Sosyal medyada çıldırtan 10 insan tipi


Burcu B. Bilgin

Sosyal medya ilişkileri aslında komşuluk ilişkisine benziyor. Kapının önüne ayakkabı koyan, gürültü yapan ya da paşa paşa evinizde otururken size türlü bahanelerle çatan komşularınız gibi aynı şekilde çıldırtan sosyal medya arkadaşlarınız da var.

Bazı Facebook, Instagram arkadaşlarınız size ters gelebilir ama kimileri var ki herkesi çıldırtıyor, hatası söylendiğinde bile tınmıyor. Bu durum arkadaşlıktan çıkartana kadar sürüyor. Sizler için sosyal medyanın çıldırtan 10 insan tipini derledim:

Facebook

1-Sürekli paylaşım yapan tip: İster 100 takipçiniz olsun isterse 5 bin, 15 bin değişen bir şey olmaz. Çünkü bütün gününü sosyal medya başında geçiren bu arkadaşınız sayesinde Facebook’u, Instagram’ı açar açmaz karşınızda onun paylaşımlarından başka bir şey göremezsiniz.

Facebook

Aklına gelen her şeyi paylaşır, durmak yorulmak bilmez. Paylaşımlarının arasında en fazla 5 dakika vardır, televizyonda bir şey görür, gündemdeki bir olaya sarar, hiç olmadı aynada selfie çeker ve paylaşır. Çünkü sosyal medyayı kendi ”günlüğü” zannetmektedir.

Çözümü Facebook’ta daha basit. Arkadaşlıktan olmasa da takipten çıkararak o farkında olmadan izlemezsiniz. Diğer platformlarında ise onunla sonsuza dek vedalaşmaktan başka çareniz yok.

Sosyal medya

2-Gruplara ekleyen tip: Facebook’un yeni kurulduğu yıllarda gruplar çok popülerdi. O zamanlar henüz Facebook sayfaları da yoktu, ürün reklamları bile oluşturulan gruplara kullanıcıları eklemek suretiyle yapılıyordu.

Sonraları sayfalar çıktı, grupların popülerliği kayboldu. Ancak bazıları için değil… Bu arada, ne akla hizmetse Facebook tarafından herkesin arkadaşlarını izin almadan gruplara ekleyebileceği bir sistem çıktı. İşte bu sistem yüzünden de bu çıldırtıcı tiplere maruz kaldık.

Sosyal medya

Bütün Facebook arkadaşlarım gruplara ekleyen bu insanlardan rahatsız ama ne kadar söyleseniz de yine ekliyorlar. Siz çıkıyorsunuz eklemeyi sürdürüyorlar hatta… Mademki bu kadar inatçılar siz de onları arkadaşlıktan çıkarın gitsin.

Sosyal medya

3-Şikayet eden tip: Ne zaman görseniz bir şeylerden yakınır. Ülke gündeminden tutun özel hayatına, insanların davranışlarından televizyona, internette izlediği diziden başkalarının paylaşımlarına kadar her şey onun için problemdir.

İki gram yaşama sevinciniz varsa onu da çeker alır, kendi mutsuzluğuna sizi de ortak eder. MFÖ, ”Ondan şikayet, bundan şikayet/Ne iştah kaldı, ne de afiyet” şeklindeki şarkı sözlerini onun için yazmıştır. En iyisi bu kötü enerji deposuyla hiç ilgilenmemek….

Social media

4-Başkalarının paylaşımlarını kafaya takan tip: Yerli yersiz, gerekli gereksiz başkalarının yaptığı/yapmadığı paylaşımlarıyla ilgili yorum yapar, başkalarını da fitler.

İnsanların her dakika internet başında olduğunu zannederek, ”Filan yerde şu oldu, neden paylaşım yapmadınız?” diye çatar. Paylaşım yapılsa bu defa bakış açılarını eleştirir.

Facebook

Diğerlerinin paylaşımları onu asla memnun etmez. Stephen Hawking ölünce, ”Kaçınız kitabını okudunuz sanki de ölünce üzülüyorsunuz?” diye aşağılar. Tarık Akan için başsağlığı yazanlara, ”Hayattayken aklınız neredeydi?” diye çatar.

Baktı kimsenin sesi çıkmıyor koyun, uykucu, duyarsız, saygısız diye kendi kendine söylenmeyi sürdürür. Onu asla memnun edemezsiniz, çünkü en birinci ve nitelikli paylaşımlar sadece kendisine aittir. Aslında problemi kendiyledir.

Jerk

5-Hastane fotoğrafları paylaşan tip: Herhalde çocukluğunda hastane dizilerini/filmlerini çok izlemiş biridir. Kendisinin, yakınlarının hastanede fotoğraflarını paylaşır, an be an güncelleme yapar.

Bazen de hastaneden yer bildirimi yapar ve sessiz kalır. Gün boyunca insanlar merak ederek mesaj bombardımanına tutarlar, ”Neyin var?”, ”Hayırdır, korktuk” gibi yorumlar atarlar. Bütün gün cevap vermez, sonunda da ”Yok, rutin kontrol şükür” diye bir yanıt yazar.

social media

6-Tartışmacı tip: Tek amacı başkalarının paylaşımlarının altında tartışma çıkarmaktır. Sizinle asla aynı fikirde olmaz. Ne derseniz karşısında bir argümanı vardır. Yazdıklarına karşılık verirseniz konuyu uzattıkça uzatır. Bir türlü noktalamaz.

Bu tiplerin yaptığı yorumlar da genelde uzundur. Çünkü anlayın işte işi gücü yoktur, sosyal medyada saracak yer aramaktadır. En iyisi baktınız ki bunlardan biriyle karşı karşıyasınız, son yorumunu beğenin ve bir daha yazmayın gitsin. En iyi mücadele tipi budur.

Facebook

7-‘’Resmileşti dikkat’’ tipi: Sosyal medyada troller tarafından yayılan her şeye inanırlar, hiç sorgulamadan hemen paylaşır, sosyal medya kirliliği yaratırlar.

Münir Özkul vefat etmeden önce defalarca yayılan asılsız ölüm haberlerinin hepsini Google’dan bile bakmadan paylaşanlar bunlardır. Mesaj kutularına virüslü videoları gönderen, ”Resmileşti dikkat” diye başlayan yazıyı, Facebook algoritmasına karşı yorum yapmaya çağıran paylaşımı yayan onlardır. Uyaranlara da kulak asmaz, devam ederler.

Facebook

8-Yorumlara cevap yazmayan tip: Paylaşım yaptıktan sonra bir daha o paylaşımla ilgilenmeyen insandır. Yapılan yorumları okumaz, soru sorarsınız cevap vermez, paylaşımını dikkate alıp yazdığınız yorumu görmezden gelir. En fazla lütfedip ”beğen” tuşuna basar.

Kendini kuvvetle muhtemel Madonna, Obama, Prens Harry-Meghan Markle çifti gibi çok ünlü zannetmektedir, kendine meşgul havalar verir, güya başını kaşıyacak vakti yoktur. Ama nedense paylaşım yapacak vakti vardır.

Prens Harry Meghan Markle

9-Mesaj atmayı seven tip: Mesaj atmayı sever, hatta çok sever. Bayrak zincirlerini, virüslü videoları eşe, dosta gönderir. Gece gündüz, sabah akşam dinlemez. Gecenin 04.00’ünde ”Nasılsın?”, ”slm” yazarak tanımadığı insanları taciz eder.

İşiyle ilgili reklam yapmak için Youtube videolarını, Facebook gruplarını mesaj kutunuza atar. Paylaşımlarınızın altına yapabileceği yorumu mesaj olarak gönderir. Hobisi budur.

Social Medya

10-Tehditkar tip: Harbiden çok gıcıktır. Facebook arkadaşlarını sürekli tehdit eder, elindeki silah ise arkadaşlıktan çıkarmaktır.

Görüşlerine katılmadığı herkesi silmekle tehdit eder. ”Şunu yapmayan beni silsin, bunu yapmayanı atacağım” der. Bunu da ”listemde temizlik var” başlığıyla duyurur. Onun gibi düşünmeyen herkes listesinde kirliliktir.

Facebook

Bir de bunların paylaşımlarını izlemeyen ve yorum yapmayanları silmekle tehdit eden ezikler vardır ki evlerden uzak… Herkes sanki onları izlemek zorundadır.

Netice itibarıyla herkesin kızdığı birileri var sosyal medyada… Bahsettiğim gibi komşuluğa benzediğinden en iyisi ortak paydada buluşmak, eğer olmuyorsa kapınızı kapatıp ilgilenmemektir.

+ Hiç yorum yapılmamış

Yorum yap