Alice ”görsel efekt” diyarında


Burcu B. Bilgin

Tam 154 yıl önce Oxfordlu matematikçi Charles Lutwidge Dodgson tarafından Lewis Carroll takma ismiyle yazılan Alice Harikalar Diyarında/Alice in Wonderland, 21. yüzyılda hala nereye gittiğini arayan bireyin el kitabı niteliğinde bir hikaye…

Bugüne kadar sinemaya, sahneye defalarca ilham kaynağı olmuş bu felsefik öykü, şimdi “Alice” ismiyle Türkiye’de müzikal sahnesinde… Ünlü isimlerin rol alması nedeniyle gündem yaratan müzikali 12 Şubat’taki gösterisinde Zorlu PSM’de izleyip değerlendirdim.

Alice rolünde Serenay Sarıkaya’nın rol aldığı müzikalde Enis Arıkan tavşanı, Ezgi Mola Kraliçe’yi, Şükrü Özyıldız Çılgın Şapkacı’yı, Merve Dizdar Cheshire Kedisi’ni, İbrahim Selim ise Kral’ı canlandırıyor.

Serdar Biliş’in yönettiği, müziklerini Sabri Tuluğ Tırpan’ın hazırladığı eserin koreografisi ise Beyhan Murphy’nin imzasını taşıyor.

Alice müzikali Ezgi Mola

Metnini Aylin Alıveren ve Murat Uyurkulak’ın uyarladığı eserin kostümleri Ayşegül Alev’e, ışık tasarımı Cem Yılmazer’e, multimedya tasarım ve prodüksiyonu ise Illusionist’e ait.

Günümüze uyarlanan müzikal, 21. yüzyılın elinden telefon düşmeyenler dünyasında, birbirine ilgisiz, sürekli tartışan anne ve babasını duymamak için odasına kapanan Alice’in bir uygulamayla karşısına çıkan tavşanla konuşmasıyla başlıyor. Bu sahnede tavşan, video mappingle sahneye yansıtılıyor.

Alice müzikali Enis Arıkan

Eser boyunca bol bol kullanılan video teknolojisi, eserin başlarından itibaren ışık oyunları eşliğinde yüksek dozda karşımıza çıkıyor. Döktüğü gözyaşı şişesinde yüzen Alice’in meşhur sahnesi ise ışıktan dev bir küpün içinde gerçekleştiriliyor.

Sonrasında Alice’in ”harikalar diyarına” yolculuğu başlıyor. Romanda 11 yaşındaki Alice, müzikalde 18 yaşında izleyiciyle buluşuyor. Cheshire Kedisi ve Alice’in karşılaşmasıyla beraber eserin teması da yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Alice müzikal

Komedi dozu yüksek müzikalde izleyiciyi en çok tavşan rolündeki Enis Arıkan eğlendiriyor. Oyuncunun, Jet Sosyete dizisindeki karakteri gibi konuştuğu dikkati çekiyor.

”Bilgelik yolunda kendini arayan insanı” temsil eden Alice’in yerli müzikalde felsefik yolculuğu geri planda kalıyor. Daha çok hareketli danslar, Sarıkaya, Dizdar ve dansçıların iplerle göklere yükseldiği sahneler, ışık oyunları ve üstün video teknolojisi izliyoruz.

Alice müzikal

Müzikalin felsefe içeren sahnelerinden birinde ise yolunu kaybeden Alice, Cheshire Kedisi’ne, “Hangi yöne gitmem gerekiyor?” diye soruyor. Kedi ise,  “Sorunun cevabı nereye gitmek istediğine göre değişir” yanıtını veriyor.

Bunun üzerine Alice, “Nereye gittiğim çok da umurumda değil. Bir yere varayım yeter ki” deyince kedi, “O zaman ne yöne gittiğin fark etmez. Yeteri kadar yürürsen emin ol bir yere varırsın” sözleriyle yol gösteriyor.

Alice müzikal

Yine bir başka sahnede Kraliçe, Alice’e, William Shakespeare’in III. Richard oyunundan meşhur sözle dert yanıyor: ”Ben zamanı harcadım, şimdi de zaman beni harcıyor”…

Çılgın Şapkacı ise müzikalde Alice’den hoşlanan, çapkın, aynı zamanda yanar döner bir karakter olarak resmedilmiş. Şükrü Özyıldız’ın canlandırdığı Şapkacı ile Alice, flörtleştikten sonra ”Gitme Sana Muhtacım” şarkısı eşliğinde dans ediyor.

Alice müzikal Serenay Sarıkaya Şükrü Özyıldız

Böylece ilginç bir şekilde Alice ve Şapkacı, ”Türk karakterlere” evriliyor. Bir anda maço bir Türk erkeği olan Şapkacı, Alice’e, ”Sen kıyafetlerine dikkat etsen biraz, böyle açık saçık olmaz. Benim yanımdaki kadın beni taşıyabilmeli” deyince araları bozuluyor.

”Menemen soğansız olmaz” esprisiyle Vedat Milor’un başlattığı tartışmaya gönderme yapılması, Kraliçe’nin tavşanı,  ”Ben bir tavşan kanı çay içeyim” diye tehdit etmesi de ülkemizi çağrıştıran sahnelerden birkaçı…

Alice müzikal Ezgi Mola Serenay Sarıkaya

Müzikalde sosyal medya eleştirisi de yapılıyor. ”Sahte yüzler, hepsi filtreli”, “Kapalı kitap, yanında latte”, “İnsanlar olmuş birer ekran” gibi şarkı sözleriyle sanallaşan dünya eleştiriliyor.

Eser, Alice’in ”annesiyle özdeşleştirdiği” Kraliçe ile hesaplaşmasının ardından sona eriyor. En çok “Kraliçem Çok Yaşa” adlı rock soundlu parçayı beğendiğim müzikalde “Duy Beni” ve “Kuzey Yıldızı” şarkıları ise Nil Karaibrahimgil’in imzasını taşıyor. Müzikalin vals, pop, rock gibi farklı müzik yelpazelerinden esintiler taşıyan müziklerini de başarılı buldum.

Alice müzikal Şükrü Özyıldız Enis Arıkan

Müzikalin yıldızı ise hiç kuşkusuz Serenay Sarıkaya… Sarıkaya’nın şarkıları yorumu, dans performansı, sahne hakimiyeti dört dörtlük. Yani tam bir müzikal yıldızı doğmuş. İzleyiciyi en çok güldürüp eğlendiren Enis Arıkan ise eserin diğer yıldızı.

Oyuncu ve dansçıların genel olarak görevini yaptığı müzikal, görsel şovları, müzikleri ve danslarıyla mesaj vermekten çok eğlendirme amacı taşıyan, yerli seyircinin ilgisini çekmek için de çokça ülkemize uyarlanmış, komedi soslu bir seyirlik…

Alice müzikal Serenay Sarıkaya

Ancak, ”Dünyadaki bütün iyi hikayeleri deliler anlatır” diyen tavşanın dediği gibi 19. yüzyılda çılgın bir hikaye yaratan, bu hikaye içinde de bireyi kendini arama yolculuğuna çıkaran, ”Ben kimim?” diye sorduran Alice’in o büyülü dünyasındaki mesajları burada gizli değil.

Bolca eğlenmek, gülmek ve görkemli bir şov izlemek isteyen herkese tavsiye ederim.

Alice müzikali Serenay Sarıkaya

+ Hiç yorum yapılmamış

Yorum yap