Kadınlar neden Facebook mesajı istemiyor?


Burcu B. Bilgin

Gecenin bir köründe ya da iş toplantısının tam ortasında ”dinnnggg” diye bir sesle irkiliyorsunuz, bakıyorsunuz ki bir Facebook mesajı… Üstelik de tanımadığınız ya da çok az tanıdığınız birinden gelmiş. Cevap vermiyorsunuz ama devamı geliyor… Soğuk duş etkisi yapan bir mesaj daha, gün içinde biri daha…

Sosyal medyayı flört etmek için kullanan erkekler, dünyanın dört bir yanındaki kadınları bu mesajlarla taciz ediyor, üstelik de bir çoğu taciz ettiklerinin bile farkında değil. Oysa kadınlar Facebook mesajı istemiyor, hala anlamadıysanız işte nedenleri…

Facebook

-Facebook’ta ekleme talebinizin kabul edilmesi başka anlama gelmiyor: İşim sinema, TV ve kültür-sanat yazarlığı olduğu için bir şekilde tanışmış olduğumu veya yazılarımı okumak istediklerini düşünerek, eğer ortak arkadaş sayımız da çoksa Facebook’tan ekleyenleri kabul ediyordum. Ama uzun bir süre önce erkek Facebook kullanıcılarından gelen ekleme taleplerinin çoğunu askıda tutmaya başladım.

Facebook

Zira her kabul ettiğim erkek Facebook kullanıcısı, kısa bir süre içerisinde ”Selam nasılsınız?” şeklinde mesaj atıyor. Facebook’u Tinder veya herhangi bir başka çöpçatan sitesi zannettikleri için de bütün kadınlar bu mesajlardan artık yıldı. Sahi neden oralarda flört arayan kadınlarla yazışmıyorsunuz?

Facebook’ta arkadaşlık talebinizi kabul etmeleri kadınların sizin mesaj atmanızı veya onlarla arkadaşlık etmenizi istedikleri anlamına gelmiyor.

Facebook

-Mesaj attığınız kişiyi zor durumda bırakabiliyorsunuz: Hakkında bir şey bilmediğiniz ya da çok az şey bildiğiniz bir kadına yerli yersiz saatlerde attığınız mesaj o kişiyi zor durumda bırakabiliyor.

Bir çok arkadaşımdan duydum ki eşleri, nişanlıları, sevgilileri, yaşları küçükse ebeveynleri bu saatte mesajın kimden geldiğini soruyor ve ne diyeceklerini şaşırıyorlar.

Facebook

-”Selam” diye bir mesaja yanıt verecek kadın azdır: Hayır illa ki sohbet etmek istiyorsunuz ve belki de sizinle sohbet etmesi olası, daha önce paylaşımlarda iyi bir iletişim kurduğunuz, sizden mesaj bekleyen kadınlar da olabilir. Ama her şeyin bir yolu, yordamı var.

”Selam nasılsın?” diye bir mesaja ”Aman çok iyiyim, sen de iyisin inşallah” yazacak kaç kadın tanıyorsunuz? Bari biraz yaratıcı olun, mesela bir konu açın.

Facebook

-Cevap veren kadını kategorize edeceksiniz: Bu arada zaten sizin mesajlarınıza yanıt veren bir kadın çıkarsa onu da kategorize etmeye hazırsınız. Aslında mesajınıza yanıt veren kadın bir şekilde sizden ”hafif” damgası yiyecek, çünkü bazılarınıza göre namuslu kadın sosyal medyada bulunmaz, hele hele tanımadığı veya az buçuk tanıdığı erkeklerin mesajlarına asla cevap vermez.

Facebook

-Cevap alamadıkça daha beter oluyorsunuz: Bazen kadınlar sizi engellemek ya da kötü bir şey yazmak yerine sessiz kalmayı tercih ediyorlar ya da mesaj atmamanızı rica ediyorlar. Cevap alamadıkça daha da fazla mesaj atıyorsunuz. Eğer mesaj atmamanız isteniyorsa sert ya da küfürlü cevaplar veriyorsunuz.

facebook

Eğer olumsuz bir yanıt alınca bozulacak, sinirlenecek ya da üzülecekseniz kimseye mesaj atmayın, çünkü yüzde 80 zaten böyle bir durumla karşı karşıya kalacaksınız. Sessiz kalındığında anlayın ki karşınızdaki kişi size kötü bir şey yazmak istemiyor, üstelik de Facebook arkadaşlığından çıkarmıyor veya engellemiyorsa daha ne istiyorsunuz?

Facebook

-Paylaşımınızı veya yorumunuzu beğenmesi sizi beğendiği anlamına gelmiyor: Bir de böyle bir sorun var. Mesela zaman akışında tesadüfen bir paylaşım hoşumuza gidiyor, beğeniyor veya konuyla ilgili yorum yazıyoruz.

Aynı şekilde profilimizdeki herhangi bir paylaşıma yorum yapanları yanıtlıyor ya da yorumlarını beğeniyoruz. Birkaç dakika içinde ”Selam nasılsınız?” mesajı yine karşımızda bitiveriyor. Paylaşımınızı beğenmiş olmamız sizi beğendiğimiz, yorumlarınıza yanıt yazmamız ya da mesaj beklediğimiz anlamına gelmiyor.

Facebook

-Şarkı, şiir, tuhaf iltifatlar göndermeyin: Kadınlara şiir okunup onların da mendil attığı zamanlar geçti. Çok şiir, şarkı meraklısı olsa bile sosyal medya arkadaşlarından gecenin bir körü bunları almak isteyen bir kadın yoktur herhalde….

Hele ki tanımadığınız kadınlara ”Gözleriniz ne güzel”, ”Yüzünüz çok anlamlı” filan gibi iltifatlar göndermeniz sizi hoş göstermiyor, karşınızdakini çileden çıkarıyor.

Jerk

-Böyle yaptıkça sizi ezik ve umutsuz görüyoruz: Gündelik hayatta el üstünde tutulan, sosyal yönü kuvvetli, kadınları etkileyebilecek bir erkeğin sosyal medyada sağa sola mesaj atmadığını düşünüyoruz. Bu sebeple normalde belki sizinle ilgilenebilecek kadınları dahi bu mesajlarla kaybediyorsunuz haberiniz olsun.

Ha bir de tabii ki tanımadığı kadınlara mesaj atan erkeklerin çoğunun evli olduğu da aşikar… Onun için kadınların nazarında bu rahatsız edici mesajları atmanız ezik, umutsuz veya evli olduğunuzun ifadesi, haberiniz yok.

Facebook

-Kadınlara nefes aldırın: Yani şu devirde iletişim kurma yolunuz Facebook, Instagram ve Twitter mesajlarıyla mı sınırlı? Çevremdeki tüm arkadaşlarımdan ve Facebook listemdeki bütün kadınlardan duyduğum, artık herkesin bu mesaj konusunun çıldırttığı…

Lütfen kadınlara nefes aldırın, ne kendiniz üzülün, ne de üzün. Benden söylemesi…

Facebook

+ Hiç yorum yapılmamış

Yorum yap