İngiliz dizilerine referandum darbesi
25.06.2016 14:35

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması sonucunu getiren referandum, sinema ve dizi sektörünü fena vurdu.

 

Screendaily’nin haberine göre, İngiliz vatandaşlarının AB’den ayrılış kararı, İngiltere’de piyasaları sarstığı kadar uzun vadede de başta eğlence sektörüne yansıyacak sonuçları beraberinde getirmeye hazırlanıyor.

 

Dünyanın en güçlü para birimlerinden sterlin, bu kararla beraber dolar ve euro karşısında bir gecede dibi görürken, bunun sonucunda ekonominin büyük zarar göreceği, bu zararın da ilk başta eğlence sektörüne yansıyacağı belirtiliyor. İngiltere ile ortaklığı bulunan ABD’li ve Avrupalı film şirketlerinin de bu sonucun ardından durumu yeniden gözden geçirmeye başladıkları da gelen haberler arasında.

 

Downton Abbey, Broadchurch, The Grantchester gibi İngiliz televizyonunun en çok izlenen yapımlarına imza atan ITV’nin hisse fiyatları bir gecede yüzde 19, en büyük televizyon kuruluşlarından SKY TV’nin ise yüzde 8 değer kaybına uğradı.

Bağımsız Film ve Televizyoncular Birliği Başkanı Michael Ryan, bu kararın İngiliz sinema ve TV endüstrisinde dev bir düşüşe neden olmasını beklediklerini belirterek, ”Çünkü film ve televizyon sektöründe iş yapmak çok pahalı. Bu, riskli bir sektör ve böyle kaygan zeminde ilerlemesi zor. Bu karar birliğimizi de çok zor durumda bıraktı. Şu günden itibaren yapım ortaklarımız, finansörlerimiz ve dağıtımcılarla olan ilişkilerimizin nasıl ilerleyeceğini bilemiyoruz” dedi. Ryan, ayrıca Avrupa’nın diğer ülkelerinde nasıl iş yapabileceklerini de kestirmelerinin zor olduğunu aktararak, Avrupa’daki birçok fondan yararlanma şanslarının bu günden itibaren tamamen yok olduğunu söyledi.

 

Karamsar bir tablo çizen Michael Ryan, ”İngiliz kreatif sektörü, ekonomimize de çok büyük katkısı olan güçlü bir sektördü. Bu, bizi mahveden bir karar oldu” sözleriyle durumun vahametini açıkladı.

 

 

                                             

 

 

Avrupal sinema fonlarının bundan sonra İngiltere’deki film ve TV kuruluşlarına karşı ”musluğu kapayacağı” da beklenen kötü senaryonun bir parçası. Hafta başında İngiliz film ve TV prodüktörleri de bir toplantı yaparak olası bir AB’den ayrılık kararının sektörü vurabileceğine ilişkin uyarıda bulunmuştu.

 

AB Media Destekleme Fonu, 2007-2013 yılları arasında İngiliz film ve TV kuruluşlarına 111 milyon avro destekte bulunmuştu. Bu destekten aralarında 52 sinemanın da olduğu 227 kuruluş ve organizasyon yararlanmıştı. 84 İngiliz şirketinin Avrupa ülkelerine film dağıtımını da yine AB’ye bağlı ülkelerdeki kuruluşlar gerçekleştiriyor.

 

Bu arada, Game of Thrones’un da Kuzey İrlanda’da çekilmesi dizi hayranlarını endişelendirdi. HBO kuruluşu bir açıklama yaparak, dizinin hiçbir şekilde AB fonlarından yararlanmadığı veya vergi indiriminden muaf olmadığını bildirdi. Dolayısıyla İngiltere’nin AB’den ayrılış kararının dizinin gelecek 2 sezonunun çekimine olumsuz bir yansımasının olmayacağının da altı çizildi.