Savaş


Burcu B. Bilgin

Bana “Savaş” diye hitap edebilirsiniz. İki lise öğrencisinin oğlu olarak dünyaya gelmişim. “Mişim” diyorum, çünkü ben gerçek babamın adını 17 yaşında bir çekmecenin en dibinde buldum. Bir sigorta belgesinin üzerinde… O zaman öğrendim gerçek ismimi.

Ben onun babam olduğunu o gün öğrendim ama o benim oğlu olduğumu daha önce biliyordu. Aslında ben de o karanlık günleri hatırlıyorum. Hem de öyle hayal meyal değil tüm netliğiyle… O karanlık günler, ardımda bir acı, sırtımda bir sıcaklık… Avaz avaz bağırıyorum. Kimse duymuyor. Bekliyorum, hiç kimse yardımıma da gelmiyor. Sırtımda bir sıcaklık… Ardımda bir acı… 2 yaşındayım.

Axl Rose

Dur, yapma, vurma… 4 yaşımın bir sabahında evin içinde çığlıklarla uyanıyorum. Bana sahip çıkamayan o kadına vuruyor üvey babam. Babamı kovduğunda sevinmiştim. Artık sadece o ve ben olacaktık. Erkeklere katlanamıyor, ama erkekler olmadan da yapamıyor. Def ol fahişe, pis kaltak…

Öylece izliyorum. Nefret damarlarımdan akıyor, ona acımıyorum, yalnızca kızıyorum. Çünkü o da üvey baba denen o adam beni döverken hiç sesini çıkarmıyor. Sadece aciz bir ses çıkıyor çirkin gırtlağından: “Dur, sakın yüzüne vurma”. Yüzümün güzel olduğunu o zaman anlıyorum. 

Axl Rose

Bir kardeşim oluyor, o da katılıyor yalnızlığıma… Büyüyor, beraber oynuyoruz, çok ama çok seviniyorum. Geceleri adam, kızkardeşimi yatağından alıyor, uykusu bölünen kardeşim istemiyor, onun kolunu ısırıyor. Adam çok kızıyor, ağzını kapatıyor, tutup saçlarından sürüklüyor. Annem hiç duymuyor. Biliyor mu bilmiyorum. Belki de öz babamın bana yaptıklarına göz yumduğu gibi bunu da görmüyor. Üç maymunun yancısı, dördüncüsü… Def ol fahişe, pis kaltak…

Axl Rose

İtiraf ediyorum, ben erkeklerden nefret ediyorum. Kendi cinsimden iğreniyorum. Ama kadınlardan da nefret ediyorum aynı zamanda. Galiba aslında hayattan, her anından tiksiniyorum. Kusuyorum, içimden atmak istiyorum. Hiçbir şey çıkmıyor. Bitmiyor. Üvey babam kardeşime, babam bana… Annem hepimize… 

Axl Rose

Annemle başladı her şey… Kadınlar cehennem oldu bana, ben de onlara… Çok kötüyüm biliyorum, adeta yok ediyorum onları, her hücremle kötüyüm. Aslında çok seviyorum kadınları en başta, ama sonraları parçalamak geliyor içimden, her seferinde… Kalbini kırdığım her kadınla beraber kendimi daha bir sevmiyorum.

Kafama dayanmış oyuncak bir silah, bir türlü ateş almıyor. Defalarca çekiyorum tetiği… Olmuyor. Çünkü ben o adamın oğluyum, o şeytanın. Ben bu dünyadaki en düzgün adam değilim. Hayır güzel de değilim ben. Yüzüme vurabilirsiniz. Acımaz çünkü…

Axl Rose

Sonunda bir gün polisler kapıma dayanıyor. O fahişe, “Durun” diyor, “Götürmeyin oğlumu. Çok genç o daha, bilmeden yapmıştır”. “Hayır,” diyorum, “ben gitmek istiyorum”. Soğuk bir odaya alıyorlar beni. ‘’Sağa dön’’, ‘’Şimdi sola dön’’, “Bir de cepheden”…

Suçum toplum düzenini bozmak. Evet, bozdum, kabul ediyorum. Bütün dünya düzenini ben bozdum. Dünya bugün böyleyse benim yüzümden. Hala da bozmaya devam ediyorum. Beni sevmiyorsanız anlarım. Ben de sevmiyorum.

Axl Rose Erin Everly

Başıma dayanmış oyuncak bir silah. Tetiğe dokunsam her şey bitecek. Bazıları diyor ki çığlık atan bir çocuk gibiymişim. Doğru söylüyorlar. Benim büyümem 2 yaşındayken durdu. Dünya beni koruyamadı. Şunu hep söylüyorum: Çocuklarınıza gerçeği anlatın.

Axl Rose

Ben herkese zararlıydım biliyorum. Başından beri varlığımı reddediyorum. Ama şimdi bir karar verdim. Dünyadaki en muhteşem insan değilim. Yine de kendimi kurtarmaya benim de hakkım var. Kim olduğumu, nereden geldiğimi, kendimi şimdi bugün burada sizin tanıklığınızda tamamen siliyorum. 

Alın buyrun, silahımı şuraya bırakıyorum, şu an ateşkes ilan ediyorum. Bir elimde biram, diğerinde olmayan silahımla karşınızdayım. Ben o tetiği çekmeyeceğim, en azından şimdilik… Evet doktor, benim ismim Savaş. Baş harfleri birleştirmeyi bilmeyenler William Axl Rose (*) diye tanırlar.

(*) W.A.R: Axl Rose, dünyaya William (Bill) Bruce Bailey ismiyle geldiyse de sonradan William Rose ismini alır. Onu da babasının ismi olduğu için W.Rose olarak kısaltır. Sonraki yıllarda topluluğu Axl’dan o kadar etkilenir ki Axl ismini de kullanmak ister. Bu tercihi de adının baş harfleri, Savaş yani War olsun diye ister.

Axl Rose

2 Yorum

Yorum yap
 1. 1
  HASIBE

  Aslında bir cümle ile özetliyor ya da beni çok etkiledi.Dunya beni koruyamadı, bunun üzerine diyecegım tek sey Uyanmak için uyumak gerekiyordu önce. Ölmek için yaşamak. Ve biz yaşıyorduk. Yaşıyorken de uyuyorduk. Derin bir uyku içindeyken kendimizi, yaşıyor sanıyorduk.
  Sevgilerimle
  Hasibe ATICI

  • 2
   seyircikedi

   Öncelikle yorum için teşekkürler. Derin bir uyku içindeyken hala kendimizi yaşıyor sanıyoruz sanırım ve bu Dünya denilen gezegen sandığımızdan bile daha kötü…

+ Yorum yap