Kadın, erkeğin süs eşyası mı?


Burcu B. Bilgin

Geçenlerde Instagram’da geziyorum karşıma ünlü bir markanın beyaz bir mantosunu giymiş olan Brigitte Macron çıktı. Altındaki yorumlara şöyle bir bakayım dedim, amiyane tabirle şok şok…

Kadına ne küfürler, ne hakaretler, ‘’Bu markanın mantosu senin neyine gerek’’, ‘’Bu yaşta ne giysen ne olacak’’, ‘’Kocanda hiç zevk yok’’ gibi yorumların yanında biri de ‘’maymun’’ demiş, küfürleri hiç yazmıyorum. Ama en vurucu yorumu taa Latin Amerikalardan niye bu konuyu o kadar dert ettiğini anlamadığım biri yazmıştı: Kocanın yanına yakışmıyorsun…

Brigitte Emmanuel Macron

Biliyorsunuz mevzu bahis Brigitte Macron, 40 yaşındaki Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 64 yaşındaki eşi.  Hatırlarsanız önceki Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy de eşinden 12 yaş büyüktü, belki bu da Macron’un aklına gelmiş olacak ki şöyle sormuştu: ‘’Ya ben eşimden 20 yaş büyük olsaydım?’’…

Bizim boyalı basın çok sever, mesela Posta’nın haberleri: ‘’Ünlü şarkıcı Hande Yener, kendinden filan yaş küçük nişanlısıyla şuradan çıkarken görüntülendi’’, ‘’Sertap Erener, kendinden fişmekan yaş genç eşinin yaşgününde şunu yaptı’’… Bir keresinde dozu iyice kaçırmıştı ve Çiğdem Kayalı’nın evliliğini ’’Sosyetik teyzeye 25 yaş küçük koca’’ diye duyurmuştu.

Kıvanç Tatlıtuğ Başak Dizer

Benzer tartışma Kıvanç Tatlıtuğ ile eşi Başak Dizer için de var. Yine iş edinen basın, ‘’Gerçek yaş farkı ortaya çıktı’’ haberiyle aralarında 3 değil 6 yaş fark olduğunu müjdelemişti. Hugh Jackman ile eşi Deborra Lee-Furness Jackman arasındaki 13 yaş da yine dillerde meze… Bir partide espri olsun diye kendinden oldukça genç rol arkadaşı Amanda Seyfried ile öpüşmesi üzerine nihayet istenen gelişme oldu diye herkes bayram etti.

Hugh Jackman Amanda Seyfried

Bu yanına yakışma/yakışmama meselesinden daha çıtır olsanız da kaçamıyorsunuz, huzurevinde tanışsanız da. Mesela, 20’li yaşlarının başındaki delişmen şarkıcı Justin Bieber ile yine çok meşhur sevgilisi Selena Gomez bile payını alıyor. Biri 23, diğeri 25 yaşında olan çocukların arasındaki 2 yaş fark basını cezbediyor. Hatta basın için değil aileleri için de meseleymiş ki ikisinin annesi de çocuklarına rest çekmişler.

Justin Bieber Selena Gomez

Peki nedir bu yanına yakışmak? Kadının, erkeğin koluna taktığı saat, belindeki kemeri, kullandığı cüzdan gibi yanına yakışması mecburiyeti var. Bir nevi süs eşyası gibi yani… Eşinden, sevgilisinden genç bile olsa biraz çökkün görünmesi bile hemen mırıltılara yol açıyor.

Zaten yaş değil mesele, boy pos, kilo, nereden geldiği hepsi mesele. O kadar boyu boyuna, huyu huyuna uyan bir çifti bulmak için aslında gidip ormandan kesilen tomruklara bakmak lazım, bir hizada kesiliyor, hepsi eşit. Böyle bir ilişkinin de nasıl bir tadı tuzu var ki…

Hugh Jackman Deborra Lee Furness

Onay almak için genç, güzel, şöhretli, şık, artık bilmiyorum ne kıstasları daha varsa onları karşılamak gerekiyor. ‘’Sosyal medya ve basın onayından’’ geçmeniz lazım yani.

Mesela İngiltere Prensi Harry ile nişanlanan Meghan Markle’ın prensten 3 yaş büyük, boşanmış ve artık ırkçılık da yapıyorlar melez olması günlerce konu edilse de hoş ve zarif Meghan ne hikmetse vizeyi aldı. Kayınpederi Charles’ın kimsenin beğenmediği eşi Camilla’dan ve 65 yaşındaki First Lady Brigitte’den çok şanslı yani.

Prens Harry Meghan Markle

Gelelim bunu kimler yapıyor? Bakın o hakaret dolu yorumlara içlerinde erkeklerin yazdığı bu tarz yorum neredeyse bulamazsınız. Ben ezbere konuşmayayım diye aradım ve göremedim.

Sonuçta, Emmanuel Macron’un eşine hakaret edenler, Camilla’yı yerden yere vuranlar, Başak Dizer’i hedef tahtası haline getiren hemcinslerimiz… Kendi cesaret edemedikleri şeyleri başka kadınların yapması, üstelik de böyle şöhretli, yakışıklı ve mevki sahibi erkeklerden de kabul görmeleri resmen kıskananları çatlatıyor belli ki.

Prens Charles Camilla Parker

Onun için Madonna da olsanız Demi Moore da kaçış yok. Çünkü Sezar’ı bıçaklayan Brütüs misali aslında bu kuyuyu kadınlar kazıyor, içine de yine kadınlar düşüyor. Belki de neredeyse kendine yakın şartları taşıyan, hatta belki de bunların ellerinde telefon oturdukları yerden baktıklarında kendilerinden aşağı gördükleri kadınların, böyle arzu edilir erkeklerin gönlünü fethetmesi canlarını yakıyor. ‘’Neden ben?’’ demiyorlarsa neyim. Haa bu arada özellikle belirteyim ki o tuhaf başlıkları atan Posta Gazetesi’nin magazin müdürü de bir kadın…

Kadın kadının böylesine kurduyken gerisi laf-ı güzaf…

Çiğdem Kayalı Uğurcan Kaya

+ Hiç yorum yapılmamış

Yorum yap