Sosyal medya: Nedir bu ”izle beni” hastalığı?


Burcu B. Bilgin

Bu yılın başlamasıyla beraber Facebook’un parmak arası terlik sever CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook algoritmasının değiştiğini duyurdu. Yeni algoritma, daha fazla yorum yapılan paylaşımların daha çok zaman akışında görünmesi üzerine kurulu.

Hoş zaten biraz öyleydi ama Facebook özellikle sayfası olanlardan daha fazla reklam almak için bu yola başvururken, biz sıradan dünyalıları da bir telaştır aldı. Bilhassa izlenmeyi çok sevenleri… Algoritmayı ilerleyen zamanda çözeceksiniz, bugün biraz eğlenelim ve izlenme hastalığının türlerine bir bakalım:

Selfie

1-Tehditkar izlenme hastası: Bunlar rica etmez, insanları tehdit ederler. ”Bakın sessiz sessiz beni izleyip de yorum yapmıyorsunuz, silerim”, ”Listede temizlik başladı”, ”Bugüne kadar sustum, şimdi silme zamanı”…

Eh silersen sil bro, ne yani şimdi sen tehdit ettin diye bir anda herkes sabah akşam sosyal medyaya girip seni mi izleyecek? Sen silince hayatından bir şey mi eksilecek insanların? Ekmeğini, suyunu mu veriyorsun? Sahi biz kendimizi ne ara bu kadar dev aynasında görür olduk?

Sosyal medya

2-Zeki izlenme hastası: Bunlar çok uyanıktır, izlenme hastası olduklarını hiç açık etmezler. Ama nasıl izlenebileceklerini de iyi bilirler, aralarında sosyal medya algoritmalarını iyi bilenler, sosyal medya uzmanları, işin ilmini yapmış olanları vardır.

Paylaşımlarının altına ufak bir not yazar, çünkü bilir ki hiç yorum yapılmamış paylaşım takipçilerinin zaman akışlarında daha az yer alır. Soru sorar, cevap ister. Karikatür koyar, çünkü karikatürler çok ilgi görür. Ünlemli cümleler koyar, ”yaşasıın bugün…” diye başladı mı herkes bakar. Uyanıktır velhasılı…

Sosyal medya

3-Nabza göre şerbet veren izlenme hastası: Bunlar insanların nelerle ilgilendiğini iyi bilen, gündemi fazlasıyla takip eden izlenme hastalarıdır. Herkesin duyarlı olduğu konularda yardırır da yardırır.

Bir bakmışsınız ”Bıktııım bu Türkiye’den” diye başlayarak vatandaşın kızdıran konularda bam teline dokunan yazılar yazıyorken, ertesi gün Aleyna Tilki gündeme oturduğu için dümeni oraya kırar. Kendi gündemleri yoktur, çünkü bilir ki ahalinin gündeminden uzaklaştıkları anda bu intihardır.

Fenomen olduktan sonra da zaten köpek severken koyduğu fotoğrafa da alıcı kitlesini çoktan toplamıştır.

Sosyal medya

4-Ağlak izlenme hastası: Tehditkar izlenme hastasının tam tersine bunlar ağlayarak takipçi peşinde koşar. ”Şuraya deniz kenarında bir fotoğrafımı koysam şu kadar beğeni alırdım ama filanı koydum işte bu kadar” gibi insanları duyarsızlıkla, ilgisizlikle suçlar. Niye kendisini kimse izlemiyor diye sorar durur. Tehdit etmez, ağlar.

Listesinden silmekle tehdit etmez, çünkü takipçileri azalacak diye korkar. Ama bazen başarılı olur, 1 defaya da mahsus olsa takipçiler beğeni bombardımanına tutar. Çok sitemkardır, bazen soteye yatar, sizin paylaşımlarınızı gözler ve yapıştırır: ”Ama siz de beni izlemiyorsunuz?”

Sosyal medya

5-Hilekar izlenme hastası: İşte bunlar çok fenadır. Türkiye’de yabancı ülkelere göre nispeten azdır, çünkü bu yöntemi henüz tam öğrenememiştir Türk insanı. Facebook ve Twitter’dan ziyade de sayıları Instagram’da daha fazladır. Metodları çok kolaydır. Sizi takibe alır, siz de onu takip etmeye başlarsınız. Birkaç gün sesini çıkarmaz, sonra gizlice sizi takipten atar.

Instagram

6-”Hasta” izlenme hastası: İzlenmenin yolunu bulmuştur. Hababam de babam hastane paylaşımı yapar. Kendisi veya bir yakını hastaneye düşmüşse canlı yayına geçer. Biçare ana babasının kendi istemleri dışında hastane yatağındaki fotoğraflarını takipçilerine sergiler.

Bazen hiç yorumsuz hastaneden yer bildirimi yapar. Paylaşımın altı ”Canım ne oldu?”, ”Ahmet abi kim hasta?” gibi yorumlarla dolar, taşar. Ahmet saatlerce ses çıkarmaz. Günün sonunda, ”Yok ya çocuğun rutin kontrolü” diye bir yorum paylaşır. Ölür müsün, öldürür müsün?

Sosyal medya

7-Medyatik izlenme hastası: Bunlar az çok ünlü zatlardır. Takipçi dediğin onlar için sadece birer sayıdır. Yüzlerce yorumun hiç birine bakmaz bile ya da siz öyle zannedersiniz.. Mühim olan orada nitelik değil niceliktir. Ama yorumların herhangi birinde bir hakaret veya onun hoşuna gitmeyen bir şey yazıldığında görürsünüz ki okumaktadır. Çünkü cevabı gecikmez.

Kim Kardashian Naomi Campbell selfie

8-Aklına geleni paylaşan izlenme hastası: Bu türümüz aklına gelen her şeyi yazar. Paylaşım yaptıktan sonra sadece 10 dakika geçmesine rağmen yeni paylaşım yapar. 30 dakika sonra yeni bir paylaşımla daha karşınızdadır.

Gün boyu veya daha uzun aralıkla sosyal medyayı açmanız halinde bir anda zaman akışınızın sadece bu şahsın paylaşımlarıyla dolduğunu görürsünüz. Takipten çıkarın gitsin. Aksi takdirde aman vermez.

Facebook like

9-Reklamcı izlenme hastası: Onların amacı işlerinin reklamını yapmaktır, o nedenle sosyal medyadadırlar. Yani sizinle arkadaşlık etmek gibi bir dertleri yoktur. Önemli olan işletmelerine adam çekmek, şarkı, türkü söyledikleri yerlere müşteri olmanızı ya da onlardan alışveriş etmenizi sağlamaktır. Bunlardan daha acemi olanlar ekler eklemez özel mesajdan reklamı dayar, takipçi anında kaçar.

Kimi zaman bunlar arkadaşınızdır, azıcık selam sabahınız varken sizinle işi olduğu için sabah akşam sizi hatırlar, sürekli mesaj atar. İşte bunlar hep sondajdır.

Facebook

10-İzlemeyi seven izlenme hastası: Bunlar en şirin izlenme hastalarıdır. İzlenmeyi çok severler, ama izlemeyi de bir o kadar severler. Listenizde mutlaka olması gereken insanlardır. Boş vakitleri oldukça boldur. Sizi de izlerler, yorumlar yazarlar, ahbap olursunuz. Sizi de mutlu ederler, onlardan ayrılmayın.

Facebook

+ Hiç yorum yapılmamış

Yorum yap