekleştirdiği Grammy performansıyla da büyük sükse yaptı.

 

                

9-Taylor Swift (57 milyon dolar): 23 yaşındaki genç yıldız, bu yıl yaptığı turnede gecede 1 milyon dolar kazandı. CoverGirl'ün yüzlerinden biri oldu, dahası son albümü ''Red'', ilk haftasında 1.2 milyon adet sattı. Bu, 2002 yılından bu yana en iyi açılıştı.

 

Justin Bieber 55 milyon dolar kazanıyor

 

10-Justin Bieber (55 milyon dolar): 18 yaşındaki Justin Bieber, listedeki en genç isim. Fanatiklerinin adeta çıldırdığı Bieber, yılda 55 milyon dolar kazanç elde ediyor.

 

                 

Parfümlerden de para kazanıyorlar

 

                 

11-Toby Keith (55 milyon dolar): Ford'un sponsor olduğu şarkıcı, yeni albümü ''Clancy's Tavern'' ile önemli paralar kazanıyor.

 

                 

12-Rihanna (53 milyon dolar): Barbados doğumlu diva, müzik kadar reklam yüzü olarak da kazanıyor. Nivea ve Vita Coco'nun reklamlarında yer alan Rihanna, Reb'l Fleur adlı parfüm çıkardı. Ayrıca turne geliri de var, daha ne olsun...

 

                 

13-Lady Gaga (52milyon dolar): Şarkı sözü yazarı ve şarkıcı, aynı zamanda sansasyonlar kraliçesi. İsminden çok söz ettiren Lady Gaga, müzik gelirleri ve turnelerinin yanında yeni parfümü ''Fame'' ile de kazanç sağlıyor.

 

                 

14-Foo Fighters (47 milyon dolar): ''The Colour and the Shape'' adlı rekortmen çalışmalarının yaptığı patlamanın üzerinden 15 yıl geçmesine karşın hala çok kazanıyorlar, ''Wasting Light'' albümleri ve turneleriyle adeta para basıyorlar.

 

                 

15- Diddy (45 milyon dolar): Rapçilerin ilk sıradaki Dr Dre dışında üst sıralarda olmadığı listede Diddy 15. sırada. Daha önce Puff Daddy ismini kullanan şarkıcı, müzik dışında ''Sean John'' adlı giyim markası ve reklamlarla da kazanıyor.

 

                 

Diğer isimler

 

                 

Listenin geri kalanı şu isimlerden oluşuyor ve yıllık kazançları şöyle:

 

                

16- Katy Perry (45 milyon dolar)

                

17-Kenny Chesney (44 milyon dolar)

                 

18-Beyonce (40 milyon dolar)

                

19-Red Hot Chili Peppers (39 milyon dolar)

                

20-Jay-Z (38 milyon dolar)

              

21-Coldplay (37 milyon dolar)

                

22-Adele (35 milyon dolar)

                

23-Kanye West (35 milyon dolar)

                

24-Michael Buble (34 milyon dolar)

                

25-Sade (33 milyon dolar).