Fame: 80’lerin çocuklarından muhteşem dönüş


Burcu B. Bilgin

(9/10)

“Şöhret mi istiyorsunuz? Peki ama şöhretin bedeli vardır. Ve burada onu ödemeye başlıyorsunuz, ter dökerek…”

1980’li yıllarda başrolünü sonraları iyice starlaşmış Irene Cara’nın üstlendiği kült filmi Fame, 2 Oscar, 1 de Altın Küre kazanmıştı. Bu ödüller halen dillerden düşmeyen muhteşem Fame şarkısına ve filmin müziklerine gelmişti.

Film iyiydi, güzeldi ama asıl bomba 1982’de patladı ve 6 sezon boyunca sürdü. TRT’nin tek kanallı olduğu yıllarda, zor şartlarda savaşan Leroy’la (maalesef Gene Anthony Ray’i HIV komplikasyonlarına bağlı felç sonrası henüz 41 yaşındayken kaybettik), yetenekli müzisyen Bruno’yla, kalpleri çalan Danny’yle, hırslı Coco’yla, öğretmenleri Lydia Grant ve Bay Shorofsky ile o dönemin gençleri sanata gönül verdi.

Fame dizi

Yeteneği olanlar konservatuvara gitti, buna kavuşamayanlar ise çok iyi bir izleyici, hatta benim gibi sanat yazarı oldu. Yani kısacası Fame, hayatlarımıza dokundu.

Fame’in 2015 yılında dizisinin yapılacağını haberleri duyulmuştu. Açıkçası çok iştahımı açmadı bu durum, zira uyarlamaların hepsinin çöp olduğunu biliyoruz. Neyse ki yıllardır sahnede olan müzikali aynı şekilde olmadı.

İlk olarak 1988’oe Miami’de prömiyer yapan müzikal, David de Silva’nın imzasını taşıyor, Jose Fernandez’in kitabına dayanıyordu. Sonraları müzikal, dünyanın pek çok ülkesinde izleyici karşısına çıktı, büyük başarılar kazandı, sonunda İstanbul izleyicisiyle buluştu.

Bizim Zorlu PSM’de izlediğimiz ise bu müzikalin Londra’nın dünyaca ünlü müzikal sahnesi West End’e ait olan versiyonu ve orijinal kadrosuyla buraya geldi.

Fame müzikal Zorlu PSM

Müzikal 30. yıl turnesinde sekiz performansın ardından İstanbul’a veda etti. Michael Gore imzalı şarkısı Fame’le hafızalara bir daha çıkmamak üzere kazınan müzikal, yine New York Performans Sanatları Okulu’nda geçiyor.

Bu kez yine film ve dizidekilerden esinlenilmiş benzer karakterler izliyoruz. Ev hayatındaki drama, ara sokaklardaki zor yaşantının içinden gelip yeteneğini gösteren Leroy yerine disleksik ve yine yoksul bir siyah olan Tyrone, hırslı Coco yerine Serena, işi gücü müzik olan Bruno yerine Schlomo var.

Fame müzikal Zorlu PSM

Kötü bir çocuk gibi görünmesine karşın aslında çok komik olan İspanyol Joe, kafasını başarıya katmış, kararlı aktör Nick, kilolu dansçı Mabel, babası şoför olduğunu saklamaya uğraşan yetenekli ve başarılı Iris ve tam merkezde de şöhret için her şeyi yapan yoksul Carmen de müzikalin diğer karakterleri.

İsimler değişik olsa da mesela dizideki Bay Shorofsky’nin birebir aynını farklı isimle izliyoruz, Lydia Grant ise daha sertleştirilerek Bayan Josie Benson olmuş.

Fame müzikal Zorlu PSM

Özellikle bilmeyenler için konuya gelince; farklı ve yaratıcı öğrencileri bünyesine alan, ama bir o kadar da zor bir eğitim sunan sanat okulu, oyunculuk. müzik teorisi, teknik eğitim, performans değerlendirmeleri ile her öğrenciyi yeteneğine göre yönlendiriyor.

Ancak burada aslolan sabretmek, çalışmak ve “ucuz şöhretin” peşinde koşmayıp derslere adapte olmak. Aksi yola sapanlar ise maalesef acı tecrübelerle tanışıyor.

Fame müzikali Zorlu PSM

Hikayenin içinde sanata adanmış hayatların zorlu vurgulanırken, öykü, gençler arasındaki aşk hikayeleriyle, şarkılarla, müziklerle, ışık oyunlarıyla ve üstün performanslarla sergilenen danslarla süsleniyor.

Yönetmenliğini ve koreografisini Nick Winston’ın üstlendiği müzikalde, özellikle Tyrone rolündeki dansçı Jamal Kane Crawford, hem dramatik yönden, hem de akılları durduracak ölçüdeki başarılı dans figürleriyle seyirciyi fethediyor.

Fame müzikali Zorlu PSM

Müzikalde öne çıkan bir başka isim ise Miss Sherman rolündeki Josie Benson. Tyrone ile önce sorun yaşayan, sonra gencin problemini anlayıp destek olan dans hocası, finale doğru söylediği şarkıyla seyirciden dakikalarca alkış aldı.

Yine Carmen rolündeki Stephanie Rojas da özellikle bahsedilecek bir başka oyuncu. Bununla beraber, tüm kadronun görevini eksiksiz yaptığını söylemek lazım.

Fame müzikali Zorlu PSM

Bu arada Fame’e ilham kaynağı olan gerçek hayattaki okuldan biraz bahsetmek istiyorum. 1936’da New York Belediye Başkanı tarafından kurulan LaGuardia konservatuarına, 1948’de kardeş olarak New York Performans Sanatları Okulu geldi.

Bu iki okul, 60’ların başında birleşti ve gelecekte efsaneleşecek bu birleşim, Fame’e esin kaynağı oldu. Okulun sonraki kurucuları, ismini tekrar LaGuardia olarak değiştirdi.

Fame müzikali Zorlu PSM

Bu okul, ilk öğrencilerinden günümüzdekilere kadar eşsiz bir yolculuk sunarken, pek çok ünlü sanatçı yetiştirdi. Özellikle drama bölümüyle meşhur olan okulun mezunları arasında Madonna’nın kızı Lourdes Leon da bulunuyor.

Öğreniminin ve mezun olmanın zorluğuyla tanınan okul, dünyada sanat eğitimi veren kurumlar arasında da en başlarda

Fame müzikali Zorlu PSM

Netice itibarıyla, sekiz gösteriyle konuk olan Fame müzikaliyle İstanbul’da izlediğimiz en üstün performanslardan birine tanık olduk. Dansları, müzikleri, sahne düzeni, rejisi ve oyuncularıyla Fame müzikali türünün bir yıldızı.

Böyle başarılı performansları daha fazla izlemek dileğiyle…

Fame müzikali Zorlu PSM

Not: Etkinliği izlememize vesile olan Yapı Kredi’ye de sanata verdiği destek için ayrıca teşekkür etmek gerekiyor.

Fame müzikali Zorlu PSM

 

NOT2: 80 ve 90’ları en iyi anlatan 10 dizi için makalemi okuyabilirsiniz.

80’leri anlatan 10 günümüz dizisi

+ Hiç yorum yapılmamış

Yorum yap